נורבגיה: מותר להחרים מוצרים שיוצרו בהתנחלויות

Israel Hayom - - חדשות - אריאל כהנא

זריקת עידוד למחרימי ישראל. משרד החוץ של נורבגיה הודיע בימים האחרונים כי "חרם על מוצרים ישראליים מההתנחלויות אינו בלתי חוקי".

ההודעה באה בתגובה לפניות חוזרות ונשנות למשרד מטעם רשויות בנורבגיה, בדרישה לקבל חוות דעתו אם החרם על ההתנחלויות חוקי. בין הפונים משרד התעשייה והחקלאות של נורבגיה ועיריית טרונדהיים, העיר השלישית בגודלה במדינה.

בנורבגיה מכהנת ממשלה ימנית שלה קשרים חיוביים עם ישראל, ובמשך חודשים ארוכים משרד החוץ ניסה להימנע מפרסום מענה לפניות. ואולם לאחרונה גברו הלחצים וכתוצאה מכך נשלח למשרד התעשייה מכתב שבו נאמר כי החרם מותר על פי החוק. עם זאת, משרד החוץ הסתייג במכתב משימוש בחרם.

הודעת משרד החוץ נפלה כפרי בשל לידיה של תנועת ,BDS־ה הנהנית מתמיכה רחבה בנורבגיה. מייד לאחר פרסומה העלו פעילים פרו־פלשתינים הצעות להחרים מוצרים מההתנחלויות בשלוש עיריות נוספות ברחבי המדינה. בד בבד, האיגודים המקצועיים בנורבגיה, שהחליטו כבר לפני שנה להחרים את ישראל, קידמו בצעד נוסף את המהלך וגם הקריאות להימנע מהשקעות בישראל גברו.

גורמים פרו־ישראליים מנסים לפעול לבלימת הנזקים הנובעים מההודעה, וגם שגרירות ישראל פועלת מול הרשויות בנורבגיה במאמץ להשאיר את ההודעה כצעד הצהרתי ללא השלכות מעשיות. ואולם, ההערכה היא שהנזק כבר נעשה.

מהמשרד לעניינים אסטרטגיים, האחראי לטיפול ,BDS־ב נמסר כי "זהו צעד נוסף בנכונותן של מדינות באירופה לתת מקום לקמפיין השנאה האנטישמי של ארגוני החרם. אנו מצפים ממדינות אירופה לממש את המדיניות המוצהרת שלהם של אי תמיכה בחרמות ולדבוק בה".

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.