הישג ישראלי בשחמט המודיעיני

Israel Hayom - - חדשות - יואב לימור

במשחק השחמט המורכב שמתנהל בגבול לבנון, ישראל לקחה אתמול לחיזבאללה רץ או פרש. לא מלכה, בוודאי לא מלך, אבל גם לא חייל פשוט.

במלים אחרות: הישג חשוב, אבל לא נוק אאוט שיכריע את המלחמה הבאה. חיזבאללה תכנן את מערך המנהור שלו כהפתעה אסטרטגית, שאבדה כעת, אבל לא זה מה שישנה את תוכניותיו. תחת המצב הפוליטי הסבוך בלבנון והמשבר הכלכלי שבו הוא נתון, יש לו צרות גדולות יותר, בוודאי כאשר מעל מרחפת כל הזמן אפשרות של פעו לה ישראלית רחבה יותר - נגד מפעלי הדיוק לטילים בלבנון.

דווקא העיסוק בטילים אפשר לישראל להפ תיע את חיזבאללה. המידע נאסף בקפדנות על פני תקופה ארוכה, וגובה בתיעוד שיספק ראיות חותכות כחלק ממסע ההסברה הבינלאומי שמ תלווה למבצע הצבאי בשטח. עם כל הכבוד לד חפורים, היעד האמיתי של מבצע "מגן צפוני" הוא מדינות העולם; המסר הישראלי שנלווה אליו הוא ברור: חיזבאללה מפר את החלטה 1701 של האו"ם ואת הריבונות הישראלית, ועלול להביא מלחמה על האזור.

השקט מצד חיזבאללה )ופטרוניו בטהרן( מעיד כי הוא נתפס בקלקלתו. רק ביום חמישי קרא הארגון לממשלת לבנון לשמור על שמי המדינה מפני הפעילות הישראלית, וכעת מתברר שהוא מעורב בפעילות חמורה פי כמה. בישראל מקווים כי החשיפה הנוכחית תעורר ויכוח פנים לבנוני האם הארגון הוא אמנם "מגן לבנון", כטענתו, או דווקא "מסכן לבנון", כהגדרת ישראל.

הפעילות עצמה צפויה להימשך שבועות אח דים. צה"ל אוחז כעת במנהרה אחת )במטולה(, ורומז כי יאתר וישמיד מנהרות נוספות ככל הנ ראה )בכמות חד ספרתית(. הפעילות מתבצעת כעת כולה בצד הישראלי של הגבול, אולם עשויה לחייב גם גלישה לצדו הלבנוני. זה יחייב נטילת סיכונים מרמה אחרת; סביר שישראל תעשה זאת רק אם תהיה משוכנעת שחיזבאללה לא יראה בכך עילה למלחמה.

אפשר ללמוד מכך את מה שידוע לכל מי שעו קב אחר המצב בצפון: ההרתעה פועלת על שני הצדדים. המפעל שממנו יוצאת המנהרה בצד הל בנוני ממוקם כמה עשרות מטרים מהגבול. בתקו פות אחרות ישראל היתה נכנסת לשטח הלבנוני ומשמידה את המנהרה לכל אורכה, אולם כעת היא נשמרת - כדי להימנע מהסלמה.

זאת החלטה נבונה, בשני תנאים. הראשון, שני תן להשמיד את המנהרות מהצד הישראלי בדרך שתמנע את השמשתן המהירה בעתיד. והשני, שחיזבאללה לא יסיק מכך שישראל נמנעת לח לוטין מלפעול בשטח לבנון. כאמור, על הפרק סוגיה כבדה בהרבה – של תקיפה אפשרית כנגד פרויקט הדיוק לטילים; אם חיזבאללה יבין כעת שיש לו מרחב חסינות, המחיר שתשלם ישראל בעתיד יהיה גבוה בהרבה.

סביר שחיזבאללה בנה את המנהרות ליום פקו דה. מבצעית, אין לו ממש צורך בהן; למטולה, למשל, או לישובים אחרים לאורך הגבול, ניתן לדלג בקלות מעבר לגדר, ללא צורך באמצעי תת קרקעי. אבל מי שמחפש הפתעה שתיתן לו יתרון – למשל הגעה שקטה בדרך לכיבוש בסיס צבאי או קיבוץ – ימצא במנהרה פתרון מושלם.

ועדיין, חובה לזכור: עיקר כוחו של חיזבאללה לא נמצא מתחת לאדמה, אלא ביותר מ 100 אלף טילים ורקטות, בעשרות אלפי לוחמים ובשלל אמצעים נוספים. המאמץ כעת הוא לדחוק אותו לפינה ולהרתיע; העובדה שארה"ב הצטרפה למ ערכה – עם אפשרות של הטלת סנקציות נוספות על הארגון – אמורה לסייע בכך, אבל חיזבאללה יחפש מעקפים חדשים, ובסיוע הנחישות של פט רוניו האיראנים סביר שגם ימצא אותם.

בשולי הדברים, שתי הערות: הראשונה, הטע נות כאילו מדובר במבצע בעל מניעים נסתרים הן משוללות יסוד. מי שמכיר את לוחות הזמנים יודע מתי המידע נאסף, עובד, אושר וגובש לת כנית פעולה. מדובר בהישג מודיעיני טכנולוגי שהבשיל כעת, והוחלט לממשו לפני שהמנהרות הופכות לפעילות.

השנייה, הפסטיבל התקשורתי שנלווה אל המ בצע היה מוגזם במקצת. חשיפת המנהרות היא מהלך משמעותי, אבל לא כזה שמשנה את המצב מיסודו. עוד נכונו לישראל אתגרים, גם )ואולי בעיקר( בזירה הלבנונית. ולמרות זאת, קשה היה שלא ליהנות מרגע אחד של נחת, למראה פעיל חיזבאללה שמופתע ונמלט לאחר שנפץ שהוצמד למצלמה שהחדיר צה"ל למנהרה הת פוצץ בפרצופו.

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.