רבני אגודת ישראל: לפרוש מהממשלה בגלל חוק הגיוס

המשבר מתחדש? הפלג החסידי ביהדות התורה מתנגד לחוק הגיוס שגיבש משרד הביטחון ● גם אם יהיו תיקונים, הרבנים יצטרכו לאשר ● ליברמן: החוק טוב לצה"ל

Israel Hayom - - חדשות - יהודה שלזינגר

מתווה חוק הגיוס מסרב לרדת מסדר היום: אחרי שהשבוע הוצג החוק שניסח משרד הביטחון - אתמול התכנסה מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, המזוהה עם הפלג החסידי, לדיון בנושא. בסוף הדיון הודיעו הרבנים כי הם מתנגדים לחוק הגיוס, שגובש על ידי הוועדה המיוחדת של משרד הביטחון.

המועצה הורתה לחברי הפלג לדרוש שינויים במתווה חוק הגיוס. אם החוק יעבור גם ללא החרדים, הח"כים של אגודת ישראל יפרשו מהממשלה.

גורם המעורה בהתרחשות בדיון הר בנים אמר ל"ישראל היום": "החלטת הרבנים היא חד משמעית. גם ההוראה לח"כים ברורה. הרבנים שמעו את פרטי החוק והודיעו לח"כים שהם יתנגדו לו. אם החוק יעבור ללא הח"כים החרדים - ההוראה היא לפרוש מהממשלה".

לדבריו, לא מדובר באולטימטום: "אם בעקבות ההחלטה ייעשו תיקו נים, גם התיקונים הללו יובאו לדיון אצל הרבנים, והם יקבעו".

ההחלטה מחייבת את סגני השרים מאיר פרוש ויעקב ליצמן, וכן את חברי הכנסת ישראל אייכלר ומנחם אליעזר מוזס. היא לא מחייבת את נציגי הפלג הליטאי - חברי הכנסת אורי מקלב, יעקב אשר ומשה גפני.

גורם פוליטי חרדי העריך כי נת ניהו לא יגיש את החוק ללא תמיכת החרדים. "כנראה שהממשלה תבקש דחייה מבג"ץ, כי החרדים מעריכים שזהו מתווה הגיוס הטוב ביותר, ולא יוצג בעתיד משהו טוב יותר".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אתמול בכנס באוניברסיטת בר אילן לתזכיר חוק הגיוס, שמשרדו פרסם: "החוק שהובא הוא הדבר אולי הכי מאוזן והדבר היחיד שיכול לענות על כל הבעיות ועל כל הדרישות והוויכוחים. מלכתחילה אמרתי שאם רוצים להעביר חוק, כל אחד צריך לוותר על האג'נדה הפוליטית הפרטית שלו ולבנות משהו ממלכתי", ציין שר הביטחון. "לכן החוק שהובא אמנם לא עונה לתפיסת העולם שלי ובטח גם לא לתפיסת עולמם של דרעי או ליצמן, אבל זה חוק שהוא באמת התשובה, אולי המוחלטת, לדרישות של צה"ל. צריך לעשות את מה שהוא לטובת צה"ל", אמר.

השבוע פרסמה הוועדה המיוחדת שמינה השר ליברמן את המלצותיה, והן נחשפו לראשונה ב"ישראל היום". ההמלצות הן: עקרון הגיוס לכל הוא ערך עליון וחיוני לשמירה על צה"ל כצבא עם ממלכתי; לצה"ל יש צורך במתגייסים מהציבור החרדי ויכולת לקליטתם בצורה מיטבית לצה"ל, באופן התורם להמשך העסקתם בע תיד במשק; הוועדה הגדירה יעדי גיוס חדשים, שיביאו לעלייה שנתית הדרג תית במספר המשרתים; ייקבעו בחקיקה סנקציות כלכליות משמעותיות לישי בות שלא יעמדו ביעדי הגיוס; אי עמי דה ב 85% מיעדי הגיוס, במשך שלוש שנים ברציפות, תביא לביטול התיקון לחוק; יינתנו הטבות ותגמולים לכלל המשרתים על מנת לצמצם את אי הש וויון; הוועדה ממליצה לקדם הרחבה של סנקציות מינהליות כנגד עריקים ומש תמטים; צה"ל והשירות הלאומי יוסי פו מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי, שיקדמו השתלבות בתעסוקה.

צילום: גדעון מרקוביץ

חרדים בלשכת הגיוס. "מתווה הגיוס הטוב ביותר"

"ישראל היום", 28.05.18

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.