תושבי נתיב האבות: "במקום 15 הבתים שנהרסו - נבנה "300

מול הדחפור שנגס בבתיהם, תושבי השכונה שפונתה השבוע ניסו לשדר אופטימיות ● "הרווח להתיישבות יהיה הרבה יותר גדול", משוכנע עמיחי פילבר, שמתחיל עכשיו מחדש

Israel Hayom - - חדשות - אריאל כהנא

שוב ושוב הלם הדחפור אתמול בקורת בית משפחת נוי. "הרבה בטון וברזל שפכנו שם", נזכר עמי גבירצמן, השכן, האדריכל והגיס של יוחאי ואורית נוי - בעלי הבית שכבר ביום שלישי השבוע הוצאו ממנו.

גבירצמן עמד מעברו השני של הכביש, צופה במעשה ידיו להתפאר מתפורר לרסיסים. לאורית לא עמדו הכוחות להיישיר מבט אל ריסוק הבית שבו גידלה את ילדיה 17 שנה. בשעה שזרוע הברזל פיצחה את מבצרה, היא כבר טרחה לרהט את הקראווילה שהמדינה העמידה לרשותה במרחק לא גדול משם.

שכנים, קרובים וחברים נכנסו לקרוואן לתת יד. כולם, כולל אורח לרגע שבכלל הגיע מתל אביב, חיפשו פשר ללהט החרב המתהפכת - ללא הצלחה. המבוגרים, שנאבקים כבר שנים ברוע הגזירה, לא מצאו מילים להסביר את מה שעבר עליהם. רק התל־אביבי, סטודנט למשפטים, תמצת את העניין: "לקחו להם את החיים", מלמל והזכיר תקדימים משפטיים שבהם התוצאה היתה אחרת.

"זה לא הוגן ולא צודק", פוסק ניר נוי בן ה־51. הוא יושב על המיטה בחדרו החדש בקרוואן. שלשום, 2,300־שכ שוטרים הקיפו את שכונתו, נגרר הנער הצעיר בכוח מחדר ילדותו. כשהבין שההריסה בלתי נמנעת, חרט על קיר בפטיש ומברג את המילים "לא ניתן את נתיב האבות".

בהוראתו להרוס עד היסוד את 15 הבתים בשכונת נתיב האבות שביישוב אלעזר, בג"ץ השתמש בכלי הקיצוני ביותר. הוא עשה זאת כדי לפתור בעיה קטנה ביותר. רצועת אדמה זעירה שאולי היתה לפני עשרות שנים של תושב ערבי, שאיש לא מכיר ואיש לא מצא, ואשר שוליה חפפו חלקים של הבתים המדוברים. זה כל העניין. 15 משפחות נחמדות וטובות, שומרות חוק ותורמות לח־ ברה, הושלכו מביתן בשל עניין של מה בכך, ואיש כמעט לא פצה פה.

לו רק היו רוצים, שופטי בג"ץ היו יכולים למצוא פתרונות מרוסנים יותר. רק לפני חודש אימצו השופטים את עמדת המדינה בנוגע להרס ביתו של עלאא קבהא, נהג רכב פלשתיני שרצח את שני חיילי צה"ל, סרן זיו דאוס ז"ל וסמל נתנאל קהלני ז"ל בצפון השומרון.

"המשיבים (כלומר המדינה, א"כ) הבהירו בתגובתם כי 'ההריסה תתבצע באופן שימזער את הסיכוי לפגיעה בצינורות מים, ביוב ותשתיות אח."...'תור כלומר, כאשר רוצים למזער את ממדי ההרס, אפשר למצוא מסילות משפטיות.

אבל העתיד ברור לתושבים. "כתוצאה ממה שקורה כאן הרווח להתיישבות יהיה הרבה יותר גדול", אומר עמיחי פילבר, תושב אלעזר, "הממשלה כבר קיבלה החלטות, ובמקום 15 הבתים שנהרסים כאן היום, יקומו 300 בתים בכל האזור, ובכלל זה כאן. כל יישובי הסביבה יתחברו לרצף טריטוריאלי אחד. בפעם הבאה, לפני ששופטי בג"ץ ייתנו החלטה כזו, הם יחשבו פעמיים".

צילום: מרים צחי

תושבים ביישוב צופים בהריסות

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.