"נאמני מניעת עישון": אזרחים ידווחו על מעשנים

ועדת השרים תתבקש לאשר ביום ראשון הצעת חוק מורחבת למניעת עישון ● על סמך דיווחי אזרחים: משרד הבריאות יוציא דו"חות ופקח יטיל צו סגירה מנהלי ● "הצעת החוק נועדה לאפשר אכיפה יעילה"

Israel Hayom - - חדשות - מיטל יסעור בית־אור

אזרחים נאמני מניעת עישון, הכפלת קנסות והגדלת האחריות של בעלי עסקים למנוע עישון בתחומם - ועדת השרים לענייני חקיקה תתבקש לאשר ביום ראשון הצעת חוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון.

החידוש המשמעותי בהצעת החוק, שעליה חתומים ח"כ יהודה גליק ועוד 12 חברי כנסת, הוא האפשרות למנות אזרחים ועובדי מדינה "נאמני מניעת עישון", שישמשו מכפיל כוח לאכיפת חוק איסור העישון במקומות ציבוריים.

נאמני העישון, בדומה לנאמני ניקיון שמדווחים למשרד איכות הסביבה על מפגעי פסולת, יוכלו לדווח למשרד הבריאות על איאכיפת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים. האזרחים יעברו הסמכה שלאחריה יוכלו להעביר לאתר ולאפליקציה ייעודיים דיווח ובו פרטי המקום הציבורי שבו לא נאכף החוק. על סמך הדיווח, משרד הבריאות יוציא דו"ח תשלום.

חוק מניעת העישון במקומות ציבוריים נחקק לפני כעשור ובמסגר־ תו הוגדלו הקנסות והוטלה אחריות על בעלי מקומות בילוי ומסעדות למנוע עישון בשטחם. אך אכיפת החוק היתה דלה ורשויות מקומיות רבות לא מדווחות למשרד הבריאות כנדרש על פעילות הפקחים בנושא, המעשנים ממשיכים לעשן במקו־ מות ציבוריים ובעלי המקומות לא ממלאים את חובתם.

החוק החדש נועד לענות על כשלים אלו. כך למשל, בעלי מקום ציבורי יידרש להוכיח כי נקט כמה צעדים: דרש מהמעשן לחדול, הורה בכתב למפקח ולמאבטח לגרום למעשן להפסיק לעשן, והתלונן בפני רשות מקומית. כיום, בעל המקום נדרש לבקש מהמעשנים לחדול ולהזמין מפקחים מהרשות המקומית בלבד.

עסקים ייסגרו בצו מנהלי

סעיף נוסף בחוק מגדיר כי בבתי קפה, במסעדות, באולמות ובגני אירועים שבהם תהיה תלונה שנייה בתוך שנתיים, תהיה לפקח הסמכות להוציא צו סגירה מנהלית ל־03 יום. אחרי הפרה שלישית של חוק איסור העישון תהיה לבית משפט הסמכות להוציא צו סגירה למקום לכל תקופה שהיא. כמו כן, בתי משפט יוכלו להטיל עונש מאסר על בעל מקום שיקבל קנסות חוזרים ונשנים בגין אי־מניעת עישון. החוק אף מציע להכפיל את הקנסות בגין עישון במקום ציבורי 1,000־מ שקלים 2,000־ל שקלים למעשן, 5,000־מו 10,000־ל לבעלי המקום הציבורי שבו התרחש העישון.

ח"כ יהודה גליק, שהכין את הצעת החוק בשיתוף עם עמותת אוויר נקי, סיפר כי "על פי נתוני משרד הבריאות, מתים בישראל 800 לא־מעשנים בשנה כתוצאה מעישון כפוי. למרות האיסור על עישון במקומות ציבוריים שנועד להגן על הציבור מנזקי העישון, אין כמעט אכיפה על כך". הוא הוסיף כי "הצעת החוק נועדה לאפשר אכיפה יעילה למען בריאות הציבור".

בתפריט העונשים: קנסות מוגדלים, צו סגירה מנהלי ועונשי מאסר

ח"כ גליק

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.