להיות דובר עברית: איזה פרדוקס נהדר

Israel Hayom - - חדשות - רוביק רוזנטל ד"ר רוביק רוזנטל הוא מחבר הספר "מדברים בשפת התנ"ך"

להיות ישראלי דובר עברית פירושו לחיות בתוך שלל פרדוקסים. דובר העברית הוא אוקסימורון מהלך.

יש לנו היום מילון עברי הגדול פי עשרה ממילון המ קרא ופי שלושה מהמילון של ראשית המאה ה ,20 אבל אנחנו משוכנעים שהשפה הולכת ומידלדלת.

אנחנו נושאים עינינו לסמכויות על שיאמרו לנו מה נכון ומה לא נכון, אבל שונאים שנאה עזה את הטיפוסים שמתקנים לנו את העברית על כל צעד ושעל.

אנחנו מעריצים את שדר החדשות המדבר בעברית צחה ומושלמת, אבל מנתקים מגע עם מי שיעז לדבר איתנו בשפה הזו בעבודה או בין חברים.

שלוש ילדים זה נורא. שתי שקל עודף נבקש בלי להרגיש שעשינו טעות. אבל מתי אמרנו לאחרונה את המספר 18 כמו שצריך?

המבוגרים שבנו מזועזעים מ"הסלנג של הצעירים", אבל ממשיכים לדבר בסלנג של הדור שלנו. "ָהיוּש" זה מגוחך וילדותי, "אהלן" זה ממש בסדר.

האינטרנט הורס את השפה, ברור. רגע אחד, מתי לא חרונה כתבנו מכתב בכתב ידנו ושלחנו בדואר?

אימוג'ים? זוועה. שפת מערות. אז למה הווטסאפים שאנחנו שולחים זה לזה, בלי הבדל גיל, מין וֵעדה, עמו סים בידיים מתנופפות ופרצופים בוכים וצוחקים?

מילים לועזיות? זה איום ונורא. דברו עברית! אבל מי שאיננו מבין את המילים אופורטוניס­ט, קונצ'רטו ואינ טואיציה ואינו יודע להשתמש בהן הוא בור ועם הארץ.

אקדמאים רבים יילחמו בלהט נגד הוראה באנגלית באוניברסיט­ה, אבל לך תבקש מהם מאמר בעברית. זה הרי לא עוזר להם בקידום.

הילדים המתוקים שלנו ממציאים מילים חדשות בסרט נע, כי השפה כבר טבועה בהם, אבל אנחנו רצים להסביר להם שאין מילה כזאת בעברית.

אנחנו מתגאים באוזני חברים בעולם הגדול שאנחנו מדברים בשפת התנ"ך, אבל מתי לאחרונה פתחנו את הספר הזה, ומה בדיוק אנחנו זוכרים ממנו?

ביאליק, עגנון וס. יזהר הם גאונים, מלכי העברית, אז מדוע הקריאה ביצירות שלהם היא עבודה קשה כל כך?

אנחנו מתלוננים שהשפה מידלדלת, אבל אומרים לילדים לשים גרביים וחולצה, לקחת מקלחת, להביא נשיקה ולעשות כלים. אנחנו מזדעקים נגד אמריקניז מים בנוסח "זה מרגיש לי", אבל שואלים אלה את אלה כבר מאה שנה "מה נשמע?" ביידיש מעוברתת. אנחנו מתגעגעים לסבא וסבתא או אבא ואמא שדיברו בעב רית של פולנים, יקים או מרוקאים, אבל איך שהרוסים האלה שהגיעו מחבר המדינות מדברים? למה נותנים להם בכלל להופיע בציבור?

אנחנו אוהבים את השפה העברית, אבל נושאים את התיעוב מלימודי הדקדוק והתחביר של בית הספר התיכון כל חיינו. אנחנו מדברים עברית, אבל קרקע העברית נעה בלי הרף תחת רגלינו, או כמו שאמר הרקליטוס האפל: אתה נכנס לתוך נהר העברית, וכבר איננו אותו נהר. נכון, פרדוקס, אבל איזה פרדוקס נהדר.

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.