Israel Hayom

"היתה במכבי אווירה של חיפוש אשמים"

על השחרור מהצהובים: "לא הופתעתי, הרגשתי את האווירה לגבי כל העונה" ● החתימה בגראן קנאריה: "רוצה להיות בקבוצה שמחה ובמועדון בריא" ● והמעבר החד לנבחרת: "בית שיכול להרים את כולם" ● גל מקל חווה קיץ סוער, אבל כבר מתכונן לאליפות אירופה בארץ

- אבי סגל

מ צד אחד - הוא חווה קיץ קשה לאחר שמכבי ת"א ויתרה עליו. מצד אחר - הוא הולך להוביל בעוד חודש את הנבחרת באליפות אירופה, שחלקה תיערך בארץ. גל מקל, רכזה החדש של גראן קנאריה הספרדית, עבר טלטלות בזמן האחרון, אבל שום דבר לא פוגע בביטחונו העצמי ובאמונה שלו בעצמו.

"לנבחרת מגיעים עם מחויבות וש מחה בלי קשר למה שהיה או למה שיהיה", הוא אומר, "בטח כשיש אלי פות אירופה בארץ, זה מאוד מרגש. הדרך שבה שיחקנו בנבחרת נותנת תיאבון. בנינו כאן משהו יפה בכמה שנים האחרונות. אני מאוד מאוד רעב".

האם העונה הבעייתית שהיתה לך תפגע ביכולת שלך בנבחרת?

"היו לי כבר מקרים בעבר שהגעתי לנבחרת אחרי פציעה שלא שיחקתי ארבעה חודשים וזה לא פגע. התקופה שלא שיחקתי היתה בחלק הראשון של העונה. נכון שזו היתה רכבת הרים מב חינת חילופי מאמנים וכל מה שקרה, אבל אני חושב שכל מי שמבין בכדורסל ראה שכשקיבלתי את ההזדמנות הייתי מאוד יציב. אין קשר בין הנבחרת למה שהיה במכבי. אני מרגיש טוב גופנית ונפשית ובא לפה עם הרבה אנרגיות".

עם השחרור שלך ושל יוגב אוחיון למעשה הכריזו במכבי שרכז ישראלי לא יכול להוביל אותם.

"כשקבוצה לא מצליחה החיצים עפים לכל הכיוונים. האווירה שהיתה בכל העונה במכבי היא אווירה של חיפוש אשמים. זו אחת הבעיות הכי גדולות שיש שם. זה משהו שלא תורם לשום ארגון ולשום קבוצה. אני לא אוהב שעו שים את ההכללות האלה לגבי ישראלים וזרים. כל שחקן הוא לגופו ואני רוצה שיסתכלו עלי בתור גל מקל ומה נתתי לקבוצה, ולא יכלילו. מבחינתי אני יודע שנתתי את כל כולי לקבוצה גם ברג עים ששיחקתי 30 דקות וגם ברגעים ששיחקתי 19 שניות".

ה 19 שניות האלה שרמי הדר הכ ניס והוציא אותך מייד לא יוצאות לך מהראש.

"זה ממש לא טראומה. זאת היתה תקופה לא סימפטית אבל אני יוצא מה עונה הזו עם כל הכאב, הקושי והאכזבה בראש מורם מהיציבות שלי ומהיכולת לצאת מתקופה של חודשיים שלושה לא לשחק. אני מאוד שלם עם עצמי. אנשים חושבים שזה הוקוס פוקוס ואתה לוחץ על כפתור ופתאום יכול לחזור ליכולת ולשחק טוב. זה לא דבר פשוט. אני גאה בדרך ששיחקתי ונתתי את כל מה שיש לי לקבוצה כשחזרתי לשחק ולקבל את ההזדמנות. בדרך כלל אתה לא יכול לש לוט בסיטואציה. היו המון דב רים שאי אפשר לשלוט בהם".

באת למכבי כמושיע. אני זוכר טוב איך רדפו אחריך ופתאום בתוך עונה וחצי הכל מתה פך? חשבתי שאתה בא למכבי כדי להוביל אותה הרבה שנים.

"מבחינתי הייתי בקבוצה עונה וחצי. עשיתי הכל כדי לעזור לקבוצה. הג עתי באמצע של משבר כשהם נשרו מהיורוליג. במבחן התוצאה לא הצל חתי להיות חלק מקבוצה שתחזיר את מכבי למקומות שהיא רוצה להיות בהם. מבחינתי עשיתי הכל ואני גאה בדרך ובצורה, עם כל מה שקרה. יש החלטות שנעשות, ואת זה אתה צריך לשאול את מכבי".

הופתעת מהשחרור שלך?

"לא הופתעתי, ראיתי את זה מגיע. ראיתי לאן הדברים הולכים. הרגשתי את האווירה לגבי כל העו נה. ידעתי איך חלק מהאנשים שמקבלים את ההחלטות רואים את זה".

מה הסיפור עם ניקולה וויצ'יץ'? אומרים שהוא לא רצה אותך?

"מבחינתי אין שום סיפור, אתה צריך לשאול אותם. אני יכול לע נות על מה שאני יכול לענות. ברגע שקיבלתי את ההזדמנות הייתי הכי מחויב שיש, נתתי מעצמי, הייתי חבר לקבוצה כמו שצריך. השארתי את כל מה שיש לי. כשהקבוצה לא מצליחה כולם סופגים את האש".

למה נכשלתם?

"אלף ואחד דברים. בנייה לא נכו נה של הקבוצה, חדר הלבשה לא הכי בריא, חוסר יציבות, החלפת מאמנים, חוסר אמון של המערכת בשחקנים. חוסר אמון של השחקנים במערכת. היו כל כך הרבה דברים. אני לא אחד שמאשים, אבל היו העונה כל כך הרבה גורמים שחבל סתם לזרוק את האשמה כי זה באמת הרבה יותר גדול ממשהו ספציפי אחד".

"המטרה - לעלות שלב"

מקל יתחיל את העונה הבאה בגראן קנאריה, קבוצת צמרת בליגה הספרדית, אבל לא שם גדול ונוצץ. "הכל בעיני המתבונן", הוא אומר, "זה לא ריאל מד ריד או ברצלונה, אבל אני מאוד שמח על מה שעשיתי בסופו של דבר כי נקלעתי לסיטואציה לא פשוטה. אני חושב שזה אחלה מקום בשבילי. זו גם הליגה הכי טובה באירופה, גם קבוצה שהיא כבר כמה שנים בצמרת של הכדורסל הספ רדי וגם משחקת ביורוקאפ.

"בסופו של דבר אני רוצה להיות מאושר ולממש את עצמי. אני רוצה להיות בקבוצה שמחה ובמועדון בריא. אני חושב שזו סיטואציה נהדרת מב חינתי. הייתי שם יומיים ומאוד התרש מתי מהמקצוענות, מהאנשים במועדון, מהמתקן ומהרצינות הגדולה". זה אומר שוויתרת על היורוליג?

"לא ויתרתי על שום דבר. היו לי כישלונות ויהיו לי כישלונות, היו לי הצלחות ויהיו לי הצלחות. כל עוד אתה נאמן לדרך, ממשיך לעבוד קשה ומא מין בעצמך, בסופו של דבר ההישגים ימשיכו להגיע כמו שהם הגיעו בעבר".

האם העובדה שאליפות אירופה נערכת בארץ מייצרת לחץ?

"בנבחרת תמיד יש לחץ ותמיד יש ציפיות, זה לא משנה איפה האליפות נערכת. הייתי רוצה שננצל את המת נה הזו שקיבלנו שהאליפות כאן כדי לקבל רוח גבית מהקהל. ההגרלה שלנו סופר קשה מול נבחרות מאוד חזקות, אבל אנחנו מאמינים שכאן בארץ אפשר לעשות את זה".

זאת נבחרת עם לא מעט שחקנים שעברו עונה לא טובה ועם כאלה שקיבלו מכה לא פשוטה בקיץ. אנ חנו הולכים לראות נבחרת של שח קנים שבאים להוכיח?

"עצם זה שאתה בנבחרת אומר שאתה צריך לבוא עם אש בעיניים. אנחנו כל כך הרבה שנים ביחד, אנחנו באמת אוהבים אחד את השני ובשנים האח רונות בנינו פה משהו בריא ושמח. גם אם לשחקנים היתה תקופה פחות טובה הבית הזה שנקרא נבחרת יכול וצריך להרים את כולם".

סמן לי מטרות.

"הצלחה היא להתחבר ולהיראות טוב בבית מאוד מאוד קשה. המטרה היא קודם כל לעלות שלב".

 ??  ??
 ??  ??
 ?? צילומים: עודד קרני ואלן שיבר ?? מקל באימון הנבחרת. "מרגיש טוב גופנית ונפשית"
צילומים: עודד קרני ואלן שיבר מקל באימון הנבחרת. "מרגיש טוב גופנית ונפשית"
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel