היסטוריה באו"ם: הצעת גינוי לחמאס

בזמן שבצפון נחשפות מנהרות חיזבאללה - הצלחה דיפלומטית גם מול חזית הדרום ● העצרת הכללית תצביע על הצעה המגנה את חמאס על ירי הרקטות ● היילי הצליחה לגייס את תמיכת האיחוד האירופי

Israel Hayom - - חדשות - אלי לאון

בזמן שצה"ל חושף מנהרות של ארגון הטרור הלבנוני חי זבאללה בצפון, ארה"ב תציג היום הצעת גינוי של ארגון הטרור הפ לשתיני חמאס הפועל בדרום.

לקראת הדיון בעצרת הכללית, שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, קראה למדינות החברות בארגון לת מוך במהלך האמריקני. היילי, שאמו רה לפרוש מתפקידה בתחילת השנה הבאה, ציינה כי ארה"ב מתייחסת לה צעה "ברצינות רבה".

ההצעה האמריקנית מגנה את חמאס על ירי הרקטות לשטח יש ראל ודורשת ממנו להביא להפסקת האלימות. אם ההצעה תאומץ, זאת תהיה הפעם הראשונה שהעצרת הכ ללית של האו"ם פועלת נגד ארגון חמאס, השולט ברצועת עזה זה 11 שנים. החלטות המתקבלות בעצרת הכללית אינן מחייבות אך יש להן משקל פוליטי ומעידות על מאזני הכוחות הבינלאומיים.

הצעת ההחלטה "מגנה את חמאס על ירי חוזר של רקטות לעבר יש ראל ועל הסתה לאלימות המסכנת אזרחים". ההצעה דורשת כי "חמאס וארגוני טרור אחרים, כולל הג'יהאד האסלאמי הפלשתיני, יפסיקו את כל הפעולות הפרובוקטיביות והאלימות".

במכתבה של היילי לעמיתיה באו"ם היא הזהירה מפני ניסיונות להציג תיקונים לנוסח האמריקני וק ראה להם להתנגד לניסיונות אלה. "ארה"ב מתייחסת לתוצאות הצבעה זו ברצינות רבה. ההצעה נוסחה ברצינות כדי להתייחס לבעיה ספציפית והיא משקפת התייעצויות עם בעלי עניין רבים כדי להבטיח את איזונה". היילי הוסיפה: "לכן אנו מבקשים להצביע לא רק בעד ההחלטה, אלא נגד כל תיקון או מאמצים אחרים החותרים נגד אימוץ הטקסט".

ארה"ב וישראל מעריכות כי מדי נות ערב צפויות להציע תיקונים שמ טרתם לדלל את הגינוי ולגרום לכך שאימוץ ההחלטה יתבצע רק ברוב של שני שלישים, במקום רוב רגיל. עד כה ארה"ב הצליחה לגייס את תמיכתו של האיחוד האירופי, לאחר התחייבות להזכיר החלטות או"ם רלוונטיות. עם זאת, הצעת ההחלטה אינה מתייחסת לפתרון שתי המדי נות. האיחוד האירופי הגדיר את אר גון חמאס כארגון טרור, אך המדינות השונות באיחוד אינן נוקטות קו אחיד כלפי חמאס.

חמאס ניסה לסכל

ארגון חמאס פרסם בתחילת השבוע הודעה שבה צוין כי איסמעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית, פנה למדינות

ערב בניסיון לסכל את הצעת ההח לטה. בין השאר, הוא פנה למזכ"ל הליגה הערבית, למודיעין המצרי ול קטארים וקיבל הבטחה מצד איראן, שהכריזה כי תפעל ככל שתוכל כדי לסכל את המהלך האמריקני.

צילום: אי.אף.פי

העצרת הכללית של האו"ם

צילום: אי.אף.פי

ניקי היילי

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.