"תוצאות הבחירות - הצלחה אדירה"

הבחירות לקונגרס: הדמוקרטים הבטיחו את הרוב בבית הנבחרים, ומנגד הידקו הרפובליקנים את אחיזתם בסנאט ● טראמפ במסר תקיף לדמוקרטים: "תיזהרו עם החקירות שלי"

Israel Hayom - - חדשות - יוני הרש

"הצלחה אדירה". בשתי מילים אלו סיכם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את בחירות אמצע הקדנ ציה לבית הנבחרים ולסנאט, שתו צאותיהן התבררו אתמול וחשפו כי הרפובליקנים איבדו את אחיזתם בבית הנבחרים, אך העמיקו אותה בסנאט )ראו שרטוט בעמוד .(5

הדמוקרטים הבטיחו את הרוב הד רוש להם בבית הנבחרים, ואם לא יהיו הפתעות, הם ככל הנראה יצלי חו בתום ספירת כל הקולות להעביר לידיהם 34 מושבים רפובליקנים לפ חות .(220:193) הרפובליקנים, מצי דם, הגדילו את הרוב שלהם בסנאט בשלושה מושבים לפחות .(55:45)

נכון לאמש, כמה מרוצים צמודים מאוד טרם הוכרעו; בפלורידה המו של הרפובליקני ריק סקוט הוביל על יריבו הסנאטור המכהן ביל נלסון בפחות ממחצית האחוז, כאשר הד מוקרטי הבטיח לדרוש ספירה חוזרת. בהתמודדות על מושלות ג'ורג'יה סירבה הדמוקרטית סטייסי אייברמס להודות בהפסד ליריבה הרפובליקני בריאן קמפ.

בבחירות אמצע הקדנציה, שלרוב מעוררות עניין מועט ואחוזי הצבעה נמוכים, היה מספר מצביעים גדול שמוערך ב 114 מיליון איש, בניגוד ל 83 המיליון שהצביעו ב .2014

"זה היום יום גדול, יום נהדר", הכריז טראמפ במסיבת עיתונאים ממושכת שכינס אמש בבית הלבן. "המפלגה הרפובליקנית התגברה על ההיסטוריה, הגדילה את הרוב שלנו בסנאט והת עלתה על הציפיות בבית הנבחרים... התעלינו באופן דרמטי על תקדימי ההיסטוריה".

"מצב חוצה מפלגות"

רבים מהחיצים שלו הפנה טראמפ דווקא לחברי מפלגתו שלו - מחו קקים שלטענתו ביקשו להרחיק את עצמם ממנו ולכן הפסידו בבחירות. "הם החליטו, מהסיבות שלהם, שלא לאמץ אותי או את הדברים שאני תומך בהם", הטיח טראמפ, "הם רשמו בסופו של דבר תוצאות רעות מאוד".

טראמפ יודע שכעת, כאשר הדמו קרטים שולטים בבית הנבחרים, הם ישלטו בוועדות שיוכלו, בין היתר, לחקור אותו. הוא הזהיר את הדמו קרטים כי אם יעשו זאת הוא ישת מש בסנאט הרפובליקני כדי לחקור אותם. "אני יותר טוב מהם במשחק הזה", איים. בה בעת, טראמפ הביע תקווה שהמפלגות יצליחו לבסס "מצב חוצה מפלגות יפהפה".

מעבר למסרים הסותרים למחו קקים משתי המפלגות, טראמפ התע מת באופן תקיף במיוחד עם עיתונאים בתדרוך. הוא ניצל את ההזדמנות לס גור חשבון עם כתב CNN ג'ים אקו סטה, שלא הרפה ממנו בשאלות על מדיניות ההגירה של ארה"ב. טראמפ כינה אותו "אדם גס רוח, אדם נורא. אתה לא צריך לעבוד ב ...CNN האופן שבו אתה מתייחס לאנשים הוא מז עזע", הוסיף, "כשאתם מדווחים פייק ניוז כפי שאתם עושים, אתם אויבי העם". גם כתבת של ,PBS ימיצ'ה אלסינדור, ספגה קיתונות של רות חין מטראפ.

הנשיא האמריקני התייחס לטענות נגדו בשל גל האנטישמיות בארה"ב. "נתניהו אמר שאני הנשיא שעשה הכי הרבה בשביל ישראל - ירושלים, בי טחון, עבודה", השיב, "הרבה נשיאי מדינות אמרו שיעבירו את השגרירות, אבל זה לא קרה".

התובע סשנס עוזב

זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים, הודיע התובע הכללי ג'ף סשנס כי הוא עוזב את תפקידו. ההתפטרות נעש תה לבקשתו של הנשיא, ולכן בכלי תקשורת קבעו כי הוא פוטר למעשה. במקביל, הודיע טראמפ כי ראש הסגל של סשנס, מת'יו ויטאקר, יהפוך לתו בע הכללי בפועל.

הנשיא הכריז כי ממלא מקום קבוע ימונה בהמשך. הדחת סשנס הייתה באוויר כבר זמן רב, לנוכח חוסר שבי עות הרצון המופגן של הנשיא מהת נהלות משרד המשפטים סביב חקי רת מעורבות רוסיה בבחירות. כעת לא ברור מה יעלה בגורלו של החוקר המיוחד רוברט מולר.

צילום: אי.פי

דונלד טראמפ בעימות עם כתב סי.אן.אן

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.