"הוכחנו שדם נשים לא הפקר"

מחאת הנשים: רבים הפגינו, שבתו וצעדו בכל הארץ ● מטה המחאה: "עשינו היסטוריה, לא נמשיך להיות בתחתית סדר העדיפויות" ● מפגינה: "חובה לטפל באלימות בכל הכוח"

Israel Hayom - - חדשות -

דניאל רוט אבנרי, שלומי דיאז, אפרת פורשר, גדי גולן וירון דורון

נשות ישראל עשו אתמול היסטוריה עם הובלה של יום שביתה לנשים, כאות מחאה על רציחתן של 24 נשים רק בשנת .2018

יום השביתה אורגן בתוך ימים בודדים על ידי שלוש נשים צעי רות וכריזמטיות שהציבו לעצמן מטרה לעצור את האלימות במדינה - דרור שדות ,(24) רותי קליין (28) וסתיו ארנון .(29) השלוש הצליחו לסחוף אחריהן מאות אלפי נשים בישראל ושלל רשויות מקומיות ומאות חברות שאיפשרו לנשים לשבות ללא ניכוי משכרן.

במהלך היום התקיימו אירו עי מחאה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, כשהעיר תל אביב היוותה את מרכז הפעילות, ובשיאם הפגנה אמש בכיכר רבין בהשתתפות אלפי נשים וגברים. על בניין העירייה נכתב "דם!" בצבע אדום כאות הז דהות. עם זאת, היה נראה כי נרשמה אכזבה מכמות המשתתפים בהפגנה והכיכר וסביבתה לא היתה מלאה כפי שנהוג בהתכנסויות מסוג זה.

למשתתפי ההפגנה חולקו מדב קת "תזכור" )לנפגעות הטרור המג דרי( שהיא למעשה חיקוי של מדב קת "יזכור" שמחולקת בימי זיכרון.

ההפגנה לוותה בשלל הופעות ונאומים, חולקו למשתתפים בלונים אדומים כסימבוליות לדם שנשפך. המחאה הורגשה בעיקר דרך השל טים שנכתבו הן בשפה העברית והן בשפה הערבית.

מטה מחאת הנשים סיפר בגאווה: "עשינו היסטוריה. עכשיו כבר ברור לכולן ולכולם - נשים קוב עות את סדר היום במדינה. הבהרנו שאנחנו לא נמשיך להיות בתח תית סדר העדיפויות של הממשלה ומקבלי ההחלטות ושהכוח נמצא בידיים שלנו".

מי שנבחרו להנחות את אירוע המחאה המרכזי הינן סמאח סלאימה ונסלי ברדה. בנוסף, בנות ובני משפחה של נשים שנרצחו בשנים האחרונות עלו לשאת נאומים.

"רצח סיטונאי"

בריט סקולסטד ,(68) שעלתה לישראל מנורווגיה בשנות ה 70 סיפרה ל"ישראל היום": "אלימות היא אסון וחובה לטפל בזוועה הזו מהר ובעוצמה עם כל הכוח. אני תומכת גדולה בשביתה". איתי מי רובסקי (25) שהגיע לעצרת סיפר: "אני לא מרגיש כאן מיעוט כגבר. באתי בספונטניות כי הפגנה היא אירוע שמח. אבל זה עניין חשוב. זה שרצחו כל כך הרבה נשים מתחילת השנה זה מראה על היחס שלנו כעם וזה דבר עצוב ופסול".

בנוסף, התקיימו אירועים לציון היום בכל רחבי הארץ. בבאר טו ביה עשרות עובדי המועצה התכ נסו לצעדת מחאה, במועצת שוהם קיימו בבוקר עיצומים בני שעה ובאשדוד הגיעו מאות נשים לע צרת ברחבת העירייה. המפגינים שם אחזו בלונים בצבע אדום כשעל הרצפה כתובים שמותיהן של 24 הנרצחות בשנה האחרונה.

עיריית חולון גם עצרה אתמול בבוקר את פעילותה עד השעה 11:00 וכמאה עובדות ועובדים מעיריית חולון התכנסו במבואת בית העירייה ועמדו דקת דומייה לזכר 24 הנשים.

בכיכר ספרא שבירושלים הת קיימה אתמול גם עצרת הזדהות, שאירגנה עיריית ירושלים. ראש העיר הנכנס, משה ליאון, ששעה קודם לכן נכנס באופן רשמי לת פקידו בטקס חגיגי, אמר בעצרת: "אסור לנו בשום פנים ואופן לה רשות לעצמנו רצח סיטונאי כזה. אסור לנו להפקיר אזרחיות יש ראליות מכל מגזר לאלימות הנו ראה הזו". "הוכחנו שדם נשים לא הפקר", אמרה מפגינה בעצרת. אירועי מחאה התקיימו גם ברחו בות, בפרדס חנה, בהרצליה, בבאר שבע, בתל חי ועוד.

צילום: גדעון מרקוביץ'

"ישראל היום", אתמול מיצג מחאה בכיכר הבימה בת"א

מחאה במכללת תל חי

אשת הנשיא נחמה ריבלין מוחה

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.