עוזי וייל - גם מחזאי

האיש שכתב מערכונים ל"החמישייה הקאמרית" ותסריטים ל"בטיפול" ול"המשרד", כתב לראשונה מחזה )עם המחזאי רוני סיני( שיעלה בהבימה החודש

Israel Hayom - - תרבות - מאיה כהן תערוכה | סורין הלר

הוא סאטיריקן, מתרגם, סופר ות סריטאי, ברזומה שלו יש מערכונים מיתולוגיים שכתב ל"החמישייה הקאמ רית" וכן תסריטים לסדרות כמו "בטיפול" ו"המשרד", ועכשיו עוזי וייל מוסיף לע צמו תואר נוסף: מחזאי.

זה קורה במסגרת פסטיבל מח זאות מקורית ישראלית שעלה החודש בתיאטרון הבימה ובמסגרתו עולה ההצ גה "הרובוטית", שכתב וייל עם המחזאי רוני סיני. המחזה מגולל את סיפורו של גבר גרוש בגיל העמידה שרוכש לעצ מו רובוטית צעירה ומושלמת, שתגשים לו פנטזיות. זה כמובן מוביל לתסבוכות ומייצר רגעים קומיים ודרמטיים כאחד. את ההצגה מביים רועי שגב ומשחקים בה נורמן עיסא, יעל לבנטל, הגר טישמן, דניאל סבג, מתן שביט ועמי סמולרצ'יק. ההצגה תעלה בהבימה בתאריכים ‪27 ,20‬ ו 29 בדצמבר.

"המחזה מגולל את סיפורו של גבר בן ,50 הייטקיסט מצליח, שמחליט שהגיע הזמן לסיבוב חדש בחייו. הוא מראה לא שתו את הדרך החוצה ומחליט לשדרג לעצמו את החיים. יש לו כסף, ובגלל שהוא לא רוצה לקחת צ'אנס - הוא מביא רובוטית צעירה שתעשה את כל מה שא שתו לא עשתה. הוא בונה אותה לפי צר כיו, ומשם זה מסתבך, כי הוא אדם שרוצה להיות בשליטה כל הזמן. זה בעצם מחזה על פנטזיה, ועל מה שקורה כשמנסים להגשים אותה".

יכול להיות שיש כאן רובד נוסף שקשור ליחס המשתנה לנשים בעידן ה ?Metoo

"יש כאן התייחסות לאנשים מהסוג השתלטן, שצריכים לבנות לעצמם אלט רנטיבה דיגיטלית כי הם כבר לא יכולים לעשות מה שהם רוצים בבית או בעבודה. בכלל, כל העניין של יחסי אנוש ודיאלוג בין אנשים הפך למורכב יותר, ואנחנו לק חנו את זה למקום הקומי. בסך הכל מדובר פה בקומדיה, מאוד פרועה ומצחיקה, זה לא דיון חברתי במצב האומה".

כתבת ספרים, מאמרים ותסריטים. כתיבה של מחזה היא חוויה שונה?

"זו חוויה אחרת. הדברים עובדים אחרת. אתה הרבה יותר מודע לזה ששחקנים עו מדים על במה מול קהל וצריך לתת להם כלים לספר את הסיפור ולמצוא חן בעי ני הקהל. צריך דברים שיכולים לעבור מייד לקהל שיושב בתיאטרון. זה לא ספר שאפשר לקרוא פרק, לעזוב אותו, לח זור אליו. תיאטרון זו חוויה מאוד צפו פה. במשך שעה וחצי הקהל יושב - ואם לא הצלחת לעניין או להצחיק אותו מההתחלה, הוא מתעצבן. אתה כל הזמן עם הרגל על הגז, אז זה שונה".

אתה מאלה שמשחררים אחרי כתיבת המחזה או שאתה ממשיך להיות מעורב בתהליך החזרות?

"אני די משחרר. יש במאי טוב, יש שח קנים טובים, ואני מאוד מרוצה מהליהוק. ברגע שהיה קאסט - לקחתי צעד אחורה. אני מגיע מדי פעם לתת הערות קטנות אם צריך, אבל לא כופה עליהם כלום. צריך לתת לבמאי ולשחקנים לעשות את העבודה שלהם, יש להם אינסטינקט שלי אין. אני כמובן אגיע להצגה הראשונה, וממה שהצצתי בינתיים בחזרות - אני מאוד נהנה". מה עוד אתה עושה בימים אלה? "ממש בקרוב תעלה ב yes הסדרה 'עיר מקלט' שכתבתי, ובמארס תעלה בתיאטרון גשר ההצגה 'משפט חוזר' - הצגת מתח שכתבתי על פי ספר של ליעד שהם. פתאום קרה שאני כותב לתיאטרון, וזה משמח. אני מאוד אוהב תיאטרון ושמח על הצ'אנס לעבוד בזה".

צילום: ורד אדיר

וייל

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.