לברוח מההיסטוריה

אתלטיק בילבאו ניצחה פעם אחת מתחילת העונה ובמועדון חוששים מהגרוע מכל ● ב־68 שנות קיומה הקבוצה מעולם לא ירדה לליגה השנייה, אבל היתה קרובה לכך גם בעונה שעברה ● הערב היא תנסה להתאושש בגביע המלך מול וואסקה

Israel Hayom - - ספורט - דור הופמן

על שמה של אתלטיק בילבאו רשומים שני הישגים שהופכים אותה לקבוצה ייחודית בכדורגל העולמי. ראשית, בשורותיה משחקים אך ורק שחקנים ממוצא באסקי או בעלי שורשים באסקיים, מדיניות שהופכת את ההישג השני למרשים עוד יותר: לצד ריאל מדריד וברצלונה, היא הקבוצה היחידה שמעולם לא ירדה לליגת המשנה בספרד.

ההישג הזה, שנמתח לאורך 86 שנים והוא הגאווה הגדולה של המועדון, נמצא בימים אלה בסכנת הכחדה אמיתית. כי מאז מחזור הפתיחה, ב־02 באוגוסט, בילבאו לא ניצחה במשחק ליגה. ב־31 המחזורים שחלפו אספה שמונה נקודות בלבד וירדה אל מתחת לקו האדום. בסוף השבוע חטפה את המכה הכי כואבת - תבוסה 3:0 בלבאנטה שהובילה לפיטורי המאמן, אדוארדו בריסו.

כשמביאים בחשבון את הבחירות לנשיאות המועדון שייערכו בסוף החודש ואת מינויו של מאמן הנוער, גאיסקה גאריטנו, כמחליפו (אולי הזמני) של הארגנטינאי, אפשר להבין מדוע בחבל הבאסקים חוששים שאולי זו השנה שבה הרצף ייגמר.

חוסבה אצ'ברייה היה שם בפעם האחרונה שהקרקע בערה מתחת לרגליים של שחקני בילבאו. זה היה בעונת ,2006/2007 שהתחילה כמו זו הנוכחית והסתיימה עם ניצחון על לבאנטה במחזור הסיום שדחה את הקץ. אצ'ברייה מספר ש"הלחץ שנוצר מהסביבה היה כל כך גדול, שכל משחק הפך לסיוט".

עיסמאל אורסאיס, ששיחק לצידו בחוליית התקפה, בטוח שהמצב הנוכחי, בדיוק כמו לפני 12 שנים, נובע מהפחד הגדול להיות חתום על הכישלון הראשון. "אם חושבים על ירידת ליגה, בסוף יורדים ליגה", הסביר בפשטות, "אנחנו היינו שם והצלחנו לצאת מזה, אני מקווה מאוד שגם הם יצליחו".

אין ספק שראי ההיסטוריה מלחיץ את שחקני בילבאו, אבל זו לא הסיבה היחידה ליכולת הרעה ולמצב העגום.

העזיבה של ארנסטו ואלוורדה לברצלונה בקיץ 2017 השאירה על הספסל חלל שאותו הקבוצה טרם הצליחה למלא. קוקו סיגאנדה הבאסקי ניסה להמשיך את אותה הדרך ונכשל, בריסו קיווה להביא משהו אחר אבל גם הכדורגל ההתקפי שלו לא הניב תוצאות. עכשיו תורו של גאריטנו.

המאמן בן ה־24 מקבל לידיו סגל שחקנים לא רע בכלל. איניאקי וויליאמס, איקר מוניאין, ראול גרסיה, איניגו מרטיס ואוסקר דה מרקוס הם שחקנים עם יכולות מוכחות בליגה, אבל הם לא מצליחים להוציא את העגלה מהבוץ.

מבט על הנתונים הסטטיסטיים מבהיר שהבעיה היא בעיקר בסיומת - בילבאו כובשת בממוצע גול אחד בלבד למשחק - ואין מי שיהפוך את המצבים לשערים. בשנים האחרונות תמיד היה זה אריץ אדוריס, אך בגיל 37 החלוץ הנהדר נמצא בירידה. העונה טרם כבש ובשבועות האחרונים גם סבל מפציעה. "אין ספק שיש לנו בעיה התקפית", אמר לאחרונה, "אבל יש פה כל כך הרבה בעיות נוספות שקשה לדעת מאיפה להתחיל".

ועדיין, נדמה שהבעיה הכי גדולה של אתלטיק היא ההיסטוריה. הקבוצה היתה במצב דומה יותר מפעם אחת ותמיד שרדה לספר.

המטרה העיקרית: לשרוד

יכולת ההישרדות הפכה למיתוס, כאילו לא משנה מה יקרה, הקבוצה הזאת לא תרד. אלא שהעונה שעברה, שהסתיימה במקום ה־61, הזכירה לכולם שלא כדאי להתגרות בגורל. כדור השלג שהחל להצטבר אז הפך העונה למפולת שצריך לעצור לפני שיהיה מאוחר מדי.

משחק הגביע הערב מול וואסקה )19:00( ייתן לבאסקים זמן להתכונן לדבר האמיתי שיגיע ביום שני: מפגש ליגה מול ג'ירונה שבו היא חייבת לעשות צעד ראשון שירחיק אותה מהפחד הגדול שנקרא ליגה שנייה.

צילום: רויטרס

גריזמן מאתלטיקו נהנה מול הגנת בילבאו. התרגלו לתחתית

גאיסקה גאריטנו. הסגל לא רע, אבל העגלה נמצאת עמוק בבוץ

אדוריס. היכולת בירידה

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.