تیمپانو لازانیا

SarAshpaz - - News -

مواد مورد نیاز

حدود 3 بسته به میزان لازم 100 گرم ۲00 گرم 30 گرم به میزان لازم به میزان لازم به میزان لازم ۲ قاشق سوپخوری لازانیا مایه گوشت ژامبون مرغ پنیر موتزارلا پنیر ریکوتا سس آلفردو سس پستو نمک روغن مایع

روش پخت

تا دوسوم قابلمه بزرگي را آب ریخته و همراه با 1 قاشق چایخوري نمک 1 و 1 قاشق سوپخوری روغن مایع بگذارید تا بجوشد. بعد لازانیا را یکي یکي و به دقت داخل آن قرار دهید و بعد از 10 دقیقه آبکش کنید )هنگام آبکش کردن حتما مقداری آب سرد روي آنها بریزید تا حرارت داخل لازانیا باعث خمیر شدن آن در زمان پخت نشود(. یک قالب گرد و عمیق را انتخاب کرده و با مقداری روغن مایع آن را چرب 2 کنید. بعد لازانیا را دور تا دور آن بچینید؛ به طوری که کف و دور تا دور قالب با لازانیا کاملا پوشانده شود و از آن بیرون بزند تا در انتها بتوانید آن را روی مواد برگردانید. سس آلفردو )تابهای را روی حرارت ملایم قرار داده و 1 پیمانه خامه ـ غلیظ 3 و پرچرب ـ و یکچهارم پیمانه کره را در آن ریخته و بگذارید تا گرم شده و شروع به حبابزدن کند ـ حرارت را کم کرده و هم بزنید تا نسوزدـ بعداز 5 دقیقه 1 حبه سیر )رندهشده( و 5/1 پیمانه پنیر پارمزان را به آن بیفزایید و خیلی سریع هم بزنید. بعد از مخلوط شدن مواد و حل شدن پنیر ـ حدود 1 دقیقه ـ آن را از روی حرارت برداشته و یکچهارم پیمانه جعفری ـ ساطوری شده ـ را به آن افزوده و در صورت تمایل به آن نمک و فلفل بزنید تا سس آماده شود( را کف قالب ریخته و ورقههای ژامبون )مرغ یا گوشت( را روی آن بچینید. سپس روی آن لازانیا قرار داده تا لایه زیرین را بپوشاند. بعد مجدد مقداری سس آلفردو و ژامبون بریزید )این لایه 3 بار تکرار شود(. یک لایه سس پستو )110 گرم ریحان را شسته و آبکش کنید و بگذارید 4 تا کاملا خشک شود. سپس آن را داخل دستگاه غذاساز یا با چاقو کاملا ریز خرد کنید. ۲ قاشق چایخوری سیر )ریز خردشده(، 5 قاشق سوپخوری گردو )ریز خردشده(،1 قاشق چایخوری پودر سیر )در صورت تمایل( و ۲ قاشق چایخوری پودر موسیر )در صورت تمایل( را داخل کاسهای ریخته و با هم مخلوط کنید و

یکسوم پیمانه پنیر پارمزان و ریحان را به آنافزوده و همبزنید تا یکدست شود. سپس یکدوم پیمانه روغن زیتون را کمکم به مواد بیفزایید و با قاشقی هم بزنید تا سس یکنواخت شود. بعد مقداری نمک و فلفل به آن افزوده تا سس آماده شود. سس پستو را میتوانید داخل شیشهای بریزید و روی آن یک لایه نازک روغن زیتون ریخته تا سیاه نشود. بعد حدود ۴ هفته در یخچال نگهداری کنید( روی مواد بریزید و مجدد با لازانیا آن را بپوشانید.

یک لایه پنیر موتزارلا روی مواد ریخته و آن را با 5 لازانیا بپوشانید )نکته مهمایناست که بعداز هر لایه لازانیا با دست کمی آن را فشار دهید تا منسجم شود(.

یک لایه مایه گوشت )1 عدد پیاز ـ نگینی 6 خردشده ـ را داخل مقداری روغن مایع و زردچوبه و 1 حبه سیر ـلهشده ـ روی حرارت تفت دهید تا پیاز سبک شود. سپس300 گرم گوشت را با مقداری فلفل سیاه به آنافزوده و با حرارت ملایم بگذارید تا پخته و رنگ آن عوض شود ـ حدود ۲0 دقیقه ـ بعد مقداری نمک و ۲ قاشق سوپخوری رب گوجهفرنگی و 1 پیمانه آب و 1 قاشق سوپخوری پودر آویشن را به آنافزوده و با در بسته روی حرارت ملایم بگذارید تا سس آن غلظت پیدا کند. سپساز روی حرارتبرداشته واستفاده کنید( بریزید و آن را با لازانیا پوشانید.

لایه آخر پنیر ریکوتا ریخته و روی آن را با لازانیا 7 بپوشانید و با دست به سمت پایین فشار دهید تا محکم شود.

بااستفادهاز قلممویی مقداری سس آلفردو روی 8 لازانیا بمالید تا مانند چسب عمل کرده و ورقههای لازانیا را به هم بچسباند. بعد لبههای لازانیا را که از قالب بیرون زده، روی آن برگردانید تا روی مواد را بپوشاند.

قالب را در طبقه وسط فر از قبل با دمای 180 9 درجه سانتیگراد گرمشده، به مدت30 دقیقه قرار دهید تا لازانیا بپزد. سپس آن را درون ظرفی برگردانده و برش بزنید )در هنگام برش لازانیا میتوانید لایههای رنگارنگ آن را ببینید(. سارا خسرویان

تیمپانو لازانیا)لازانیای قالبی( نوعی لازانیای ایتالیایی است که به شکل لایهلایه و با انواع مختلف مواد تهیه میشود و به همین علت رنگارنگ و چند طعم مختلف دارد.

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.