Israel Hayom

שיעורי בית

החזרה ללימודים כבר )כמעט( מעבר לפינה - והורים רבים מתלבטים כיצד להכין את הילד לכיתה א' בשוק מוצעים קורסים בעלות של מאות שקלים, אולם אנשי חינוך רבים טוענים כי הם מיותרים וממליצים להורים "לוותר על המרוץ המטורף" איך תמצאו את שביל הזהב לבית הספר? עלינו כיתה ע

- זיוה מוגרבי קובני

החופש הגדול בעיצומו, אולם בקרב ההורים - במיוחד לילדים שעולים לכיתה א' - המחשבות נמ צאות כבר בבית הספר. אחת ההתל בטויות הגדולות היא איך להכין את הילד, וגם את עצמנו, לשנת הלימודים הקרובה.

ללבטים הללו קיימות תשובות שו נות, המיועדות גם להורים וגם לילדים. ההורים יכולים, למשל, להגיע למפגש ביתי עם פסיכולוגית חינוכית שתי תן עצות איך להכין את הילד למעבר לכיתה א', לקנות לילדים חוברות עבו דה לחופש, לקחת אותם למפגשים עם הילדים שיהיו באותה כיתה, לפעילויות משותפות ולהיכרות מוקדמת, או לרשום אותם לקורסי הכנה שונים המתקיימים במהלך אוגוסט.

"אני בלחץ, אני מודה, וכמוני עוד הורים רבים", אומרת גלית לוי מנס ציונה, "אני רוצה שהילד שלי יגיע מוכן לכיתה א' ולא ירגיש מאחור. אני שוקלת לרשום אותו לקורס באזור, ובי נתיים קניתי לו חוברות וקבעתי עם ארבעה הורים שהילדים ייפגשו יותר בחופש, כדי שיהיו חברים והכניסה לכיתה תהיה קלה יותר".

גם רינת משה מחולון חוששת מה מעבר. "אחת האימהות בשכונה הזמי נה לביתה פסיכולוגית חינוכית", היא מספרת, "היינו במפגש 15 אימהות, שאלנו שאלות, קיבלנו תשובות וכלים וזה היה שווה את העלות". אם תהיתם, המפגש עלה 30 שקלים למשתתפת.

מנגד, מומחים לחינוך מתנגדים לקורסי ההכנה לכיתה א' ולכל התע שייה שצמחה סביבם. בראש המתנגדים עומד משרד החינוך, שמסר בתגובה כי "המשרד אינו רואה צורך בקור סי הכנה לכיתה א' ואינו מעודד את ההשתתפות בהם. הצוותים החינוכיים בכיתות מונחים להקדיש זמן רב ותשו מת לב מיוחדת לכל תלמיד, על מנת שהמעבר מהגן לכיתה א' יהיה תקין ומיטבי בהיבטים הלימודיים, החברתיים והרגשיים כאחד".

גם לדברי לילי פוקמונסקי, מנהלת המחלקה לגננות בהסתדרות המורים, אין כל סיבה הכרחית לעשות קורס הכנה לכיתה א'. "ההורים מכינים את הילד כל הזמן", היא אומרת, "בכניסה לגן, בכניסה לכיתה א', לתיכון, לצבא... לא נותנים לילד לחוות למידה".

"הגננות בארץ מקצועיות והן מכינות את הילדים היטב לכיתה ,"'א מדגישה פוקמונסקי, "הילדים לא אמורים להגיע לכיתה א' כשהם יודעים קרוא וכתוב. קריאה וכתיבה הם לומדים בכיתה א', בשביל זה יש את הכיתה. ילד שמגיע לכיתה כשהוא יודע קרוא וכתוב חוזר הביתה ללא חוויית למידה ומשעמם לו בשיעור".

לדבריה, "כדי שילד יוכל ללמוד ולהתאים לכיתה א' הוא צריך להיות בשל. הגננות נותנות כלים ועוזרות לבשלות שלו וזה כולל, בין השאר, גם ידע לדחות סיפוקים, ידע לשחק עם עוד ילד ומיומנויות למידה. יש היום הרבה משחקים שמציעים דרכי למי דה של אותיות ומספרים ומאפשרים לילד לימוד חווייתי. ולגבי ההורים, במקום להיות עסוקים כל הזמן, שבו בחופש עם הילד ושחקו איתו. המשחק החווייתי מלמד יותר וכיף יותר מדפי עבודה. לקרוא וכתוב זו טכניקה, והילד ילמד אותה בכיתה. ההורים בלחץ כי הם חושבים שאם הוא יידע קרוא וכתוב הוא יהיה מקדימה לפני כולם. יש היום הרבה תחרות שגורמת לכך שלא מסתכלים על טובת הילד ויוצרים אצלו תסכולים רבים ולחץ. אני אומרת, תנו לילד להגיע בשקט לבית הספר".

"ללמוד עם סקרנות"

לדברים מצטרפת ד"ר חיית שחם, ראש המסלול לבית ספר יסודי במכללה האקדמית בית ברל. "אנחנו מכשירים את הסטודנטים להוראה בצורה טובה", היא מדגישה, "יש תוכניות לימודיות למורים ולגננות, שלומדים לתת ליל דים את הכלים המתאימים לגן ולכיתה א' מבחינת מיומנויות קוגניטיביו­ת, רג שיות, מוטוריות ולוגיות. לצערי, הורים רבים לא נותנים אמון במערכת החינוך, וגרוע מכך - לא מאמינים גם ביכולות הקוגניטיבי­ות של הילד לרכוש את כל המיומנויות במהלך גיל הגן. יש תחרות בתוך החברה הישראלית, וכדי ש'הילד שלי יהיה הכי מוצלח' ההורים מוכנים לשלם הון תועפות".

לדבריה, "אם ילד מתקשה במטלה הגננת מזהה את הבעיה במהלך הגן ומ תריעה להורים נקודתית, אבל כל עוד אין בעיה והגננת סבורה שהילד מוכן לעלות לכיתה א', הוא לא צריך את הקו רסים שבהם ממלאים דפי עבודה או עו שים עבודות יצירה. הקורסים האלה רק מאיצים בילד ויוצרים אצלו לחץ. יותר חשוב שההורים יקדמו את הילד בדרכים אחרות, כמו לתת לו חיזוקים חברתיים. קריאת סיפור של ההורה, למשל, מעשי רה, יוצרת דיאלוג ומחזקת את הביטחון העצמי אצל הילד יותר מכל קורס. גם משחקי קופסה יכולים להעניק להורים זמן איכות עם הילד".

על השאלה אם קורסי ההכנה לכיתה א' עלולים להזיק, עונה ירדן קדר, ראש החוג לחינוך בגיל הרך במכללה האק דמית בית ברל. "הקורסים והחוברות שההורים קונים לא עושים נזק, אבל הם פשוט מיותרים", הוא אומר, "בכל שנה הנושא רק עולה מדרגה ויש מרדף אחרי 'מה צריך לעשות כדי שהילד ייכנס מוכן לכיתה .''א הבעיה בכל הקורסים האלה היא שהם לא מתואמים מול משרד החי נוך, אלא מדובר ביוזמות פרטיות שעו לות הרבה כסף. מדובר בטרנד שמביא את ההורים להוצאה מיותרת - ובסופו של דבר מלמד את הילד שהוא במבחן וחייב להצליח, אחרת יישאר מאחור וצ ריך לחשוש מהכניסה לכיתה א'.

"אנחנו חיים בחברה מאוד מתוכנתת והלחץ של ההורים רק מלחיץ את הילד ושותל בו מחשבות כמו, לאן אני נכנס ומה יהיה אם לא אעמוד בסטנדרטים? כמו כן, ההכנות הללו מונעות מהילד להיכנס לבית הספר עם סקרנות. אני אומר להורים: תנו לילד להישאר ילד. שיגיע לבית הספר עם חיוך, שמחה והת רגשות כמו שאנחנו המבוגרים נכנסנו לכיתה ."'א

"קורס עם יחס אישי"

אם לא השתכנעתם, ואתם עדיין מעוניינים להכין את הילד לכיתה א', דעו שקיימות לכך דרכים רבות, שכ מובן עולות לפעמים לא מעט כסף. בר חבי הארץ נערכים במהלך אוגוסט קו רסי הכנה לילדים )וגם להורים(, רובם במסלול קייטנה של שבועיים, בשעות .13:00-08:00 מחירי הקורסים נעים בין 1,500 ל 2,000 שקלים, ויש גם קורסים המסובסדים על ידי העיריות והמועצות המקומיות. בהוד השרון, למשל, מת קיים קורס בשיתוף מרכז "תלתן" הכולל שבעה מפגשים בני שעתיים כל אחד, בשעות אחר הצהריים ובעלות של 560 שקלים. במרכז גולדנברג ברחובות נערך קורס בן 10 מפגשים של שעה כל אחד, בעלות 650 שקלים ובתוספת חוברת למידה שמחירה 80 שקלים.

ליאת שדה, בעברה שחקנית שחמט שייצגה את ישראל בחמש אליפויות עולם, היא מייסדת המרכז הישראלי לפיתוח חשיבה "בראש חושב", המקיים קורסים וקייטנות הכנה לכיתה א' בקיץ הנוכחי ובמהלך השנה. לדבריה, היא פי תחה שיטה ייחודית ללמידה חווייתית, המשלבת הפעלה של עולם הדמיון עם חשיבה ולמידה.

"דרך סיפורים ומשחקים הילדים לו מדים אותיות, צורות ומספרים, כולל הקניית ערכים חשובים מבחינה חבר תית", אומרת שדה, "היתרון אצלנו הוא שהמקום מביא את הילד לפתח חשיבה יצירתית, לא רק כהכנה לכיתה א'. אני לא נכנסת לסיבות שבגללן אנשי חי נוך מתנגדים לקורסים, אבל חשוב לי לומר שקורסי הקיץ אצלנו מעצימים את הילד, מפיגים חששות ומחזקים את הביטחון העצמי שלו. הילדים אצלנו הולכים לכיתה א' בהתלהבות, בנחת ובלי לחץ, ומיישמים בבית הספר דברים שהם למדו אצלנו" .

לדברי שדה, "היחס אצלנו אישי. יש עד 15 ילדים בקבוצה והצוותים המלמ דים הם אנשי חינוך. במהלך השנה אנשי המרכז מוזמנים להדרכה ולביצוע פעי לויות בגני ילדים ובבתי ספר, כך שא נחנו יודעים מה אנחנו עושים". במהלך אוגוסט מתקיימים הקורסים של "בראש חושב" ברמת אביב, בפתח תקווה, בהוד השרון וברמת השרון. אורך כל קורס הוא שבועיים, במתכונת קייטנה )בשעות (13:00-08:00 ובעלות 1,850 שקלים.

ובנימה אישית, כאמא לשלושה יל דים ובעלת תעודת הוראה, אתם יכו

לים לחסוך את כל זה ופשוט לעבוד עם הילד בעצמכם על ידי הורדת דפי עבודה מהאינטרנט וישיבה מהנה עם הילד במהלך החופש. אפשר גם להת בונן סביבכם ולהיות יצירתיים: למשל, לתת לילד לחתוך ירקות )בהשגחת מבוגר( לארוחת ערב ולספור את הפ ריטים שחתך, או לערוך שולחן תוך סידור נכון של הפריטים שיש לשים בשולחן לכל סועד.

אפשרות נוספת היא לרכוש פלסט לינה או בצק, לפסל אותיות ומס פרים ולבצע תרגילי חשבון מעיגולי פלסטלינה. כשהולכים לסופר, בקשו מהילד לבחור שש עגבניות טובות, חמישה מלפפונים וכו', ובמהלך התש לום הסבירו לו כמה עודף צריך לקבל. בנסיעות ובטיולים ברכב אפשר לשחק במשחקי מילים, למשל 'מה מתחרז עם', 'מה מתחיל באות', 'מה ההפך של' ועוד. אפשר גם לספור עמודי חשמל, לספור מכוניות אדומות וכו'. כל אלה יעשירו את ילדיכם בצורה חווייתית, ואף יחזקו קשר של הורה וילד.

 ??  ?? "מתחבאת לי מילה" )ספרק טויס( צומת ספרים - 39.90 ש'
"מתחבאת לי מילה" )ספרק טויס( צומת ספרים - 39.90 ש'
 ??  ?? PLAY-DOH לספור וללמוד )ערכת בצק( - 119 ש'
PLAY-DOH לספור וללמוד )ערכת בצק( - 119 ש'
 ??  ?? מה יקרה אם מאת אורלי שמש קרביץ - 65 ש'
מה יקרה אם מאת אורלי שמש קרביץ - 65 ש'
 ??  ?? "אלקטרוניקס חשבון" סטימצקי - 79.90 ש'
"אלקטרוניקס חשבון" סטימצקי - 79.90 ש'
 ??  ??
 ??  ?? ערכת כמעט כיתה א' קרביץ - 49.90 ש'
ערכת כמעט כיתה א' קרביץ - 49.90 ש'
 ??  ??
 ??  ?? לומדים לקרוא בכיף אורדע - 150 ש'
לומדים לקרוא בכיף אורדע - 150 ש'
 ??  ?? לימוד חשבון ואלף בית מאת תמר ארנברג - 39 ש'
לימוד חשבון ואלף בית מאת תמר ארנברג - 39 ש'
 ??  ?? המשחק "מילים ראשונות" מבית משחקי יצירה - 55 ש'
המשחק "מילים ראשונות" מבית משחקי יצירה - 55 ש'

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel