Israel Hayom

זעזוע: "הלוויית המחבלים - מפגן שנאה בלב ישראל"

קשה להאמין: זו לא עזה - אלא אום אל פאחם ● דגלי פלשתין, קריאות "שאהידים" ואלפים שטופי זעם ● הלוויית שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית הפכה למפגן תמיכה בטרור ● אך היו בעיר גם מי שהסתייגו: "מתביישים במנהיגים שלנו"

- דניאל סיריוטי

המתח ששרר באום אל פאחם מאז הפיגוע בהר הבית הש תחרר באחת: אלפים השתתפו את מול לפנות בוקר בהלווייתם של שלושת המחבלים לבית חמולת ג'ברין שרצחו את שני השוטרים האיל סיתאווי וכמיל שנאן.

האלפים שליוו את שלושת המח בלים שנקברו זה לצד זה כינו אותם שאהידים ובמהלך מסע הלוויה נורו זיקוקים לאוויר, הונפו דגלי פלש תין וההמונים קראו "בדם ואש נפדה את אל אקצא", "אתם השאהידים של מסגד אל אקצא". את מסע ההלוויה הובילו ראש הפלג הצפוני של התנו עה האיסלאמית השייח' ראאד סלאח ובכירים נוספים בתנועה שהוצאה אל מחוץ לחוק. משתתפים שנכחו בהל וויה אמרו כי מדובר באחת הלוויות הגדולות שנערכו אי פעם באום אל פאחם "כיאה לכבודם של שאהידים".

המשתתפים בהלוויה אף טענו כי יותר מ 10,000 בני אדם נכחו בה לוויה בניגוד להערכות של גורמים במשטרה שטענו כי במסע ההלוויה השתתפו פחות מ 3,000 איש.

מחזה השנאה הזה גרר תגובות נז עמות במערכת הפוליטית. כך למשל שר הפנים שר אריה דרעי אמר כי "הלוויות השנאה הלילה באום אל פאחם, למחבלים שרצחו את השוט רים בהר הבית, חמורה ביותר. אזרחי ישראל מהללים רוצחים. ראשי הישו בים הערביים שוב נכשלו!".

ח"כ נורית קורן )ליכוד( התבטאה באופן דומה ואמרה כי "אין מילים שיוכלו לתאר את שאירע באום אל פאחם אמש, עיר שמגבה ותומכת בחמאס בתוך גבולותיה של מדינת ישראל. מחבלים, רוצחים, חיות אדם שהובאו לקבורה בעיר, לאחר שבי צעו פיגוע קשה בו גזלו המרצחים את חייהם של שני שוטרי ישראל. שופטי בג"ץ, החלטתכם לשחרר את גופות המחבלים הינה טעות גדולה. זו שערורייה ומתן לגיטימציה למ לחמת הטרור שלא נפסקת".

ח"כ עודד פורר )ישראל בית נו( אמר כי "מייבשים את אום אלפאחם! תושבי אום אל פאחם, בהנהגת שייח ראאד סאלח המחבל, הוכיחו לנו שוב אמש, בהלווית שלושת המחבלים שטבחו בשוטרים הדרוזים בהר הבית, שנאמנותם לחמאס גדולה יותר מנא מנותם למדינת ישראל. הגיע הזמן להפוך תקליט ולגרום לתושבים שם להבין שאם הם מעדיפים את דרך הטרור אז הם יכולים לעשות עסקים עם החמאס. אני קורא לכל אזרחי מדינת ישראל להפסיק לקנות ולב קר באום אל פאחם. אין סיבה שהכסף שלכם יגיע לתומכי טרור".

קרוב משפחה של אחד המחבלים אמר ל"ישראל היום" כי הניסיון למנוע פרצי שמחה וקריאות שבח לא צלח. "בית המשפט העליון של מדינת ישראל עשה לנו טובה גדו לה. במקום שהלוויה תיערך בשעות החמות של היום, ההלוויה נערכה לפנות בוקר ורבים הגיעו והתייצבו לחלוק להם כבוד אחרון. המשטרה לא הגבילה את מספר המשתתפים וכעת ברור לנו יותר מתמיד שי שראל מבינה רק את שפת הכוח".

נראה כי רבים מתושבי העיר חו שבים כמוהו. "אנחנו מודים לבית המשפט העליון בישראל שהעמיד את הממשלה והמשטרה במקומם. גם אם אתם רואים בשלושתם מח בלים עבורנו הם גיבורים ומגיע להם קבורה ראויה", אמר ל"ישראל היום" עבד, שכן של אחד המפגעים. תושב נוסף שהשתתף במסע ההלוויה אמר ל"ישראל היום" כי "הניסיון של המשטרה למנוע מאתנו לערוך להם מסע לוויה מכובד לא יצא אל הפועל. השעה המאוחרת לא מנעה מאלפי משתתפים להגיע ולכבד את השאהידים הללו בדרכם האחרונה. בעצם עשו לנו טובה גדולה. אני בטוח שאילו ההלוויה היתה נער כת בשעות החמות של היום לא היו מגיעים כל כך הרבה אנשים. המ שטרה כנראה לא מבינה את המנ טליות הערבית וראינו את זה בכל צעד וצעד – החל מהצבת המגנו מטרים והמצלמות ועד ההתקפלות של ישראל והסרת אמצעי הבידוק והחלטת בית המשפט לאפשר את קבורת שלושת השאהידים".

עם זאת, היו באום אל פאחם מי גם מי שלא רוו נחת מגילויי הש מחה בהלווית המחבלים. "אני מת בייש במי ששמח על חיי אדם שנ לקחו בטרם עת. ערבים או יהודים זה לא משנה. אני מתבייש בהנהגת הציבור הערבי שסותמת את הפה נוכח מראות שכאלה. עדיין לא התאוששנו מהמכה שקיבלנו לאחר הפיגוע שביצע נשאת מלחם ועכ שיו האירועים הללו", אמר ל"ישראל היום" בעל עסק מקומי. לדבריו, "המגזר היהודי פוסח על אום אל פאחם. כשאנשים ירגישו את המכה הזו בכיס שלהם נראה אותם כמה הם שמחים וכמה הם שיכורי ניצחון מארועי אל אקצא. אני מקווה שאני טועה אבל ההרגשה שלי היא שעוד נשלם על זה ביוקר".

שכיב שנאן ועפיף סיתאווי, אבו תיהם של שני השוטרים שנרצחו כמיל שנאן והלאל סתאווי גינו את האירועים בהלוויותיה­ם של המחב לים. ואמרו בראיון לגלי צה"ל שעות ספורות לאחר ההלוויה כי "הם לא שאהידים, הם רוצחים שפלים שאין להם שום מוסריות או כבוד לאדם באשר הוא. רצחו אנשים בדם קר על לא עוול בכפם".

 ?? צילום: מישל דוט קום ?? ראאד סאלח במהלך ההלוויה, שבה השתתפו אלפים
צילום: מישל דוט קום ראאד סאלח במהלך ההלוויה, שבה השתתפו אלפים
 ?? צילום: מישל דוט קום ?? הלווויות המחבלים. זיקוקים ודגלי פלשתין
צילום: מישל דוט קום הלווויות המחבלים. זיקוקים ודגלי פלשתין
 ??  ?? כמיל שנאן
כמיל שנאן
 ??  ?? האיל סיתאווי
האיל סיתאווי
 ??  ??

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel