Weekend sports guide

Irish Examiner - Sport - - SPORTS INFORMATION -

BAS­KET­BALL: Men’s Su­per League: Grif­fith Col­lege Swords Thun­der v Moy­cullen, ALSAA-DUBLIN, 6pm; UCC Demons v DCU Saints, Parochial Hall, 6pm; Ma­ree v Py­ro­bel Killester, Cala­sanc­tius Col­lege, Gal­way, 7pm; Cands Nep­tune v UCD Mar­ian, Nep­tune Sta­dium, 7pm; Keane’s Su­pervalu Kil­lor­glin v Belfast Star, Kil­lor­glin Sports Cen­tre, 7.15pm; Tem­pleogue v Gar­vey’s Tralee War­riors, Oblate Hall Inchicore, 8pm.

Women’s Su­per League: Mar­ble City Hawks v NUIG Mys­tics, O Lough­lin Gaels Gym, 7pm; Court­yard Lif­fey Celtics v Fr Mathews, Leixlip Ameni­ties Cen­tre, 7pm; Am­bas­sador UCC Glan­mire v Maxol WIT Wild­cats, Glan­mire, 7pm.

Men’s Divi­sion One: Ul­ster Univer­sity Elks v Game­footage.net Ti­tans, Ul­ster Univer­sity Elks, 3pm; Abbey Seals Dublin Lions v LYIT Done­gal, Co­laiste Bride, 5.30pm; Lim­er­ick Celtics v Trade­house Cen­tral Ballincol­lig, St Munchins, 6pm; Water­ford Vik­ings v IT Car­low Bas­ket­ball, Water­ford IT, 7pm; UL Sports Ea­gles v LIT, PESS Build­ing-ul, 7.30pm; Scotts Lak­ers St Paul’s Kil­lar­ney v Port­laoise Pan­thers, Kil­lar­ney, 7.30pm; EJ Sligo All-stars v KUBS BC, Mercy Col­lege, 7.30pm.

Women’s Divi­sion One: Phoenix Rock­ets v Port­laoise Pan­thers, Col­lege, 4.30pm; Ul­ster Univer­sity Elks v Lim­er­ick Celtics, Ul­ster Univer­sity Elks, 5pm; UL Huskies v Swords Thun­der, PESS Build­ing-ul, 5pm; Trin­ity Me­te­ors v St Mary’s Castleis­land, Trin­ity, 5.30pm; Fab­plus North West v Ma­ree, Ballyshan­non, 6pm.

CRICKET: Third Test, Sri Lanka v Eng­land, Colombo; First Test, Bangladesh v West Indies, Chittagong; Sec­ond Test, Pak­istan v New Zealand, Dubai.

GOLF: World Cup of Golf, Mel­bourne; An­dalu­cia Open, Malaga.

HOCKEY: Men: Ir­ish Se­nior Cup (R3): Belfast Har­lequins v Cook­stown, 4pm, Der­amore Park; Corinthian v Ban­bridge, 3.30pm, Whitechurch Park; Cork C of I v UCD, 2.30pm, Gar­ry­duff; Kil­keel v YMCA, 1pm, Ma­cauley Park; Pem­broke v Clon­tarf, 2.30pm, Ser­pen­tine Av­enue; Three Rock Rovers v An­nadale, 3pm, Grange Road.

Ir­ish Hockey Tro­phy (R2): Ash­ton v Rath­gar, 2.30pm, Ash­ton School; NICS v Catholic In­sti­tute, 2.30pm, Stor­mont; North Down v Por­ta­d­own, 2.40pm, Comber LC; Water­ford v UCC, 2.30pm, New­town School.

Women: EY Hockey League: Ards v Rail­way Union, 2.30pm, Lon­don­derry Park; Belfast Har­lequins v Old Alex, 2.30pm, Der­amore Park; Loreto v Pem­broke, 1pm, Grange Road; Muck­ross v Pe­ga­sus, 3.15pm, Muck­ross Park; UCD v Cork Har­lequins, 1pm, Belfield.

EYHL Divi­sion 2 Pool 1: Corinthian v Queen’s, 1.30pm, Whitechurch Park; Trin­ity v UCC, 3.30pm, Santry Av­enue Pool 2: Dun­gan­non v Lur­gan, 2.30pm, Royal School; Monkstown v Catholic In­sti­tute, 12.30pm, Rath­down.

Le­in­ster Divi­sion 1: Rath­gar v Naas, 12.30pm, High School; North Kil­dare v Our Lady’s, 1.30pm, The Maws; Avoca v Ge­n­e­sis, 4pm, New­park. Mun­ster Divi­sion One: Cork C of I v Belvedere, 12.30pm, Gar­ry­duff; Ban­don v Water­ford, 2pm, Ban­don GS.

HORSE RACING: Gowran Park, As­cot, Hay­dock, Hunt­ing­don, Ling­field, Wolver­hamp­ton.

MO­TOR RACING: Abu Dhabi Grand Prix qual­i­fy­ing, 1pm. Car­bery Nav­i­ga­tion Trial, The Pike, Lisavaird, Clon­akilty. 11.01pm.

RUGBY: In­ter­na­tional: Ire­land v United States, Aviva Sta­dium, 6.30pm; Eng­land v Aus­tralia, Twick­en­ham, 3pm; Scot­land v Ar­gentina, Mur­ray­field, 2.30pm; Wales v South Africa, Cardiff, 5.20pm; Italy v New Zealand, Padua, 2pm; France v Fiji, Paris, 8.05pm.

Gal­lagher Pre­mier­ship: Ex­eter v Glouces­ter, 1pm, Sale v Northamp­ton, 1pm, Wasps v Bris­tol, 1pm.

Guin­ness PRO14: Chee­tahs v Benet­ton, 12.30pm.

Women’s in­ter­na­tional: Eng­land v Ire­land, Twick­en­ham, 5.40pm

(2.30pm un­less stated)

AIL Div 1A: Dublin Univer­sity v Shan­non, Col­lege Park; U.C.C. v Clon­tarf, The Mardyke; U.C.D. v Cork Con­sti­tu­tion, Belfield; Div 1B: Bal­ly­nahinch v Ban­bridge, Bal­ly­macarn Park; City of Armagh v Old Belvedere, Palace Grounds; Mamethodist lone v Naas, Gib­son Park; Old Wes­ley v Bal­ly­mena, Don­ny­brook; St. Mary’s Col­lege v Buc­ca­neers, Tem­pleville Road; Mun­ster Ju­nior League Div 2: Youghal v Water­ford City, Youghal, 5.30pm.

SOC­CER (3pm un­less stated): Premier League: Brighton v Le­ices­ter, Ever­ton v Cardiff, Ful­ham v Southamp­ton, Man Utd v Crys­tal Palace, Tot­ten­ham v Chelsea, 5.30pm, Wat­ford v Liver­pool, West Ham v Man City; Sky Bet Cham­pi­onship: Brent­ford v Mid­dles­brough, 5.30pm, Hull v Nottm For­est, Leeds v Bris­tol City, Mill­wall v Bolton, Pre­ston v Blackburn, Rother­ham v Sheff Utd,12.30pm, Sheff Wed v Derby, Stoke v QPR, Swansea v Norwich, Wi­gan v Read­ing; Lad­brokes Pre­mier­ship: Hamil­ton v Celtic, 12.30pm, Hiber­nian v Dundee, Motherwell v Aberdeen, Rangers v Liv­ingston, St John­stone v Kil­marnock, St Mir­ren v Hearts. TENNIS: Davis Cup fi­nal, France v Croa­tia, Vil­leneuv-d’ascq.

ATH­LET­ICS: Ir­ish Life Health Na­tional Se­nior, U20 and Ju­ve­nile Even Age Cross Coun­try Cham­pi­onships, Sport Ire­land Na­tional Sports Cam­pus. BAS­KET­BALL: Women’s Su­per League: DCU Mercy v Py­ro­bel Killester, DCU Com­plex, 2.30pm; Sin­gle­ton Su­pervalu Brunell v IT Car­low Bas­ket­ball, Parochial Hall, 2.45pm.

CAMOGIE: AIB All-ire­land Ju­nior Club Cham­pi­onship fi­nal: Four Roads (Roscom­mon) v Kilmes­san (Meath), Páirc Tail­teann, 2.15pm;

AIB All-ire­land Ju­nior B Club Cham­pi­onship fi­nal: Clon­tibret (Mon­aghan) v Ra­toath (Meath), Páirc Tail­teann, Na­van, 12.30pm.

CRICKET: Third Test, Sri Lanka v Eng­land, Colombo; First one-day in­ter­na­tional, Pak­istan v Eng­land Lions, Dubai; First Test, Bangladesh v West Indies, Chittagong; Sec­ond Test, Pak­istan v New Zealand, Dubai; Third T20 in­ter­na­tional, Aus­tralia v In­dia, Syd­ney.

GAA: Mun­ster club SFC fi­nal: Mil­town-mal­bay (Clare) v Dr Crokes, Gaelic Grounds, 1.30pm; Mun­ster club IFC fi­nal: Fer­moy (Cork) v Kil­cum­min (Kerry), Mal­low, 1.30pm;

Con­nacht club SFC fi­nal: Ballintub­ber (Mayo) v Co­rofin (Gal­way), Machale Park, 2pm; Le­in­ster club SFC semi-finals: Mul­li­nalaghta (Long­ford) v Eire Og (Car­low), Pearse Park, 1.30pm; Kil­macud Crokes (Dublin) v Port­laoise (Laois), Par­nell Park, 2pm.

GOLF: World Cup of Golf, Mel­bourne; An­dalu­cia Open, Malaga.

HOCKEY: Men: Neville Cup semi-finals: Corinthian v Clon­tarf, 2.30pm, Whitechurch Park; Kilkenny v Three Rock Rovers, 4pm, Kilkenny Col­lege Women: Le­in­ster Divi­sion One: Trin­ity v Avoca, 1pm, Santry Av­enue; Gle­nanne v Monkstown, 3pm, Gle­nanne Park; North Kil­dare v Corinthian, 4pm, The Maws.

HORSE RACING: Na­van (2.30pm), Ex­eter, Ut­tox­eter.

MO­TOR RACING: Abu Dhabi Grand Prix, 1pm. Mon­dello Park Sports Club Ral­lycross, Mon­dello Park, Naas. 10.15am; Ca­van Au­tocross, Lat­ton Quarry, Coote­hill. 10.30am.

RUGBY: Guin­ness PRO14: Ze­bre v Mun­ster, 3.30pm, Dragons v Ed­in­burgh, 5.30pm, South­ern Kings v Con­nacht, 1pm; Gal­lagher Pre­mier­ship: Le­ices­ter v Sara­cens

(2.30pm un­less stated): Mun­ster Ju­nior League Divi­sion 1: Abbeyfeale v St. Se­nan’s, Abbeyfeale; Ban­don v Crosshaven, Ban­don; Clan­william v New­cas­tle West, Clan­william Park; Clon­mel v Sk­ib­bereen, Clon­mel; Kil­fea­cle v St. Mary’s, Kil­fea­cle; Rich­mond v Gal­bally, Rich­mond Park; Wa­ter­park v Kan­turk, Bal­li­nakill; Div 2: Ballincol­lig v Mal­low, Tan­ner Park; Castleis­land v Thurles, Castleis­land; Clon­akilty v Fethard, Clon­akilty; Cobh Pi­rates v Kin­sale, Cobh; Fer­moy v Charleville, Fer­moy; Old Chris­tians v Muskerry, Rath­cooney; Div 3: Chorca Dhuib­hne v Bantry Bay, Bal­ly­david; Dun­man­way v Dun­gar­van, Dun­man­way; En­nis v Kil­lor­glin, En­nis; Kil­lar­ney v Dou­glas-car­ri­ga­line, Kil­lar­ney; Tralee v Scar­iff, Tralee.

SOC­CER: Premier League: Bournemouth v Arse­nal, 1.30pm, Wolves v Hud­der­s­field, 4pm; Sky Bet Cham­pi­onship: As­ton Villa v Birm­ing­ham, 12pm.

TENNIS: Davis Cup fi­nal, France v Croa­tia, Vil­leneuv-d’ascq.

Newspapers in English

Newspapers from Ireland

© PressReader. All rights reserved.