"הכללת הבדיקה בסל תציל אלפים"

בכירי האונקולוגים פנו לוועדת סל התרופות, ודרשו לכלול בסל כבר ב 2019 את הבדיקה לאבחון מוקדם של סרטן הריאה ● הוועדה: "ההחלטה תתקבל בשבועות הקרובים"

Israel Hayom - - חדשות - רן רזניק

בכירי הרופאים האונקולוגים ומנהלי מחלקות הסרטן בי שראל פנו לראשי משרד הבריאות וליו"ר ועדת סל התרופות, פרופ' רוני גמזו, בדרישה לכלול בסל ול תקצב כבר ב 2019 את בדיקת הסקר לאבחון מוקדם של סרטן הריאה. בכוחה של הבדיקה להציל אלפי ישראלים בשנה, באמצעות מתן טיפולים וביצוע ניתוחים כבר בשלבים ראשוניים מאוד של המ חלה, שמתגלה בבדיקה.

איתור מוקדם של סרטן הריאה מתבצע באמצעות בדיקת הדמיה .(CT) לפי התוכנית שהוגשה למש רד הבריאות, היא מיועדת בכל שנה לכ 10,000 ישראלים שגילם נע בין 55 ל ,77 המעשנים או עישנו בק ביעות סיגריות.

הללו יוזמנו מדי שנה לבצע את הבדיקה, וזאת בדומה לתוכנית הלאומית הקיימת לאיתור מוקדם של סרטן השד באמצעות בדיקת ממוגרפיה. על סמך נתונים חדשים שהוגשו למשרד הבריאות, יכולת הגילוי של הבדיקה לאיתור מוק דם של סרטן הריאה גבוהה מיכולת הגילוי המוקדם של בדיקות לסרטן המעי הגס ולסרטן השד.

על המכתב חתומים פרופ' תמר פרץ יבלונסקי, מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה בבית החולים הדסה עין כרם; פרופ' חובב נחושתן, מנהל המ רכז לרפואה מותאמת אישית בהדסה עין כרם; פרופ' ניר פלד, מנהל האונ קולוגיה בבית החולים סורוקה; ד"ר רענן ברגר, מנהל המכון האונקולוגי בבית החולים שיבא בתל השומר; ד"ר רונן ברנר, מנהל המכון האונקולוגי בבית החולים וולפסון בחולון; ד"ר נעם אסנה, מנהל המכון האונקולוגי בבית החולים ברזילי באשקלון וד"ר מירה וולנר, מנהלת שירות סרטן הריאה בבית החולים רמב"ם בחיפה.

הסרטן הקטלני בישראל

כפי שנחשף בעבר ב"ישראל היום", בספטמבר השנה התחדש המאבק הציבורי למימון שנתי וק בוע של תוכנית לאומית לאיתורה המוקדם של מחלת סרטן הריאה - הסרטן הקטלני ביותר בישראל.

המאבק הגיע אז גם לכנסת כשח"כ אמיר אוחנה )הליכוד( הגיש שאילתה בנושא זה לסגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן.

על פי התוכנית שהוגשה למשרד הבריאות, הנבדקים יאותרו על ידי רופאי המשפחה בקופות החולים והם גם יופנו לקבלת ייעוץ וטיפול לגמי לה מעישון. המשרד מעריך שעלות התוכנית היא רק כ 6 מיליון שקלים בשנה - בעוד לקופות החו לים העלות של הטיפול במחלה היא עד כמי ליון שקלים לכל חולה בנפרד. נתוני האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות מלמדים, שסרטן הריאה הוא גורם המוות מסרטן הג דול ביותר ברחבי העולם, וגם בי שראל. מרבית החולים (80%-70%) מתגלים רק בשלבים מתקדמים של המחלה, כאשר היכולת לעזור להם כבר נמוכה מאוד. לעומת זאת, גילוי מוקדם של המחלה יכול להגדיל את שיעורי הריפוי וההישרדות של רוב החולים במחלה בחמש שנים לפחות, ולהביא להפחתה בשיעור של כ 20% של המחלה.

מהוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות ל 2019 נמסר בת גובה: "סקר לגילוי מוקדם של סרטן הריאה ב CT נמוך עוצמה הוא אחת הטכנולוגיות שנידונות בוועדה. הוועדה מקבלת פניות רבות, קשובה לכלל הציבור ותגיש את המלצותיה בשבועות הקרובים".

צילום: יהושע יוסף

ד"ר רונן ברנר

צילום: GettyImages

"ישראל היום", 26.9.2018

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.