"מנהרות הטרור לא יגיעו ליעד"

בהפתעה מוחלטת, צה"ל יצא להשמדת מנהרות חיזבאללה ● רה"מ: "הפרה בוטה של החלטת האו"ם, נפעל להטלת סנקציות על חיזבאללה" ● הרמטכ"ל: "אנו אוחזים בתוכנית המנהור"

Israel Hayom - - חדשות - לילך שובל כתבתנו הצבאית

לאחר יותר משנה וחצי של דיונים, נהלי קרב והכנות קפ דניות, צה"ל יצא בלילה שבין שני לשלישי למבצע "מגן צפוני", שמ טרתו חשיפה ונטרול מנהרות הט רור ההתקפיות שחופר חיזבאללה לשטח ישראל. המבצע צפוי להימשך בשבועות הקרובים, תוך עבודה אינטנסיבית מסביב לשעון של הכוחות בשטח. צה"ל תגבר כו חות בצפון ושיגר מסרים מאיימים לחיזבאללה, לבל יבצע פעולות הת קפיות. בשלב זה אין הנחיות מיוחדות לעורף, ובצה"ל הדגישו כי הטיפול במנהרות מתבצע לפני שהן הפכו לאיום.

הסנונית הראשונה במבצע היתה אתמול, עם חשיפת מנהרה התקפית שיצאה מבית פרטי בכפר כילא, לא הרחק מעמדה של יוניפי"ל. המנה רה חדרה לעומק של כ 40 מטרים לשטח ישראל, במרחק כמה מאות מטרים ממטולה. בצה"ל הבחינו בפ עילות חריגה, שבוצעה במסווה אז רחי, בבית שממנו נחפרה המנהרה. הפעילות כללה, בין היתר, כלי רכב ומשאיות שפינו עפר מהמנהרה.

אורכה הכולל של המנהרה שנחש פה הוא כ 200 מטרים ועומק המנהרה כ 25 מטרים בתוך האדמה. בניגוד למנהרות הצרות של חמאס בעזה, המנהרה שהתגלתה אתמול בצפון היא בגובה של כשני מטרים, וכך גם רו חבה. יתרון נוסף של חיזבאללה על פני חמאס נעוץ בכך שהוא לא נדרש לבטן את המנהרות מבפנים, והחפירה נעשתה בתוך האדמה הסלעית.

במסיבת העיתונאים שקיימו אמש רה"מ נתניהו, הרמטכ"ל איזנקוט ודובר צה"ל תא"ל רונן מנליס, חשף מנליס סרטון מדהים, שצולם את מול בבוקר ממצלמה עם מטען קטן שהוכנסה למנהרה שהתגלתה. בסר טון נראה איש חיזבאללה כשהוא מת קרב למצלמה, ועם הגעתו למצלמה מופעל המטען והוא בורח במהירות. נדמה כי הסרטון הוא הוכחה נוספת לכך שצה"ל הצליח להפתיע את חי זבאללה עם חשיפת פרויקט המנהור ההתקפי של הארגון.

"אין פה פסטיבלים, יש עבודה סי זיפית", אמר תא"ל מנליס, "הפעילות הזו תיקח זמן ואנחנו נערכים לכל האפשרויות. תמונת האחיזה שלנו על פרויקט המנהור של חיזבאללה היא טובה, אפילו טובה מאוד. יצא נו למבצע לפני שהמנהרות היו מבצעיות, וההבנה שלנו היא שאין אף מנהרה מוכ נה לפעולה. יש מספר מנה רות נוספות, אבל כרגע לא נשקף איום תת קרקעי מג בול לבנון".

רה"מ, אמר כי "בחפירת המנהרות לשטחנו חיזבאללה הפר הפרה בוטה את הריבו נות שלנו ואת החלטה 1701 של מועצת הביטחון. הכוונה של חיזבאללה היתה להחדיר באמצעות המנהרות מחב לים לשטחנו, כחלק ממערכה רחבה לכיבוש הגליל.

"הפעולה הזאת היא חלק מרשת הטרור של איראן. הפעילות שלנו נגד התב ססות איראן בסוריה הביאה לירידה של עשרות אחוזים בנוכחות הכוחות האיראניים בסוריה, ואנו פועלים גם נגד השלוחה האיראנית בלבנון. המנהרה הזו כבר לא תשיג את מטרתה, וכך יהיה גם עם שאר מנהרות הטרור. לא מדובר בפעו לה נקודתית, אלא בפעולה נרחבת שתימשך ככל שיידרש, עד שיושגו כל יעדיה. בחיזבאללה יודעים היטב שמי שיתקוף את מדינת ישראל ישלם מחיר כבד מאוד".

"לבנון אחראית"

נתניהו הדגיש כי ההחלטה לצאת לפעולה התקבלה לפני כמה שבו עות וכי חברי הקבינט היו שותפים מלאים לה. הוא אף הודה לשר הביט חון המתפטר, אביגדור ליברמן, שהיה שותף לגיבוש ההחלטה. "היכולות של צה"ל ומערכת הביטחון הן הטו בות בעולם - אין להן אח ורע באף מדינה", אמר נתניהו, "בזכותן נטר לנו מנהרות טרור רבות בעזה, וגם שם נשלים את המלאכה. במשך שנים חיזבאללה וחמאס השקיעו הון עתק ומאמצים אדירים בבניית המנהרות וכעת אנו מפרקים את הנשק הזה. היכולות שלנו הבשילו עכשיו".

בפן המדיני אמר נתניהו כי "שו חחתי אמש בבריסל עם מזכיר המדינה האמריקני פומפאו על הטלת סנק ציות נוספות נגד חיזבאללה, וארצות הברית תומכת בנו לחלוטין. הנחיתי את משלחת ישראל לאו"ם לדרוש כינוס של מועצת הביטחון, כדי לדון בתוקפנות של חיזבאללה. אשוחח על כך אישית עם ראשי מדינות נוספים וגם עם מזכ"ל האו"ם. לבנון נושאת באחריות לנעשה בשטחה".

לדבריו, "רק לפני שבועיים אמרתי שכדי להבטיח את ביטחון ישראל דרושים אורך רוח וקור רוח וכי רב הנסתר על הגלוי. מה שנגלה לכם

עכשיו הוא רק חלק קטן מהתמונה הכוללת של ההיערכות שלנו והפעולות שלנו ומהפעולות שאנו מכינים להבטחת ביטחון ישראל, בכל הגזרות. הכל נלקח בחשבון והכל נעשה בשיקול דעת מירבי".

הרמטכ"ל איזנקוט אמר כי "מאז סוף 2014 התקיים מאמץ מודיעיני, הנדסי וטכנולוגי, לאיתור פרויקט המנהרות של חיזבאללה. הבוקר יצאנו לפעולה להסרת האיום הזה ולהמשך פגיעה בהתבססות האיראנית בג בול הצפוני. תגברנו בצורה משמעו תית את הכוחות ואנו אוחזים בתוכ נית המנהור של חיזבאללה. המבצע יצא לדרך בטרם איום המנהרות הפך למיידי וישיר על היישובים והבסי סים. הבוקר נפגשתי עם ראשי הר שויות בצפון והודיתי להם על המ נהיגות ועל האחריות. הרגשנו מספיק בטוחים לשתף אותם לפני שהמבצע יצא לדרך, ותושבי הצפון יכולים לה משיך בשגרת חייהם ולהרגיש בטו חים. אני קורא לאזרחי ישראל לה משיך ולטייל בצפון. אנו במוכנות גבוהה לכל התפתחות ואני מבקש להביע הערכה גדולה ללוחמים".

איזנקוט התייחס גם למצב ברצועת עזה ואמר כי "מאז צוק איתן השמדנו 17 מנהרות בדרום".

פרויקט המנהור ההתקפי של חיז באללה נשמר בסודיות מוחלטת בתוך ארגון הטרור, ורק מתי מעט היו חשו פים לו. עם זאת, צה"ל הצליח לח שוף את הפרויקט לאחר מבצע צוק איתן, אז עלה נושא המנהור ההתקפי על סדר היום הציבורי. מול ההכנות של חיזבאללה ל"כיבוש הגליל" מעל הקרקע החל צה"ל כבר לפני כמה שנים בפרויקט גדול של מיגון הגבול, בניית מצוקים וחשיפת השטח. במשך השנתיים האחרונות קיים הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, נוהל קרב בנו שא אחת לשבועיים והנושא הוצג גם לדרג המדיני כמה וכמה פעמים. דובר צה"ל מנליס אמר אתמול כי ההחל טה לצאת למבצע בעת הזו התקבלה "מראש", ואילו הרמטכ"ל הוסיף כי האישור לפעולה ניתן ב 7 בנובמבר.

על הפעילות הנוכחית מפקד מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, יחד עם מפקד אוגדה 91 )עוצבת הגליל(, תא"ל רפי מילוא, תחת הרמטכ"ל.

בצה"ל נערכים לכמה שבועות של פעילות, שבמהלכה יחשוף צה"ל מנהרות נוספות, ימפה אותן וינטרל אותן. סביר להניח שהחלק המורכב עוד לפנינו, כשצה"ל יחל לנטרל את המנהרות. בצבא לא לוקחים סיכונים, וצה"ל תגבר את כוחותיו בפיקוד הצ פון באמצעות חטיבת הקומנדו כולה, יחד עם כוחות חי"ר ושריון. גם חיל האוויר הגביר את הכוננות המבצ עית שלו לאור האפשרות לתגובת חיזבאללה, וכך גם חיל הים. צה"ל שיגר ברשתות החברתיות בערבית אזהרה גם לפעילי חיזבאללה ולצבא לבנון, לבל יתקרבו לתוואי המנה רות ההתקפיות. "חייכם בסכנה, ראו הוזהרתם", נכתב באזהרה.

בתוך כך, היום צפויה פגישה בין יוניפי"ל, צה"ל וצבא לבנון. זו פגישה המתרחשת כל חודש, ונקבעה מראש.

צילום: גדעון מרקוביץ'

רה"מ והרמטכ"ל, אתמול

צילום: דובר צה"ל

מפקד עוצבת הגליל עם החיילים בשטח, אתמול

הרמטכ"ל, אלוף פיקוד הצפון ומפקדים בכירים בצפון, אתמול

צילום: רויטרס

פעילות צה"ל לחשיפת המנהרות בגבול הצפון

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.