גם חוסר האחריות של ליברמן נחשף

המבצע לא חושף רק את המנהרות - אלא גם את השיקולים האחרונים במערכת הפוליטית

Israel Hayom - - חדשות - מתי טוכפלד | פרשנות

המעגל נסגר. אחרי האכזבה והמרמור הכללי בעקבות חוסר הפעולה ברצו עת עזה, למרות מתקפת הטילים האדירה על ישראל, ואחרי הדיווחים על כך שבש בועות הקרובים יבין עם ישראל מדוע היה צורך לנצור את האש בגזרת הדרום - מהלך שזכה לתמיכה פה אחד של כל שרי הקבינט - אותו רגע אכן הגיע. אחרי תקופה ארוכה של הכנה, צה"ל לא יכול היה להרשות לע צמו שיבוש אפשרי של מבצע השמדת המ נהרות הצפוניות, על ידי הסתבכות בדרום. אלא שכעת השאלה שאפפה את מהלך הת פטרותו של אביגדור ליברמן מתפקידו כשר הביטחון מתחדדת עוד יותר. ולא רק הוא - גם האיום של בנט ושקד נראה היום קצת יותר תלוש מהמציאות, וקצת יותר חסר אחריות - אף שלבסוף הם חזרו בהם ותיקנו.

הרי בניגוד לרובנו, שלושת חברי הקבי נט כן ידעו מה עומד בפתחנו. הם ידעו על המבצע, על עיתוי ביצועו ועל היקפו. הם שמעו היטב את הערכות צה"ל כי לא ניתן לנהל באופן המיטבי את שתי הזירות במקביל, וגם את הבטחות הקצינים הבכירים, כי אחרי סיום המבצע בצפון, ההתרחשות בדרום תהיה שונה לגמרי, משוחררת יותר ותקיפה בהרבה. אפשר עדיין למתוח ביקורת על אותה החלטה מבצעית, ולהעריך שלמרות חשש הצבא, למחיר ההזנחה בדרום יהיו השלכות קשות וחמורות גם על הדרום וגם על הצפון. אולם לא ברור מה עבר בראשו של ליברמן בשעה שהניח את המפתחות.

גם אם נצא מנקודת הנחה שלהערכתו, הת פטרות היתה מביאה להקדמת הבחירות ולא ליציבות הקואליציה, השאלה היא כיצד מע רכת בחירות היתה מסייעת לו. הרי זה בדיוק ההפך - חוסר האחריות בהתפטרותו היה רק מתחדד יותר ומשמש נגדו בתעמולת הבחי רות של יריביו.

מה שהיה נראה בלתי אפשרי רק לפני שבו עות בודדים, שנתניהו יצליח להתנער מחרפת עזה ומהתפטרות ליברמן, עבר אתמול טוויסט בעלילה והלא ייאמן קרה. התחושה ממה שקרה עדיין חמוצה, אבל החל מאתמול - מעט פחות.

צילום: אי.אף.פי

עבודות צה"ל אתמול על הגדר

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.