המטרה: ישולש מספר המורים לעברית בבתיה"ס הערביים

מספר התלמידים במגזר הערבי שילמדו עברית צפוי לגדול במאות אחוזים ● "זו בשורה גדולה שתקל עליהם להשתלב בחברה"

Israel Hayom - - חדשות - נצחיה יעקב ונועם )דבול( דביר

מספר המורים ללימוד עברית בבתי הספר הערבים ישולש בשנת הלימודים הקרובה: מ 53 מורים כיום לכ .160 זאת על פי תוכנית משרד החינוך שמטרתה להטמיע את השפה העברית בקרב בתי הספר בכל המגזר הערבי ובכל הגילאים.

מדובר בשלב השני של תוכנית לחי זוק השפה העברית המדוברת בקרב תל מידי החברה הערבית והמטרה היא שב עוד שנתיים, בשנת תשפ"א, יגיע מספר המורים היהודים שילמדו עברית בבית ספר ערביים ל .200

למעשה, התוכנית תשלש את עצמה, מ 30 אלף תלמידים מהמגזר הערבי כיום לכ 90 אלף תלמידים בשנת הלימודים הקרובה, שילמדו עברית ממורה מה מגזר היהודי. כאמור, מטרת התוכנית היא להגדיל את החשיפה של התלמי דים בכלל המגזר הערבי לשפה העב רית, וזאת מתוך נקודת הנחה שאלה יהיו בעתיד החסמים לשילובם באקדמיה ובעולם התעסוקה.

לפני כשנתיים יצאה לדרך התוכ נית, שבמסגרתה תלמידי היסודי במגזר הערבי "לומדים עברית כבר מכיתה א'" במשך שעתיים שבועיות. בכיתות ג'-ו' כבר לומדים חמש שעות שבועיות של עברית ושמים דגש גם על עברית דבו רה מדוברת. הדבר נועד להתמודד עם העובדה שהתלמידים בחברה הערבית לא חשופים לשפה העברית מחוץ לכותלי בית הספר. נוסף על המורים, ישולבו כ 150 מתנדבים מהחברה היהודית )צו פים, מחנות עולים, דרור ישראל ועוד( שיגיעו לבתי הספר במטרה לסייע לת למידים לדבר עברית דבורה-שוטפת באמצעות שיחות בעברית וגם באמצעות הקראת סיפורים.

שר החינוך נפתלי בנט אמר כי "היוז מה הזאת צמחה מן השטח. בכל ביקור שלי במגזר הערבי הציפו בפניי את הצו רך בשיפור רמת העברית. זה הבסיס ואני רוצה להעניק אותו לכל התלמידים".

משנה עמדות לחיוב

בהמשך התוכנית מתכננים במשרד החינוך להתחיל פיילוט שבמסגרתו מדי שבוע יהיה יום לימודים משותף שבו ילמדו יחד תלמדים מבית ספר יהודי ומבית ספר ערבי. נוסף על כך, כל שי עור בשפה העברית במגזר הערבי ייפתח ב 15-10 דקות לטובת טיפוח מיומנויות של האזנה ותרגול דיבור בשפה הע ברית. לדברי עבדאללה חטיב, מנהל אגף בכיר חינוך ערבי: "מחקרים שנעשו בתוכנית מעלים כי הלימוד עם מורים יהודים, הדוברים את השפה, משפר את מיומנויות השפה הדבורה בקרב תלמי דים ערבים ומשנה לחיוב את העמדות שלהם כלפי החברה היהודית".

בביה"ס בגבעת חביבה, השותף לתוכ נית, מציינים כי לתוכנית יתווספו 160 מורים. לדברי יניב שגיא, מנכ"ל גבעת חביבה,"מדובר בבשורה גדולה, ואני רואה בזה ערוץ מרכזי לבניית חברה משותפת. אני מצפה שדבר כזה בעתיד יתקיים גם הפוך, בהקניית השפה הע רבית לדוברי העברית בבי"ס יהודיים, באמצעות מורים ערבים".

נסרין סייף, מתוכנית "יהיה בסדר" של גבעת חביבה, אמרה בהתרגשות כי "מדובר במהפכה גדולה מאוד במגזר וב כלל. בעיות שילוב הנוער הערבי בחברה הישראלית, באקדמיה ובתעסוקה נובעות לדעתנו בעיקר מהקושי בשפה. אני מק ווה שנעזור לבני הנוער האלה להצליח".

צילום: גבעת חביבה

חטיבת ביניים בבועיינה נוג'ידאת

נסרין סייף

יניב שגיא

נפתלי בנט

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.