מושל פלורידה הנבחר: "אהיה אגרסיבי במלחמה נגד ה "BDS

בראיון ראשון לתקשורת הזרה מאז בחירתו, מצהיר רון דה סנטיס ל"ישראל היום": אני חבר אמת של ישראל ● "אדחק בטראמפ להכיר בריבונותכם בגולן, אגדיל את שיתופי הפעולה עם ישראל"

Israel Hayom - - חדשות - בועז ביסמוט פלורידה

אם יש תיאור של פוליטיקאי אמריקני שהפך את תמיכתו לישראל לאג'נדה יומיומית, הרי שרון דה סנטיס - המושל הנבחר של פלורידה - עונה בדיוק על ההגדרה הזאת.

דה סנטיס, ששירת כ 6 שנים בבית הנבחרים בוושינגטון כנציג מחוז הב חירה שלו בפלורידה, רשום על שורה של יוזמות חקיקה בקונגרס שנועדו להגן על ישראל ולחזק אותה. גולת הכותרת שלו היתה דחיפתו הבל תי נלאית להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, וגם אחרי שכבר התקבלה ההחלטה ההיסטורית של הנשיא טראמפ לה כיר בבירה הישראלית, הוא לא הרפה ופעל ליישם אותה בשטח והגיע לי שראל כדי לבחון מקומות.

בכהונתו האחרונה בבית הנבחרים פעל להביא לצעד דומה כדי להכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן. השנה, לקראת סוף כהונתו השלישית בבית הנבחרים, התפטר והחליט שהוא יתמודד על משרת המושל של פלו רידה - אחת המדינות הכי חשובות במערכת הפוליטית האמריקנית. מולו התייצב ראש העיר של בירת פלורי דה - טלהאסי, אנדרו גילום, שנתפס ככוכב עולה במפלגה הדמוקרטית.

ביום שלישי היה לילה מורט עצ בים שבו המתין לתוצאות האמת במ רוץ להנהגת המדינה החשובה הזאת, שבה יותר מ 20 מיליון נפשות, ולב סוף ניצח את גילום בהפרש של כמה עשיריות האחוז.

דה סנטיס בן ה 40 העניק אתמול ל"ישראל היום" את הראיון הראשון שלו לכלי תקשורת זר כמושל נבחר. אם יש שורה תחתונה היא: החל מי נואר 2019 יהיה לנו חבר בבית המו של בפלורידה.

מה הדבר הראשון שחשבת עליו כאשר נודע לך שניצחת?

"הרגשתי הקלה מסוימת כי עב דנו ממש קשה בשביל הניצחון והיו לנו המון אנשים שהתנדבו כדי לעזור לנו בקמפיין, שהתפללו עבורנו, ואני רציתי מאוד לנצח עבורם. לא רצי תי לאכזב אותם, כך שמאוד שמחתי שהצלחנו והבאנו הביתה ניצחון טוב". באיזה שלב הבנת שאתה מנצח? "הייתי אומר בבוקר, כאשר נודע לנו על אחוזי ההשתתפות ההיסטו ריים. עד יום הבחירות, מספר המ צביעים הרפובליקנים שהצביעו )בהצבעה מוקדמת( היה נמוך מה דמוקרטים ב 20 אלף. כך שידעתי שאם הבוחרים שלנו יופיעו ביום הבחירות יהיה די והותר קולות שיאפשרו לנו לנצח, והיה ברור שזה קורה בסביבות עשר בערב. היינו מאוד אופטימיים שננצח".

"התמקדנו בישראל"

מה לדעתך הכריע את הכף במ רוץ הצמוד הזה? האם זה היה הקול היהודי? האם קבוצה אחרת באוכלוסייה?

"אנחנו נצטרך לנתח את כל הנ תונים ולראות, אך אני יכול לומר שהיתה חלוקה ברורה מאוד ביני לבין יריבי בסוגיית ישראל. אני רצתי כמועמד מאוד פרו ישראלי עם רקורד של מנהיגות בתחום )בבית הנבחרים בוושינגטון; ב"ב(, בעוד יריבי פשוט לא היה מועמד פרו ישראלי. הוא היה מזוהה עם קבוצות שהיו בשמאל המובהק, שמאוד עוינות לישראל, אז הדגשתי את ההבדל הזה הרבה במה לך הקמפיין. בתור מושל אני אהיה אחראי לרשימת האנטי BDS - כך שאם אני אראה שגורמים מסוימים מחרימים את ישראל, אני אוכל באופן חד צדדי לשים את החברות שעושות את זה ברשימה השחורה של פלו רידה, כדי שלא יוכלו להתקשר עם גופים ממשלתיים בפלורידה )הוא מתייחס לחוק שהעבירה פלורידה נגד ה ,BDS שמאפשר למושל לשים חברות ברשימה שחורה ולמנוע מהם קשרים עם גופים ממשלתיים; ב"ב(. אני אהיה אגרסיבי מאוד בפעילות הזאת ואני חושב שזה יעזור להילחם נגד ה .BDS כמו כן, הביקור הרשמי הראשון שלי כמושל מחוץ לגבולות ארה"ב יהיה לישראל. אני רוצה כמובן לפתח עוד קשרים כלכליים עם יש ראל ולוודא שיימשכו הטיסות הישי רות מדרום פלורידה לנתב"ג. אני גם רוצה להקים יחסי עבודה בין האוניב רסיטאות, החוקרים והיזמים בתחום הח דשנות בישראל עם האנשים בפלורידה. לנו יש בעיות שונות כמו ה'גאות האדומה' )תופעה בטבע שגו רמת לזיהום בחופי פלורידה; ב"ב(, ואני חושב שאם נוכל לע בוד באופן בונה עם ישראלים, נוכל כנראה לפתח פתרונות הרבה יותר מהר. אני חושב שיהיו לנו הרבה אפ שרויות לשיתופי פעולה".

נמשיך בנושא ה .BDS אני משער שיש עוד נושאים על סדר היום, אבל האם תהפוך את הטי פול בסוגיה הזאת לעדיפות עליונה? למשל, האם תתמוך בהצעת החוק שכרגע מונחת על השולחן, שתח מיר עוד יותר עם תנועת ה ?BDS

"אני לא מכיר בדיוק את מרכיבי הצעת החוק שמונחת על הפרק, אך אני בהחלט בעד לחזק את היכולת שלנו להילחם נגד ה BDS ואנחנו נהיה אגרסיביים במאמצינו. עשי תי את זה בבית הנבחרים במשך שש שנים והייתי למעשה הראשון בבית הנבחרים שקיים שימוע בנושא המ לחמה ב ,BDS לפני כמה שנים, בתת הוועדה שעמדתי בראשה בבית הנ בחרים. זה לא משנה אם אני בבוקה רטון או בפנסקו לה, אנשים בפלורידה הם פרו ישראלים והם רוצים להיות בטוחים שאנחנו איתם".

האם אתה יכול לספר עוד על הקהילה היהודית והמאמצים שלה להפוך את ישראל לסוגיה מרכזית בקמפיין? עד כמה הקמפיין היה סביב ישראל?

"הייתי אומר שהקמפיין הזה הת מקד בישראל יותר מכל קמפיין אחר למושלות המדינה, בין היתר משום שהיתה ניגודיות בסוגיה בין שני המועמדים. גם העובדה שהמ דינה היתה פעילה במלחמתה נגד ה BDS ומאמצי חרם דומים השפי עה. לכן משרת המושל הפכה להרבה יותר רלוונטית היום לעומת לפני 20 שנה בכל הנוגע ליחסי ישראל ארה"ב, או בין ישראל לשאר המדינות בארה"ב. כך שעצם זה שיש לי את היכולת הזאת )להטיל עונשים על גו רמי (BDS זה דבר נהדר. בתור מושל אני כמובן אפעל במהירות בעניין". היית בין הדוחפים הראשיים לה עברת השגרירות לירו שלים. עכשיו כשא תה כבר לא בקונגרס אלא מושל נבחר, איך תדחף יוזמות דומות בנוגע לישראל, כמו בסוגיית הריבונות בגולן?

"אני רוצה לוודא שכאשר חברות בפ לורידה עושות מסחר עם ישראל, לא יהיה קו כלשהו על מפת ישראל. אני לא משרטט קו כזה או אחר בישראל, בני גוד למחלקת המדינה, שמשרטטת קו כזה בין ישראלים שגרים בתל אביב לבין יישובים יהודיים ברמת הגולן או ביהודה ושומרון. אני רוצה שיהיה מסחר עם כולם ומבחינתי כולם שווים. לא צריכה להיות שום הבחנה ביניהם. אני סבור שטראמפ צריך להכיר בריבונות הישראלית בגולן, וכשאני אגיע לישראל אני מתכוון לקדם את היוזמה הזאת ואד חק בו לעשות זאת, כפי שדחקתי בו להעביר את השגרירות בשנת .2017 כך שאני חושב שכאשר אתה מוביל מאמץ כלשהו באמונה שלמה וחדור מטרה, כמו שטראמפ עשה כשהעביר את השגרירות, דברים טובים קורים. אותו דבר יכול לקרות גם בסוגיית רמת הגולן. אסור בתכלית האיסור שרמת הגולן אי פעם תועבר לאף אחד בסוריה, בין שזה משטר אסד או דאעש. מה שקורה בסוריה הוא אסון. מדו בר בשטח חשוב מאוד מבחינה אסטרטגית ואני רוצה לוודא שיש ראל תשמור על שטח זה ושזה לא יהיה שטח שנוי במחלוקת".

"לטראמפ הרבה הישגים"

האם דיברת עם הנשיא טרא מפ או יריבך אנדרו גילום מאז ניצחונך?

"כן, גילום התקשר אלי והודה בהפסדו בצורה אצילית. דיברתי גם עם הנשיא והודיתי לו על תמי כתו בי".

האם יש לך משהו נוסף שאתה רוצה להגיד על המרוץ ב 2020 ומה צופן העתיד לאמריקה?

"העונות הפוליטיות האלו בתקו פות בחירות הפכו להיות מכוערות יותר ויותר בארה"ב. אני חושב שאם הנשיא ימשיך במה שהוא עושה, הוא יגיע למרוץ ב 2020 עם קבלות חזקות מאוד. תסתכל על הכלכלה שלנו, על צעדי מדיניות החוץ הנועזים שנקט. לא רק העברת השגרירות אלא גם השמדת הסכם הגרעין עם איראן והטלת עוד סנקציות עליה. זה מאוד פופולרי בפלורידה, זה פופולרי בכל ארה"ב וזה היה הדבר הנכון לעשות. תסתכל על השופטים שהוא מינה. כך שיש הרבה הישגים, ואני חושב שהוא יהיה במצב חזק ביותר לזכות בכהונה שנייה. אני חושב שניצחונם של הדמוקרטים בבית הנבחרים כנ ראה יעזור לטראמפ להיבחר מחדש. כי מנהיגת הדמוקרטים ננסי פלוסי כנראה תנסה לעשות יותר מדי וכל המשוגעים בשמאל יובילו אותה. לכן אני חושב שכל ההתנהלות הזאת של הדמוקרטים תהפוך לכלי ניגוח עבור טראמפ. הוא כנראה לא יצליח לקדם את האג'נדה שלו ברוב המקרים בקו נגרס, בגלל שהיא תהיה יושבת ראש בית הנבחרים, אך הצד השני של המטבע הוא שכך הוא יהיה במצב יותר טוב לקראת המרוץ של .2020 ופלוסי, אם תנסה להשיג יותר מדי, תבטיח למעשה שאכן ייבחר מחדש".

צילום: רויטרס

מושל פלורידה הנבחר רון דה סנטיס

בחירות האמצע בארה"ב

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.