RE­SULTS AND FIX­TURES

Wicklow People (West Edition) - - SPORT -

ADULT FIX­TURES Satur­day, Oc­to­ber 5

At Hol­ly­wood - Ju­nior A Foot­ball Cham­pi­onship semi-fi­nal: Bless­ing­ton v Val­ley­mount at 11.45am (Ref­eree: Dar­ragh Byrne).

At Ash­ford - Ju­nior A Foot­ball Cham­pi­onship semi-fi­nal: An Tóchar v Barn­dar­rig at 2pm (Ref­eree: John O’Brien).

At Balt­in­glass - Keat­ing Cup Rel­e­ga­tion fi­nal: Kil­te­gan v Hol­ly­wood at 6pm (Ref­eree: Kieron Kenny) At Aughrim - Se­nior Foot­ball Cham­pi­onship semi-fi­nal re­play: AGB v Bless­ing­ton at 3.30pm (Ref­eree: John Keenan).

Sun­day, Oc­to­ber 6

At Bal­li­nakill - Ju­nior A Cham­pi­onship Rel­e­ga­tion Play Off re­play: Éire Óg Grey­stones v Kil­bride/Lacken at 1pm (Ref: TBC) At Aughrim - Light­ning Pro­tec­tion Ire­land Wick­low Se­nior Hurl­ing Cham­pi­onship

fi­nal: Bray Em­mets v Gle­nealy at 3.30pm (Ref­eree: Ciaran Flem­ing)

Satur­day, Oc­to­ber 12

At Aughrim - Philip Doyle Ju­nior B Foot­ball Cham­pi­onship fi­nal: Avoca v En­niskerry at 2pm (Ref­eree: Pat Dunne) At Aughrim - Ju­nior C Cham­pi­onship

fi­nal: Kil­coole v St Pa­trick’s at 2pm at noon (Ref­eree: TBC)

Sun­day, Oc­to­ber 13

At Aughrim - In­ter­me­di­ate Foot­ball Cham­pi­onship: Dunlavin v Kilmacanog­ue at 1.30pm (Ref­eree: Eu­gene O’Brien) At Aughrim - Se­nior Foot­ball Cham­pi­onship fi­nal: St Pa­trick’s v AGB/Bless­ing­ton at 3.30pm (Ref­eree: An­thony Nolan)

ADULT RE­SULTS

Philip Doyle In­ter­me­di­ate Cham­pi­onship Rel­e­ga­tion play-off: Strat­ford-Grange­con 1-7, Rath­new 0-6.

Philip Doyle Ju­nior B Cham­pi­onship semi-fi­nal: Avoca 0-14, Avon­dale 2-7; En­niskerry 2-14, Knockanann­a 1-10. Fitzger­ald Kitchens Ju­nior A Foot­ball Cham­pi­onship quar­ter-fi­nal: Bless­ing­ton 2-12, Balt­in­glass 0-5.

Fitzger­ald Kitchens Ju­nior A Foot­ball Cham­pi­onship quar­ter-fi­nal: An Tochar 2-11, Shil­le­lagh/Coolboy 0-8.

Ark­low Bay Ho­tel Ju­nior C Cham­pi­onship semi-fi­nal: Kil­coole 7-16, Coolkenno 1-6. Ark­low Bay Ho­tel Ju­nior C Cham­pi­onship semi-fi­nal: St Pa­trick’s 3-13, Barn­dar­rig 0-4.

Fitzger­ald Kitchens Ju­nior A Cham­pi­onship Rel­e­ga­tion play-off semi-fi­nal: Éire Óg Grey­stones 2-11, Lacken-Kil­bride 1-14. Philip Doyle Ju­nior B Cham­pi­onship Rel­e­ga­tion play-off: AGB 4-15, New­town 0-7.

Philip Doyle Ju­nior B Cham­pi­onship Rel­e­ga­tion play-off: Ash­ford 2-16, An Tochar 4-6.

Darcy Sands In­ter­me­di­ate Foot­ball Cham­pi­onship semi-fi­nals: Dunlavin 0-13, Kil­coole 0-9; Kilmacanog­ue . Fitzger­ald Kitchens Ju­nior A Cham­pi­onship Rel­e­ga­tion play-off semi-fi­nal: Ash­ford 3-21, Hol­ly­wood 1-10.

Keat­ing Tro­phy fi­nal: Balt­in­glass 1-12, Éire Óg Grey­stones 1-9.

Se­nior foot­ball cham­pi­onship semi-fi­nals: St Pa­trick’s 3-11, Avon­dale 0-12; Bless­ing­ton 2-14, AGB 0-20 (fin­ished 4-4 af­ter penal­ties, re­play next Satur­day at 3.30pm).

JU­VE­NILE FIX­TURES Wed­nes­day, Oc­to­ber 2

Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 1A Cham­pi­onship semi-fi­nals at 7pm in Bal­li­nakill: An Tochar v Bless­ing­ton (Ref­eree: Pat Hickey); Éire Óg Grey­stones v St Ni­cholas (Ref­eree: Christy O’Rourke).

Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 2 B Cham­pi­onship Round 7 (all games 7pm): Aughrim v Balt­in­glass in An­nacurra (Ref­eree: Kieron Kenny); St Kevin’s Red v AGB Green in Hol­ly­wood (Ref­eree: Stephen Fa­gan); Rath­new v An­nacurra in Rath­new (Ref­eree: Con O Cheadaigh); Shil­le­lagh/Coolboy v Kil­coole in Bal­li­nakill (Ref­eree: Bren­dan Fur­long)

Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 4D Cham­pi­onship Round 7 (all games 7pm): Avoca v Clara Gaels in Bal­li­nakill (Ref­eree: Ne­van O’Sul­li­van); Michael Dwyers Blue v Clan na Gael in An Tochar 7.30pm (Ref­eree: Chris Cana­van); New­cas­tle v Ash­ford in New­town (Ref­eree: Trevor Cul­ber t); St Pa­tricks White v BYE

Thurs­day, Oc­to­ber 4

Un­der-11 Foot­ball Round 14 county fi­nal in Bal­li­nakill at 7pm on Pitch 5 Di­vi­sion 1: Éire Óg Grey­stones Blue v St Pa­tricks Blue/ An Tochar Blue (Ref­eree: Michael Owens).

Satur­day, Oc­to­ber 5

Un­der-11 Hurl­ing Group 1 Round 14 county fi­nal in Bal­li­nakill at 12.15pm on Pitch 1A: St Pa­tricks v Michael Dwyers Navy (Ref­eree: TBC); Pitch 1B: Aughrim Blue v Carnew Em­mets (Ref­eree: TBC); Pitch 2A: Bray Em­mets Navy v Gle­nealy (Ref­eree: TBC); Pitch 2B: Kil­coole v Éire Óg Grey­stones Blue (Ref­eree: TBC); Pitch 3: ARP V Bray Em­mets White (Ref­eree: TBC).

Un­der-11 Hurl­ing Group 2 Round 14 county fi­nal in Bal­li­nakill at 12.15pm; Pitch 4A: Michael Dwyers Blue V Barn­dar­rig (Ref­eree: TBC); Pitch 4B: Aughrim White V Avon­dale (Ref­eree: TBC); Pitch 5A: Éire Óg Grey­stones White v West­ern Gaels (Ref­eree: TBC); Pitch 5B: Éire Óg Grey­stones Blue v Bray Em­mets Green (Ref­eree: TBC).

Un­der-15 Foot­ball Di­vi­sion 1A county fi­nal Venue 2.30pm; St Ni­cholas, Rath­new, Balt­in­glass (Ref­eree: TBC).

Un­der-15 Foot­ball Di­vi­sion 1A Shield fi­nal - Venue 2.30pm; St Ni­cholas, Rath­new, Balt­in­glass v AGB (Ref­eree: TBC). Un­der-15 Foot­ball Di­vi­sion 2B county fi­nal - Venue 2.30pm; Bless­ing­ton v Bray Em­mets/St Kevin’s/St Pa­tricks (Ref­eree: TBC).

Un­der-15 Foot­ball Di­vi­sion 2B Shield fi­nal - Venue 2.30pm; St Kevin’s/St Pa­tricks, An Tochar (Ref­eree: TBC).

Un­der-15 Foot­ball Di­vi­sion 2B Plate fi­nal - Venue 2.30pm; St Kevin’s/St Pa­tricks/ An Tochar V Ballinglen Gaels/Aughrim (Ref­eree: TBC).

Un­der-15 Foot­ball Di­vi­sion 3C county fi­nal - Venue 2.30pm; Michael Dwyers v Carnew/Ash­ford (Ref­eree: TBC). Un­der-15 Foot­ball Di­vi­sion 3C Shield fi­nal Venue 2.30pm; Carnew Em­mets/Ash­ford v AGB/Kil­coole (Ref­eree: TBC).

Un­der-15 Foot­ball Di­vi­sion 3C Plate fi­nal - Venue 2.30pm; Clan na Gael v AGB/ Kil­coole (Ref­eree: TBC).

Sun­day, Oc­to­ber 6

Mi­nor Hurl­ing ‘A’ county fi­nal in Aughrim: Michael Dwyers v Carnew Em­mets at 1.30pm.

Mi­nor Hurl­ing ‘B’ county fi­nal: Avon­dale/ Par­nells v Bray Em­mets at 11am in Bal­li­nakill.

Un­der-13 Hurl­ing Di­vi­sion 1A county fi­nal in Bal­li­nakill at 11am: Éire Óg Grey­stones vTBC.

Un­der-13 Hurl­ing Di­vi­sion 1A Shield fi­nal in Bal­li­nakill at 11am: St Pa­tricks v TBC (Ref­eree: TBC)

Un­der-13 Hurl­ing Di­vi­sion 1A Plate fi­nal in Bal­li­nakill at 11am: Gle­nealy v TBC.

Mon­day, Oc­to­ber 7

Mi­nor Foot­ball Di­vi­sion 2 Cham­pi­onship Round 5 (all games 7pm) Group 2: AGB v St Pa­tricks in Bal­li­nakill (Ref­eree: TBC); Pearse Gaels v Michael Dwyers in Bal­li­nakill (Ref­eree: TBC); St Kevin’s v Bye. Un­der-12 Foot­ball Player Path­way League Round 6 county fi­nal at 7pm: An­nacurra v St Pa­tricks in Bal­li­nakill. Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 2 (sixth place play-off if re­quired at 7pm in Bal­li­nakill: Balt­in­glass, Rath­new, Kil­coole (Ref­eree: TBC).

Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 4D Cham­pi­onship play-off if re­quired at 7pm in Bal­li­nakill.

Wed­nes­day, Oc­to­ber 9

Un­der-15 Hurl­ing Cham­pi­onship Round 7 (all games 7pm): Michael Dwyers v St Pa­tricks in Bal­li­nakill (Ref­eree: TBC); Nor th Wick­low Gaels v Gle­nealy at Éire Óg Grey­stones (Ref­eree: TBC); Carnew Em­mets v Bray Em­mets in Bal­li­nakill.

Satur­day, Oc­to­ber 12

Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 1A county fi­nal Venue TBC at 2.30pm: An Tochar/ Bless­ing­ton v St Ni­cholas/Éire Óg Grey­stones.

Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 1A Shield fi­nal, Venue TBC at 2.30pm: An Tochar/ Bless­ing­ton V St Ni­cholas/Éire Óg Grey­stones (Ref­eree: TBC).

Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 1A Plate Fi­nal: Win­ners: St Pa­trick’s.

Un­der 13 Foot­ball Di­vi­sion 2B county fi­nal in Bal­li­nakill at 2.30pm: An­nacurra v AGB/St Kevin’s.

Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 2B Shield fi­nal in Bal­li­nakill at 2.30pm: AGB/St Kevin’s v Aughrim/Shil­le­lagh/Coolboy. Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 2B Plate fi­nal in Bal­li­nakill at 2.30pm: Aughrim/ Shil­le­lagh/Coolboy v Balt­in­glass/Rath­new/ Kil­coole

Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 4D county fi­nal in Bal­li­nakill at 2.30pm: New­cas­tle/ Clara Gaels/Avoca/Clan na Gael. Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 4D Shield fi­nal in Bal­li­nakill at 2.30pm: New­cas­tle/ Clara Gaels/Avoca/Clan na Gae. Un­der-13 Foot­ball Di­vi­sion 4D Plate fi­nal in Bal­li­nakill at 2.30pm: Ash­ford v Michael Dwyers

Sun­day, Oc­to­ber 13

Mi­nor Foot­ball ‘A’ Plate fi­nal in Bal­li­nakill at 11am: Ti­na­hely v St Ni­cholas.

Mi­nor Foot­ball ‘B’ Shield fi­nal in Bal­li­nakill at 11am; Sec­ond team in each group. Mi­nor Foot­ball ‘B’ Plate fi­nal in Bal­li­nakill at 11am; Third team in each group.

Avoca’s Robert Wil­son, ref­eree Dar­ragh Byrne and Avon­dale’s Paul Ga­han ahead of the Philip Doyle JBFC semi-fi­nal in An­nacurra.

Newspapers in English

Newspapers from Ireland

© PressReader. All rights reserved.