דו"ח מדאיג: זרחן אורגני נמצא אצל 98% מהאוכלוסייה

משרד הבריאות מצא כי ההדברה החקלאית עדיין פוגעת בישראלים ● החוקרת: "התועלת בצריכת פירות וירקות עולה על הסיכון מחומרי הדברה"

Israel Hayom - - חדשות - מיטל יסעור בית־אור

שאריות של חומרי הדברה מסוג זרחן אורגני נמצאו בבדיקות שתן של 98% מהישראלים, כך עולה מנתונים שאסף משרד הבריאות.

מנגד, החדשות הטובות הן שבחמש השנים האחרונות חלה ירידה בריכוז שאריות חומרי הדברה בגופנו, כנראה בעקבות איסור השימוש בחלקם. בד בבד, ריכוז חומרי ההדברה בישראל עדיין גבוה בהשוואה לארה"ב וקנדה.

בין חומרי ההדברה בשדות ובמטעים, החקלאים משתמשים בזרחנים אורגניים. מדובר בחומרים מסוכנים שעלולים להשפיע על התפתחות העובר, וכן על התפתחות קוגניטיבית אצל ילדים. כמו כן, חשיפה לרמות נמוכות של חומרי הדברה לאורך זמן של נשים הרות ויילודים עשויה לפגוע בהתפתחות מערכת העצבים המרכזית של תינוקות ופעוטות.

בעבודה שנעשתה על ידי משרד הבריאות נאספו בדיקות שתן מ־781 משתתפים בשנים 2016-2015 ונ־ שלחו לבדיקה במעבדה בגרמניה. בבדיקה נמצא כי אצל 98% מהמשתתפים נמצאו דימטיל פוספט ודימטיל תיופוספט - שני תוצרי פירוק של חומרי הדברה. בנוסף, אצל 97% מהמשתתפים נמצא דיאתיל פוספט ובבדיקות של 80% נמצא דיאתיל תיופספט. כל החומרים הללו הם תוצרי פירוק של זרחן אורגני.

ד"ר תמר ברמן, מהמחלקה לבריאות הסביבה במשרד הבריאות, שערכה את המחקר יחד עם ד"ר זהר ברנט יצחקי ופרופ' ליטל קינן בוקר, סיפרה כי "בעקבות ממצאי הסקר הראשון שבו ראינו שריכוז שאריות חומרי הדברה באוכלוסיה גבוה מאוד, פנינו למשרד החקלאות ובשנים אלו יצאו משימוש חומרי הדברה רבים והוגבל השימוש באחרים. החשיפה הגבוהה בישראל בהשוואה לעולם מעידה כנראה שיש קשר לדיאטה הים תיכונית ואכילת פירות וירקות". למרות זאת, לד"ר ברמן מסר חשוב לכלל הישראלים: "יש להדגיש שהתועלת התזונתית בצריכת פירות וירקות עולה בהרבה על הסיכון מחומרי הדברה".

הדברת הפירות והירקות מובילה חומרים רעילים למרבית הישראלים

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.