"שהשוטרים יתחייבו שזה הסוף, או שהקיצוץ יבוטל"

עלייה במחירי הסופגניות: "הפכו למורכבות יותר" הממונה על התקציבים הבהיר שללא חתימת 95% מהשוטרים על הגנה מפני דרישות עתידיות, יבוטלו התוספות ● "נציע שהחלק הרלוונטי יוחזר למשרדים"

Israel Hayom - - כלכלה - היאלי יעקבי הנדלסמן אריאל ויטמן

הצרכנים הישראלים משלמים השנה יותר על סמל החג האהוב והטעים, הסופגניות.

חלק מהקונדיטוריות העלו את מחירי הסופגניות הקלאסיות וחלקן השיקו סופגניות מושקק עות יותר, שמחירן גבוה יותר. גם רשת רולדין העלתה השנה מחירים של סופגניות. הסופגק נייה הקלאסית עם מילוי הריבה התייקרה מק5 שקלים לק6 שקק לים. לעומת זאת, מחיר סופגק נייה בטעם ריבת חלב נותר בעיק נו ועומד על 7 שקלים. כמו כן, השנה הושקו סופגניות יצירתיות בעלות של 12 שקלים, לעומת 11 שקלים אשתקד. בד בבד, בין רשתות המזון ישנם פערי מחיק רים משמעותיים. כך לדוגמה, המועצה לצרכנות מצאה פער של 211 אחוזים בין מחיר סופק גנייה בטעם ריבה ברשת סאלח דבאח לבין סטופ מרקט. האם נמצאה הדרך לביטול הקיצוץ במשרדי הממשלה ותוספת השכר והפנסיות לשוטרים והסוהרים?

במכתב ששלח הממונה על התקק ציבים, שאול מרידור, למנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בןקאליהו, הוא כותב כי בכוונתו "ליישם את ההחלטה כפי שאושרה על ידי הממשלה, אולם אם לא יתמלאו התנאים המפורטים למתן התוספת האמורה למשרתי הביטחון והנק סיבות יאפשרו זאת, נציע לממשלה כי החלק הרלוונטי בתקציב המופחת יוחזר למשרדי הממשלה".

התנאי שעליו מדבר מריק דור קשור להחלטת הממשלה בנושא שבה נכתב כי תוספת השכר לשוטרים והסוהרים תחול אך ורק אם 95% מהם יחתמו על "ויתור על כל טענה, דרישה או תביעה" בעניינים הקשורים לשכר או לפנסיה שלהם. החידוש כאן הוא שלא רק שההסכם יבוטל, אלא שגם הקיצוץ במשרדים יבוטל.

לפני כשבועיים שלח בןק אליהו מכתב למרידור ובו כתב כי אם לא תתקבל הסכמת 95% מהשוטרים ומהסוהרים, "התקציבים יושבו למשרדי הממשלה".

עוד נודע ל"ישראל היום" כי נכון ליום חמישי שעבר חתמו רק 36% מהק שוטרים והסוהרים. להערכת גורמים יודעי דבר, הסיבה לכך היא שחלק מהק שוטרים חשים שהם יכולים להשיג יותר ולכן אינם ממהרים לחתום על ויתור. לפי ההסכם של הממשלה עם ארגוני השוטרים, כבר בינואר 2019 כל הגמלאים יקבלו את התוספת המלאה למשכורתם השוק טפת. כן תשולם חלק מהתוספת כבר בינואר 2019 לשוטרים ולסוהרים הפעיק לים בשתי פעימות, והחל מינואר 2020 תשולם כלל התוספת לכלל הזכאים. אולם כעת כלל לא ברור אם הדבר אכן ייצא אל הפועל. כזכור, לפני כשבוק עיים ביקש שר האוצר מאגף התקציבים באוצר להכין בבהילות הצעה להחלטה ליישום ההסכמה, שאליה הגיע עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, בעניין שכר השוטרים והפנסיות המגיעות להם. עלות ההצעה מוערכת בק22 מיליארד שקלים וכדי לממן אותה השית האוצר קיצוץ על כל משרדי הממשלה בשיעור של 1.35% מתקציב הקניות של המשרק דים ועוד 0.3% באמצעות קיצוץ משרות.

צילום ארכיון: אורן בן חקון

מחאת השוטרים

צילום: רונן מנגן

סופגניה ברולדין

שאול מרידור

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.