ADULT FIX­TURES

Wicklow People (West Edition) - - SPORT -

Wed­nes­day, June 5

At Ab­bot­stown - Celtic Chal­lenge U17 Hurl­ing Group F (Wick­low GOLD): Ca­van v Wick­low at 8pm (Ref­eree: Gearoid Mc Grath)

At Man­guard Plus Kil­dare GAA COE Hawk­field Pitch 1 - Celtic Chal­lenge U17 Hurl­ing Group D (Wick­low BLUE): Kil­dare v Wick­low at 7.30pm (Ref­eree: Pat Mo­ran)

Thurs­day, June 6

Divi­sion 4 North/East Foot­ball League (all games at 7,30pm un­less spec­i­fied): Rath­new v New­town (Ref­eree: Phillip Bracken); Ash­ford v Bray Em­mets (Ref­eree: Con O Ceadaigh); Kil­coole v An Tóchar (Ref­eree: Tony Mclaugh­lin)

Divi­sion 4 South/West Foot­ball League (all games at 7.30pm un­less spec­i­fied): Avon­dale v Kil­te­gan (Ref­eree: Bren­dan Fur­long); Dunlavin v Bless­ing­ton (Ref­eree: Pat Dunne); AGB v Balt­in­glass (Ref­eree: Ciaran Man­ley)

Divi­sion 5 North/East Foot­ball League: Barn­dar­rig v Kil­macanogue (Ref­eree: Michael Owens); St Pa­trick’s v An­nacurra (Ref­eree: Eu­gene Do­herty)

Divi­sion 5 South/West Foot­ball League: At Hol­ly­wood - Val­ley­mount V Hol­ly­wood (Ref­eree: Ea­monn Doyle); At Lacken - Lacken-Kil­bride v Donard-The Glen (Ref­eree: Liam Cullen)

Fri­day, June 7

Divi­sion 1 Se­nior Foot­ball League (All games at 7.30pm un­less spec­i­fied): St Pa­trick’s v Rath­new (Ref­eree: Kieron Kenny) Divi­sion 1A Se­nior Foot­ball League

(all games at 7.30pm un­less spec­i­fied): New­town v Kil­macanogue (Ref­eree: Trevor Cul­ber t); Dunlavin v Bray Em­mets at 8pm (Ref­eree: Ciaran Flem­ing); Avon­dale v Carnew at 8pm (Ref­eree: Dar­ragh Byrne); An­nacurra v Éire Óg Grey­stones at 8.20pm (Ref­eree: Con Keddy)

Divi­sion 2 Foot­ball League (all games at 8pm): Donard-The Glen v Rath­new (Ref­eree: Liam Cullen); Balt­in­glass v Laragh (Ref­eree: Robert Roche)

Divi­sion 3 Foot­ball League: At the Fair­green - Shil­le­lagh/Cool­boy v Bless­ing­ton at 8pm (Ref­eree: Stephen Fa­gan)

Satur­day, June 8

At Avant­card Páirc Seán Mac Diar­mada, Car­rick on Shan­non - All Ire­land Se­nior Foot­ball Cham­pi­onship qual­i­fier: Leitrim v Wick­low at 3pm (Ref­eree: Barry Cas­sidy)

Sun­day, June 9

Divi­sion 1 Se­nior Foot­ball League (all games at 11am un­less spec­i­fied): Kil­te­gan v Hol­ly­wood (Ref­eree: Bren­dan Fur­long); Bless­ing­ton v Balt­in­glass (Ref: Ian Cul­bert); At Pearse’s Park, AGB v Ti­na­hely (Ref­eree: Stephen Fa­gan)

Divi­sion 2 Foot­ball League (all games at 11am un­less spec­i­fied): Kil­coole v Val­ley­mount (Ref­eree: Ed­die Leonard); Bal­ly­manus v Barn­dar­rig (Ref­eree: Kieron Kenny); Stratford-Grange­con v Coolkenno at 10.30am (Ref­eree: Pat Hickey)

Tuesday, June 11

Divi­sion 1A Se­nior Foot­ball League: An­nacurra v Avon­dale at 8.10pm (Ref­eree: Stephen Fa­gan)

Wed­nes­day, June 12

Divi­sion 2 Foot­ball League: Stratford-Grange­con v Rath­new at 7.45pm (Ref­eree: Pat Dunne)

Ju­nior Hurl­ing League (all games at 7.30pm nless spec­i­fied): Bray Em­mets v Éire Óg Grey­stones (Ref­eree: Con O Ceadaigh); Aughrim v Gle­nealy (Ref­eree: Rober t Roche); Ark­low Rock Par­nell v Barn­dar­rig (Ref­eree: Dar­ragh Byrne); Avon­dale v Kil­te­gan at 8.20pm (Ref­eree: Ciaran Gaskin)

Thurs­day, June 13

Divi­sion 4 North/East Foot­ball League (all games at 7.30pm un­less spec­i­fied): New­cas­tle v Kil­coole (Ref­eree: Ian Cul­ber t); An Tóchar v Rath­new (Ref­eree: Phillip Bracken); New­town v Ash­ford (Ref­eree: Con O Ceadaigh)

Divi­sion 4 South/West Foot­ball League (all games at 7.30pm un­less spec­i­fied): Carnew v Dunlavin (Ref­eree: Dar­ragh Byrne); Bless­ing­ton v AGB (Ref­eree: Liam Cullen); Balt­in­glass v Avon­dale (Ref­eree: Gar­rett Whe­lan)

Divi­sion 5 North/East Foot­ball League (all games at 7.30pm un­less spec­i­fied): St Pa­trick’s v Éire Óg Grey­stones (Ref­eree: Pat Hickey); At Barn­dar­rig - An­nacurra v Barn­dar­rig (Ref­eree: Christy O’Rourke) Divi­sion 5 South/West Foot­ball League (all games at 7.30pm un­less spec­i­fied): Stratford-Grange­con v Hol­ly­wood (Ref­eree: Jimmy Lawlor); Val­ley­mount v Lacken-Kil­bride (Ref­eree: John Whyte); Donard-The Glen v Coolkenno (Ref­eree: Pat Dunne)

Fri­day, June 14

Divi­sion 1A Se­nior Foot­ball League: Bray Em­mets v New­town at 7.30pm (Ref­eree: Gar­rett Whe­lan)

Satur­day, June 15

Light­ning Pro­tec­tion Ire­land Wick­low Se­nior Hurl­ing Cham­pi­onship: Venue TBC, Kil­te­gan v Carnew, (Time TBC. Ref­eree: John Keenan, Aughrim). Divi­sion 2 Foot­ball League (all games at 6pm un­less spec­i­fied): Barn­dar­rig v Donard-The Glen (Ref­eree: Trevor Cul­ber t); Laragh v Kil­coole (Ref­eree: Noel Kin­sella); Coolkenno v Bal­li­na­cor (Ref­eree: Ciaran Flem­ing); An Tóchar v Balt­in­glass (Ref: Pat Hickey)

Sun­day, June 16

Divi­sion 1 Se­nior Foot­ball League (all games at 11am un­less spec­i­fied): Balt­in­glass v Rath­new (Ref­eree: Liam D Keenan JNR); At Dun­bur Park - AGB v St Pa­trick’s (Ref­eree: John O’Brien)

Divi­sion 2 Foot­ball League: Val­ley­mount v Bal­ly­manus at 11am (Ref­eree: Stephen Fa­gan)

Divi­sion 3 Foot­ball League: At Cool­boy - Shil­le­lagh/Cool­boy v Ash­ford at noon (Ref­eree: Eu­gene O’Brien)

Photo: Paul Mes­sitt.

TICK­ETS PLEASE: Eileen Byrne, Michelle Fitzger­ald and Anne Byrne at the Bal­li­na­cor GAA and Camo­gie club’s Thorny Rose fundraiser in Lyn­ham’s of Laragh last week­end.

Newspapers in English

Newspapers from Ireland

© PressReader. All rights reserved.