רוסיה לישראל: הימנעו מפעולות בסוריה במהלך משחקי המונדיאל

מסרים ברוח זו הועברו ממוסקבה לירושלים ● פוטין חושש מהסטת דעת הקהל מהמשחקים למלחמת האזרחים, וביקש מהמדינות המעורבות בה לשמור על "פרופיל נמוך" ● הערכה: ישראל תנהג ברגישות

Israel Hayom - - חדשות - יואב לימור

רוסיה העבירה בשבועות האחרונים מסרים למדינות המעורבות בלחימה בסוריה, וב כללן לישראל, כי היא מצפה מהן לשמור על "פרופיל נמוך" במהלך תקופת המונדיאל.

מלחמת האזרחים בסוריה דעכה בתקופה האחרונה, לאחר שכוחות המשטר השלימו את ההשתלטות על חלקים גדולים ברחבי המדינה, וב כללם על שכונות בדמשק שנשלטו בידי המורדים ונכבשו כעת מחדש. עם זאת, הפוטנציאל הנפיץ בה נשמר לא רק משום שכמה חלקים במדינה עדיין נשלטים בידי כוחות שעוינים את הנשיא אסד, אלא גם בעקבות העימות שהתפתח בחודשים האחרו נים בין ישראל לאיראן סביב המאמץ האיראני להקים בסיסי קבע בסוריה ופעולותיו הבלתי פוסקות להעביר אמצעי לחימה מתקדמים לחיזבאללה.

על הרקע הזה חששו במוסקבה כי פעולות של גורמים שונים עלולות להוביל כעת להסלמה שתצא מכל שליטה, ותסיט את דעת הקהל העו למית מהמונדיאל לסוריה. מאחר ומשחקי הגביע העולמי הם פרויקט אישי של הנשיא פוטין ומקור לגאווה לאומית ברוסיה, הבהירו אנשיו לכל הגורמים שפועלים באזור כי מצופה מהם לנהוג בתקופה הקרובה באח ריות יתרה. המסרים שהועברו אמנם לא כרכו במפורש את המונדיאל עם הנעשה בסוריה, אולם אין ספק מה עומד מאחוריהם.

לא ברור עד כמה המסר הרוסי אכן ייושם בשטח. איראן ממשיכה בפעו לותיה, וישראל תידרש להחליט אם לנקוט גם בתקופה הקרובה במדי ניותה המוצהרת של אפס סובלנות והבלגה על ההתבססות האיראנית. ישראל אמנם מקפידה לדווח לרו סיה על פעולותיה באמצעות מנג נון התיאום שהוקם בין הצבאות של שתי המדינות, אבל סביר שבשבועות הקרובים היא תנהג ברגישות יתרה.

מבחן לאסד

האינטרס הרוסי גם מעמיד במבחן את בן חסותו הישיר, הנשיא אסד. במקור, תכנן צבא סוריה לפנות כעת דרומה, אל הגבול עם ירדן, ובהמשך אל הגבול עם ישראל ברמת הגו לן, על מנת לפנות ממנו את כוחות המורדים, ובראשם את הארגונים המ סונפים לאל קעאידה ודאעש. ירדן אף הבהירה כי תקבל את הפעילות הזאת בברכה, משום שהיא מעדיפה את היציבות של משטר אסד על פני האיום לממלכה מצדם של הארגונים הסלפים. גם ישראל העבירה מסרים כי תסכים לחזרתו של צבא סוריה לגבול הבינלאומי, ובלבד שהמי ליציות השיעיות שפועלות בחסות איראן לא יתקרבו לאזור.

כעת יידרש אסד להכריע אם לפתוח במערכה על כיבוש הדרום מחדש כבר כעת, במהלך משחקי הג ביע העולמי, או להמתין עד לסיומם. בכל מקרה, מהלכיו יתואמו עם מו סקבה, ולא רק ממניעים של כדו רגל: כמו בכל שלבי הלחימה בש נים האחרונות, רוסיה תמשיך ותתן לצבא סוריה תמיכה רחבה, בעיקר אווירית, שתאפשר לו לשוב ולה שתלט על השטחים שאיבד במהלך שנות מלחמת האזרחים.

תוצאות תקיפה שיוחסה לישראל בבסיס האיראני T4 בסוריה

צילום: רויטרס

ישראל מקפידה לדווח לרוסיה על פעולותיה. נתניהו ופוטין

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.