בתוך 60 יום: ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין

Israel Hayom - - העולם - אלדד בק, כתבנו באירופה אלי לאון

שלושה שבועות של הפגנות עממיות רחבות היקף, ארבעה הרוגים ונזק רב לרכוש ברחבי המ דינה הביאו את ממשלת צרפת להיכנע, חלקית, לדרישותיה של תנו עת המחאה "האפודים הזוהרים".

ר"מ צרפת, אדואר פיליפ, הכריז בתום פגישה עם צירי מפלגת השל טון של הנשיא, עמנואל מקרון, כי הח ליט להשעות למשך שישה חודשים את העלאת המסים המתוכננת על הדלק, שאמורה היתה להיכנס לתוקפה בתחי לת השנה האזרחית. זאת כדי לאפשר לממשלה לקיים התייעצויות עם גו רמים שונים על נקיטת צעדים נלווים להעלאת המחירים שיקלו על השכבות החלשות באוכלוסייה. במקביל הודיע פיליפ על עצירת התוכניות להעלות את מחירי הגז והחשמל, שהיו מיועדות להיכנס לתוקפן במהלך החורף.

"צריך להיות חירש או עיוור כדי לא לראות או לשמוע את הכעס", אמר פיליפ בהופעה טלוויזיונית. ר"מ צרפת קיבל על עצמו את האחריות לגישת הממשלה שגרמה להתפרצות המחאה העממית. "הצרפתים שלבשו אפו דים רוצים שמסים יופחתו ושישת לם להם לעבוד. גם אנחנו רוצים את זה. אם לא הצלחתי להסביר זאת, אם מפלגת השלטון לא הצליחה לשכנע את הצרפתים, משהו צריך להשתנות. שום מס לא שווה להעמיד בסכנה את אחדות האומה".

עם זאת, פיליפ הדגיש כי הציבור הצרפתי לא יוכל לצפות לשירותים ממשלתיים טובים יותר אם המסים יישארו נמוכים. תוכניות המיסוי החד שות נועדו לסייע לממשלת צרפת לה תגבר על הגירעון בתקציבה וכן לאפ שר הקטנה של צריכת הדלק למכוניות, כדי למנוע פגיעה גוברת באיכות הס ביבה. פיליפ גם קרא להפסקה מיידית של האלימות: "אם יהיו עוד ימי הפג נות, יש להודיע עליהם מראש ולקיים את ההפגנות בשלווה".

הנשיא מקרון ערך מצידו אמש ביקור דיסקרטי בתחנת המשטרה בעיירה לה פוי אן ולה, שהוצתה על ידי מפגינים ביום שבת.

מקרון אמר שהביקור נועד להביע באופן "אישי וישיר" את הערכתו ות מיכתו באנשי כוחות הביטחון והסדר, שנאלצו להתעמת עם מפגינים אלימים במהלך אירועי המחאה ברחבי צרפת.

האופוזיציה, מימין ומשמאל, הביעה ביקורת על החלטתו של פיליפ להש עות את העלאת המסים המתוכננת. נציגי השמרנים בפרלמנט הצהירו שמדובר ב"מעט מדי, מאוחר מדי", וכי "הצרפתים לא דורשים השעיה של המסים אלא את ביטולם". מנהיג השמרנים, לורן ווקייה, האשים במפ גש של חברי סיעתו את הנשיא מק רון ואת רה"מ פיליפ בכך ש"העקשנות והיהירות שלהם הכניסו את המדינה לסחרחורת והוסיפה למתיחות".

ארה"ב תפרוש מאמנת ,INF הסכם פירוק הנשק הגרעיני לט ווח בינוני, בעקבות הפרות של רוסיה. זאת הבהיר אתמול מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומ פאו, במהלך מפגש שרי החוץ של המדינות החברות בארגון נאט"ו.

הדברים נאמרו לאחר שארה"ב קיבלה את תמיכת הברית הצפון אטלנטית בעמדתה.

ה INF הוא הסכם פירוק נשק גרעיני לטווח בינוני שנחתם בין ארה"ב לבין בריה"מ ב .1987 על רקע ההפרות הרוסיות של האמ נה, פומפאו אמר שיש שתי אפש רויות תגובה: "לקבור את ראשנו בחול או לפעול באופן הגיוני".

פומפאו הוסיף כי רוסיה "מרמה במחויבויותיה לבקרת נשק". אם האיום האמריקני לפ רישה ייצא לפועל בעוד חודשיים תחל תקופה של שישה חודשים של פרישה מההסכם. לדברי פו מפאו, ארה"ב "תקבל בברכה שי נוי בעמדה הרוסית" אך הוא לא מזהה אינדקציות לכך.

צילום: אי.אף.פי

עמנואל מקרון

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.