מועצת הצמחים מפעילה קרן אף שהודיעה על סגירתה

המועצה השתמשה בכספי כלל החקלאים לטובת חלקם ● משרד החקלאות הודיע לקרן ההשתלמות על אי־חוקיות פעילותה ● הקרן: "הפעילות נפסקה"

Israel Hayom - - כלכלה - אריאל ויטמן

מועצת הצמחים הקימה 2011־ב קרן השתלמות מכספי ההיטלים שנגבים מהחקלאים, אך רק החברים בה נהנים ממנה. כעת מתברר שעצם פתיחת הקרן נעשה בניגוד לחוק.

מאז הקמתה ועד לאוגוסט האחרון נצברו לחקלאים בענף הירקות שחברים בקרן כ־03 מיליון שקל. בשנה בעברה שלח מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, מכתב ליו"ר המועצה, אורי צוק בר, שבו הורה לו להפסיק את פעילות הקרן ולתקן את הליקויים שהתגלו בהתנהלותה. המכתב גובה בחוות דעת של היועצת המשפטית של משרד החקלאות, עו"ד אפרת אביאני, שהסבירה שפעילות הקרן מנוגדת לחוק. בתגובה לפרסום הודיעה הקרן שהיא מפסיקה לאלתר את פעילותה. כעת "ישראל היום" חושף כי לכאורה המועצה שיקרה בהצהרה זו והיא אף ממשיכה להפעיל את הקרן כעת ולשדל חקלאים נוספים להצטרף אליה.

במכתב שחשפה "התנועה לאיכות השלטון", כותב דוד רחמים, מנהל אגף הכספים במועצת הצמחים, לאחד מחקלאי ענף מגדלי הירקות, שכדאי לו להצטרף לקרן.

עוד כותב לו רחמים כי "למרות פניותינו, חלק מהמגדלים, מסיבות שונות, עדיין לא הצטרף ולא פתח חשבון. גם שמך נפקד מרשימת בעלי החשבון בקרן ההשתלמות". לכן, כותב רחמים, "אנו פונים אליך שוב לפתוח חשבון בקרן בכדי שנוכל להפ־ קיד בחשבון זה כספים שעומדים לזכותך". ראוי לציין שמדובר בקרן שנועדה אך ורק לענף מגדלי הירקות במועצה, וכי שאר חברי המועצה אינם זכאים אפילו לבקש להצטרף אליה. הכספים שהוזרמו לקרן היו אמורים לשמש אותה למשימות שהמועצה נטלה על עצמה ולהועיל לכלל המגדלים: הדברה מרוכזת, מחקרים, קידום ומכירות ופיתוח שווקים. אלא שב־1102 יו"ר ענף הירקות, מאיר יפרח, העביר ברוב קולות החלטה שלפיה עשרות מיליוני השקלים יוזרמו לכיסם של מגדלי הירקות, באמצעות קרן השתלמות שכל מגדל יפתח בבית ההשקעות הלמן־אלדובי. נילי אבן חן, סמנכ"לית כלכלה ומחקר בתנועה לאיכות השלטון, שהגישה בעקבות הגילוי בקשה לחופש מידע לגבי כמות הכסף בקרן וכמה חקלאים משתתפים בקרן, אומרת ל"ישראל היום" כי "במקום לסגור את הקרן העזה המועצה לפנות שוב למגדלים על מנת שיצטרפו אליה".

"עמדנו בהתחייבותנו"

ממועצת הצמחים נמסר בתגובה כי "המועצה עמדה בהתחייבויותיה והפסיקה לגבות מהחקלאים ולהפקיד בקרן כספים הקשורים בשיווק ירקות החל מתאריך .1/1/2018 בהתאם לאותה הנחיה של משרד החקלאות, אפשרה המועצה לחקלאים, על פי בקשתם, לממש את זכויותיהם משנים עברו לעשות כן".

צילום: יוסי זליגר

קציר שדות חיטה בנגב

נילי אבן־חן

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.