ONtheFAIRWAYS
GREYSTONES GOLF CLUB
Sunday, June 18, 18 Holes Stableford (12 played) - Winner: Eileen O’Donovan (29) 33 points; Runner Up: Joan Joynt (27) 32 points.
Tuesday, June 20, 18 Holes Stableford (43 played, CSS: 72) - Winner: Gina Madeley (16) 41 points; Runner Up: Una Donnelly (23) 38 points; Third: Eileen O’Donovan (29) 34 points; Fourth: Sandra Cotter (28) 33 points c/b.
Thursday, June 22 - Lady Captain’s Charity Day 18 Holes Team Event (99 played) - Winners: Anne Dunne, Hayley Mulcahy, Mary Hutch and Ger Mulcahy - 93 points. c/b 49 b9; Runners Up: Orla Foley(7), Jennifer Moore (10), Jacinta Deane (14) and Frances Mahon (16) 93 points, 46b9; Third: Teresa Howe (17), Jill Mc Nally(21), Mags Hogan (32) and Kay O’Rourke (29) 92 points.
Thursday, June 22 - Lady Captain’s Charity Day – 9 Hole Team Event (17 played) - Winners: Celine Joyce (28), Barbara Furey (29), Fiona Leacy (ghost card (29) 36 points.
Wednesday, June 21 - Fourball - 1st: Mark Byrne (8) and Richie Taylor (11) 44 points; 2nd: Alan Condren (+2) and Philip Prattle (10) 44 points; 3rd: Dave Mangan (11) and Derek O’Regan (6) 44 points. 9 hole singles: Colum O’Broin (18) 19 points. Saturday, June 24 - La Touche Cup - 1st: Maurice Phelan (13) 63; 2nd: Dave Richards (16) 66; Gross: Liam Moulton (3) 73; Class 1: Jason Hackman (3) 67; Class 2: Stephen Kelly (14) 67; Class 3: Robert Clarke (15) 70; Class 4: Niall Crosbie (20) 68; Veterans Cup Winner: Dave Richards.
DELGANY GOLF CLUB
Men’s Medal Strokes, June 24 (69 played) - Medal Winner: James Farrell (17) 59 nett; 2nd: Don Berkery (15) 64 nett; Best Gross: Gary Flynn (2), 70 gross; 3rd: Michael Byrne (17) 65 nett; Class 1 (0-11): Duane Topham (5) 66 nett; Class 2 (12-18): Declan O’Callaghan (12) 66 nett (winning on last 9); Class 3 (19+): Andrew O’Rourke (21), 67 nett.
Intermediate Scratch Cup (10-18) - James Farrell (17), 76 gross.
Minor Scratch Cup (19+) - Michael O’Brien (20) 87 gross.
Junior Prize - Patrick Burke Jnr (10) 62 nett. Men’s Fourball Stableford, June 25 (61 played) - 1st: John Garvey (16) and Oh Peng Lim (23) 50 points; 2nd: Declan O’Farrell (21) and Con Loy (11) 44 points.
BLAINROE GOLF CLUB
June Medal - Winner and Gross R. Fahey (4) 67; Second: S. Matthews (12) 68; Third: M. McElhinney (18) 69; Class I: A. Woodroofe (9) 69; Class II: D. Kavanagh (12) 70; Class III: E. Greene (18) 72.
Men’s Singles Stableford - Winner: T. Robinson (15) 36 points.
BALTINGLASS GOLF CLUB
The Club Classic, very generously sponsored by: Flag Sponsors: 1st: doyleprint.ie, 2nd: John and Lill Kelly, 3rd: The Bowes Family, 4th: Jim Murray, 5th: Conor Manning, 6th: The O.F.S., 7th: Brian Foley, 8th: Louie Fagan, 9th: James and Mary D’Arcy, Dar Golf Construction, 10th: Owen and Attracta Cooney; 11th: Peter Byrne; 12th: Tom O’Neill P.G.A. Professional; 13th: Sean O’Connor; 14th: Michael and Patrick Browne; 15th: Tom Hannafin; 16th: McGreal’s Pharmacy - “Always there for you”; 17th: The Doogue Family; 18th: Abigail’s Restaurant.
Tee box Sponsors - Joe Plant Funeral Directors, Conor Manning, Liam Murray, Dolan Scaffolding, Dave Prendergast, Paddy Doyle, Pat and Marion O’Reilly, Elliott Building and Civil Engineering, John Reynolds, George Bradley Painter and Decorator, Paddy and Ann Sammon, Orchard Construction, Joe Rattigan, Bernard Bowes, Sean O’Connor, Denis Walsh, Mick Browne, Mick Murphy, Carrig Art Iron Works – Ned Cremin, Mealey Architecture, ROR Civil Engineering, Jim and Mary Whelan, John Traynor, James and Mary D’Arcy Dar Golf Construction. Our sincere thanks to all our sponsors
Club Classic results - 1st: Billy Byrne (13), Colin Byrne (12), Elaine Byrne (33) and Kevin Lord (10) 115 points; 2nd: Peter Irwin (15), Padraig Kavanagh (17), Liam Irwin (22) and Eddie Irwin (32) 113 points; 3rd: John Kavanagh (13), Peter Irwin (15), Sean O’Connor (20) and Christy O’Connor (20) 113 points; 4th: Pat Byrne (17), Derek Byrne (5), Owen Cooney (19) and Michael Campion (9) 112 points; 5th: Sean McCormack (11), John McCormack (20), Sean O’Connor (20) and Denis Walsh (19) 112 points; 6th: Sean McCormack (11), John McCormack (20), Peter Sammon (27) and Myles Burke (11) 112 points; 7th: Fintan Doyle (14), Hugh Doyle (18), Genevieve Doyle (23) and George Bradley (15) 111 points.
All Ladies Team prize - Mary Gorry (5), Bernie Kilcoyne (19), Teresa Kilcoyne (16), and Marie Byrne (28) 106 points.
Non GUI Team prize - Jim Murray (20), Richard Lynch (18), Don McMahon (13) and David Power (21) 105 points.
Longest Drive on 18th: Don McMahon; Nearest the Pin on 16th: Niall Doogue.
Presentation of prizes and the raffle is on Saturday, July 29, at 8pm.
ARKLOW GOLF CLUB
Sunday, June 25 - Medal Strokes, CSS: 73 - 1st: Michael F. Byrne (11) 68 Nett B9; 2nd: James Dempsey (4) Best Gross 68 Nett; 3rd: Ivan Kaye (9) 69 Nett; 4th: Colm Doyle (12) 70 Nett; Back 9: Ron Tucker (12) 35 Nett.
Sunday, June 25 - Stableford - Karl Kavanagh (9) 38 points, Bill O’Reilly (23) 34 points. CSS: 35 points.
BRAY GOLF CLUB
Saturday Singles Stableford - 1st: Denis Walsh (16) 43 points; 2nd: E Kinsella (19) 41 points; 3rd: J Mahon (18) 40 points; 4th: D Byrne (8) 40 points.
Sunday Vice Presidents Prize - 1st: I Richardson (21) 68; 2nd: R Lennon (17) 69; 3rd: P Treanor (12) 69; 4th: C Murray (6) 71; Gross: A Lynch (0) 69.
Weds 4ball stableford - 1st: J Scollard, A Holman 47 points; 2nd: J Nash, S Barry 47 points; 3rd: E O’Riordan, T Patrick 46 points.
Wednesday 13 hole singles stableford - Winner: P Kearney (13) 30 points.
WICKLOW GOLF CLUB
Mens 18 Hole Singles Stableford (Blue), Sunday. June 25 (Sponsors: Diageo) - 1st: Brendan Blake (18) 45 points; 2nd: Martin Sutton (12) 41 points; 3rd: Lorcan Smullen (17) 41 points; 4th: Jonathan Quinn (9) 40 points; 5th: Noel Dempsey (10) 39 points; Gross: Conor Jameson (2) 35 points.
Lady Captain’s Prize, Saturday, June 24 - 1st: Rosemary Kavanagh (8) 74 points C/B; 2nd: Phyl Long (23) 74 points; 3rd: Anna O’Reilly (22) 72 points; 4th: Therese Porter (10) 70 points; 5th: Eilish Roche (33) 65 points; 6th: Maria Kerr (22) 64 points; Past Captain: Siobhan McEntaggart (13) 59 points; Best 36: Joanne Logan (36) 51 points; 1st Day: Mary Stapleton (21) 35 points; 2nd Day: Trish Shannon (15) 34 points; 9 Hole: Sheila Murphy (31) 11 points.
Lady Captain’s Prize to the Men (Blue), Thursday, June 22 - 1st: Edward Valentine (25) 42 points; 2nd: Jack McKenna (15) 41points; 3rd: Gerry Kavanagh (15) 41 points; 4th: Nicholas Crennan (17) 40 points; 5th: Paul Valentine (16) 40 points; Gross: Conor Jameson (2) 35 points.
Ladies 9 Hole Singles Stableford, Monday, June 19 - 1st: Karen Dunn (35) 24 points.
Inter-Club - Wicklow Senior Cup team lost in the semi-final against Greystones at Druids Heath Golf Club on Sunday, June 25, after having a very good win against the host team, Druids Heath on Saturday 24th.
Wicklow Duggan Cup Team defeated Mount Wolsely on Saturday, June 24.
Wicklow South Leinster Team lost to Courtown Golf Club on Saturday, June 24.
Wicklow Ladies Junior Foursomes Team lost to Waterford Castle on Thursday, June 22.
Wicklow Ladies Boyne Trophy Team defeated Greystones on Monday, June 19.
ROUNDWOOD GOLF CLUB
Results of the June Medal Competition herewith. 1st: Brendan Lambkin (18) 72; 2nd: Paul Mason (8) 72; 3rd: Neal Johnston (14) 73; 4th: Paul Murphy (20) 74.