Israel Hayom

היערכות מוגברת לתפילות מחר

עשרות אלפים צפויים להגיע להר הבית ● זעם בוואקף על הבידוק הידני ● המלך עבדאללה קרא לאבו מאזן להנמיך להבות; בירדן זועמים על צילום רה"מ עם המאבטח

-

על מנת להתעמת עם כוחות הביטחון הישראלים. מדובר היה במספר גדול יותר מ 2,500 המפגינים שהתעמתו עם הכוחות בשיאה של שביתת האסירים הפלשתינים, וההערכות הן שהגידול נבע בין היתר מכך שאבו מאזן החליט שלא למנוע הפגנות נגד ישראל. על פי ההערכות, השבוע המצב יהיה חמור עוד יותר כיוון שהתנזים, גוף הכפוף לאבו מאזן, קרא בגלוי לאזרחים לצאת להפגין מול כוחות הביטחון הישראלים.

על פי גורמים ישראלים, בני גוד לעבר, אבו מאזן אכן הפסיק את התיאום הביטחוני מול ישראל וההנ חייה מבוצעת בשטח בפועל, למעט בסוגיות בודדות. החשש הגדול הוא שאם המגמה הזו תימשך, המנגנונים הפלשתינים עלולים אף להוביל את המהומות ומכאן הדרך אינה ארוכה עד שנשקיהם יופנו כלפי ישראל.

בישראל מציינים עוד כי הכדור נמצא כעת במגרש של אבו מאזן. לפי גורמים בכירים, לאף אחד מלבד ליו"ר הרשות אין כעת אינטרס להסלים את העימות באופן שבו הוא מתנהל. האינ טרס של אבו מאזן הוא כדי להוכיח שהוא עדיין חזק ורלוונטי, ומלבד העו בדה שהוא מתעלם מדרישות האמרי קנים, הרי שהוא מתסיס ויוצר חיכוך עממי. יצוין כי לאור ההערכות הללו, לצד ההבנה במערכת הביטחון שלפיה אבו מאזן מעוניין בליבוי ההפגנות הע ממיות, תיגבר צה"ל כבר בסוף השבוע שעבר את כוחותיו ברחבי הגדה המ ערבית - תגבור הצפוי להישאר בת קופה הקרובה.

מצב נפיץ - גם בעזה

בהקשר הזה, חייבים להזכיר גם את רצועת עזה. החשש התמידי בישראל הוא שחמאס ברצועה לא יוכל לשקוט על השמרים כאשר אבו מאזן והפת"ח "עוקפים אותו מימין", ולכן בישראל עוקבים בדריכות גם אחר הנעשה בגי זרה הדרומית. יחד עם זאת, הדעה שע דיין מקובלת בצמרת מערכת הביט חון היא שחמאס אינו מעוניין בעת הזו בעימות עם ישראל.

כזכור, כפי שפורסם ב"ישראל היום", בחמאס אמנם חגגו את הפיגועים הר צחניים האחרונים וקיוו לתחילתה של מלחמת דת, אולם מתחת לפני השטח מצבה של תנועת הטרור רחוק מאוד מחגיגה. למעשה, נראה כי בהנהגת חמאס גובר החשש מפריצת מחאה עממית שעלולה לסכן את המשך של טונו של הארגון ברצועת עזה - כך מעריכים בישראל.

על פי ההערכות, יש למשבר הח שמל החריף שממנו סובלים בשבועות האחרונים תושבי עזה פוטנציאל לה פוך מבחינת חמאס ל"סערה מושלמת". צעדיו האחרונים של אבו מאזן, וברא שם עצירת העברת כספים משמעותיים לרצועה והפחתת זרם החשמל, מעמי דים למעשה את חמאס עם הגב לקיר.

בישראל מעריכים כי הנהגת הרשות זיהתה שחמאס נמצא בנקודת חולשה, והחליטה להסלים את צעדיה מולו. היעד של אבו מאזן הוא להוריד את חמאס על הברכיים, וכך להכריח אותו לתת לרשות השפעה מחודשת - במידה מוגבלת אמנם - על הנעשה ברצועה. ברמאללה חשים שהנקודה שבה סף הייאוש של האוכלוסייה העזתית יעלה לראשונה מעל רף הפחד מפני תגובת שלטונות חמאס קרבה, ונחושים לנצל את מה שנראה בעיניהם כשעת כושר.

החשש בישראל הוא שהחרפת המ שבר הכלכלי וההומניטרי ברצועה טו מנת בחובה גם סיכונים עבור ישראל, ובכלל זה אפשרות להידרדרות מהירה של המצב הביטחוני. בחודשים האחרו נים העריכה מערכת הביטחון כי חמאס אינו מעוניין בעימות וחושש מהשלכו תיו, אולם רמת הנפיצות מולו נחשבת גבוהה. שני הצדדים, כך הזהירו בכירים במערכת הביטחון, עלולים למצוא את עצמם מידרדרים במהירות לעימות שבו שניהם אינם מעוניינים - הער כה שככל הנראה קיבלה משנה תוקף לאור החרפת המשבר הכלכלי ברצועה. למרות ההחלטה על הסרת המגנומטרים, המתיחות בהר הבית אינה שוככת לרגע ואף גוברת לקראת תפילות יום השישי שייערכו מחר, הצפויות להיות מתוחות, רגישות ובנוכחות של עשרות אלפי מתפללים.

הוואקף בהר הבית קרא למת פללים שלא להיכנס למסגד אל אקצא, כל עוד ישראל לא מפסיקה את רישות האזור במצלמות חכמות שאמורות להחליף את המגנומטרים, שהוצבו בכניסות למתחם לאחר הפי גוע שבו נרצחו שני שוטרים ישרא לים בידי שלושה מחבלים ערבים ישראלים מאום אל פאחם. בוואקף אמרו כי הסרת המגנומטרים אינה מספיקה, וכי ימשיכו לקרוא למת פללים להתפלל מחוץ למתחם כל עוד ישראל אינה מודיע כי סידורי הכניסה להר הבית שבים להיות כפי שהיו לפני ה 14 ליולי.

שלשום, סמוך לחצות, החליט רה"מ נתניהו כי כל באי הר הבית יעברו בידוק ביטחוני פרטני. שרי הקבינט לא עודכנו ולא היו שות פים להנחיה החדשה, שעוררה זעם בקרב המתפללים שהגיעו למקום וסירבו לעבור כל בידוק. אתמול הת קיימה בתוך הר הבית נוכחות דלילה של מתפללים, לעומת נוכחות גדו לה יותר, של כמה מאות, שהתפללו מחוץ לשערי הכניסה להר הבית.

גם במשטרה מודים כי הבידוק הידני פחות יעיל מהמגנומטרי­ם, שאותם העדיפה ואשר לפי עמדתה נותנים פתרון טוב יותר לסוגיה הבי טחונית. המשטרה הציבה גדרות ברזל בשלושת שערי הכניסה להר הבית שפתוחים לכניסת מתפללים, כדי לאפשר בידוק נוח וסטרילי לבאים. יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו מאזן, יישר קו עם עמדת הוואקף, והודיע אף הוא כי הוא מתנגד להתקנת המ צלמות החכמות וכי כל עוד ישראל אינה משיבה את המצב בהר הבית לכפי שהיה לפני ה 14 ביולי תימשך הקפאת כל המגעים עם ישראל וב ראשם התיאום ושיתוף הפעולה הב טחוני. עבדאללה מלך ירדן התקשר אתמול לאבו מאזן, וקרא לו לפעול להנמכת הלהבות. לדברי עבדאללה, "יש לכבד את המציאות ההיסטורית והמשפטית בהר הבית".

כזכור, בעניין זה החלו לפני כש בוע מגעים בין ישראל לירדן לפת רון המשבר בהר הבית, ואז התעוררה מתיחות בין אבו מאזן למלך עבדא ללה בעקבות טענות הפלשתינים כי ירדן לא תאמה עמה את המגעים מול ישראל ואף תמכה בעמדת ישראל שאין לשתף את הרשות הפלשתינית במאמצים לפתרון המשבר.

עם זאת, בירדן זעמו נוכח התמו נות שהפיצה לשכת רה"מ נתניהו, שבהן נראה רה"מ כשהוא מחויך ומ חובק עם המאבטח מהשגרירות היש ראלית בירדן שהרג בירי שני אזר חים ירדנים בעת שניסה לסכל ניסיון לפגוע בו. שר החוץ הירדני, איימן א ספאדי, תהה "האם היה נבון להפיץ את התמונות הללו דווקא עכשיו?". גורם בכיר בעמאן היה אף בוטה עוד יותר ואמר ל"ישראל היום" כי מדובר בהתגרות לשמה. "לראות את נת ניהו מחייך ומחבק את מי שהרג שני אזרחים ירדנים זה כמו אצבע בעין לכולנו", אמר אותו גורם, "עדיין לא ברור מדוע הוא ירה והרג את הנער, אבל לכולם ברור שד"ר איבראהים מראנה בעל הדירה נהרג ללא שום סיבה. במקום שנתניהו יתנצל על הריגתו ויאמר שהיתה בשוגג, הוא מחבק את מי שירה והרג? התמונות הללו מרתיחות לא רק את ההנהגה בירדן אלא גם את רוב הציבור".

בבית הלבן קיבלו בברכה את ההחלטה הישראלית להסיר את המ גנומטרים. דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, ציינה כי "ארה"ב משבחת את המאמצים הישראלים לשמר את הביטחון, תוך מאמץ לה פחית את המתיחויות באיזור". היא הדגישה כי רצח שני השוטרים היש ראלים הוכיח את הצורך לתגבר את האבטחה באיזור.

מנגד, נשיא טורקיה ארדואן המ שיך לתקוף את ממשלת ישראל ואמר כי הסרת המגנומטרים היתה מהלך נכון, אך לא מספיק. לדבריו, "טורקיה אינה יכולה לסבול מגבלות שהוטלו על ביקור מוסלמים בתפי לות יום שישי. ממשלת ישראל רוצה להרוס את אופיה האיסלאמי של ירו שלים, עם החלטה חדשה בכל יום".

ממשרד החוץ בישראל נמסר בתגובה כי "ימיה של האימפריה העות'מנית חלפו מהעולם. מגוחך לשמוע שממשלת טורקיה, שכו בשת את צפון קפריסין, מדכאת בברוטליות את המיעוט הכורדי וכולאת עיתונאים, מטיפה מוסר לישראל, הדמוקרטיה האמיתית היחידה באזור".

נוסף על כך, חמאס ערך תהלוכה צבאית בעזה שבה השתתפו אלפי אנשים שקראו ליום זעם נוסף ביום שישי הקרוב, לאחר תפילת הצהריים.

בתוך כך, בג"צ הורה אתמול למ שטרה להחזיר את גופותיהם של מוחמד מפדל ,(19) מוחמד אחמד מוסא (29) ומוחמד חאמד ,(19) שלושת המחבלים הערבים ישרא לים מאום אל פאחם שרצחו את שני השוטרים בהר הבית.

המשטרה הסכימה לשחרר את הגופות, אך בהגבלת מספר המש תתפים ואישי הציבור שיורשו להש תתף בהלוויות, דבר שהמשפחות דחו. השופטים איפשרו למשטרה להציב תנאים לקיום ההלוויות, ולמסור את הגופות שעתיים לפני ההלווייה.

דניאל סיריוטי, אפרת פורשר, גדעון אלון, יאיר אלטמן, מתי טוכפלד ושלמה צזנה

 ?? צילום: זיו קורן ?? מהומות בהר הבית, השבוע
צילום: זיו קורן מהומות בהר הבית, השבוע
 ?? צילום: אי.פי.אי ?? בידוק בעיר העתיקה, אתמול
צילום: אי.פי.אי בידוק בעיר העתיקה, אתמול

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel