חושפים אתהקלפים

במשך שנים שמרה ישראל על שתיקה בנוגע לפעילותה נגד משלוחי הנשק בסוריה ● אך אתמול רה"מ הכריז: "תקפנו מחסן נשק איראני בדמשק, נעצים התקיפות אם צריך" ● מאוחר יותר, כשנפרד מהרמטכ"ל היוצא, הצהיר: "בהובלתך, צה"ל ביצע מאות תקיפות נגד מטרות איראן וחיזבאללה בסוריה"

Israel Hayom - - חדשות - אריאל כהנא ולילך שובל

לאחר שבמשך שנים הקפידה לא לקבל אחריות על פעילותה נגד משלוחי הנשק האיראניים בסו ריה, ראש הממשלה נתניהו הצהיר אתמול כי ישראל היא שתקפה במ דינה בסוף השבוע.

בישיבת הממשלה אתמול בבוקר, ולאחר מכן בסיור מיוחד שערך באתר חשיפת מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון, אמר נתניהו בקולו כי "ישראל תקפה מחסן נשק איראני בשדה הת עופה הבינלאומי בדמשק. זה משקף את המדיניות העקבית שלנו והנחי שות האיתנה למנוע התבססות צבאית של איראן בסוריה. אם צריך, אנחנו גם נעצים את ההתקפות הללו".

דבריו של נתניהו עוררו ביקורת במ ערכת הפוליטית, ובעיקר באופוזיציה, שם טענו כי חשף פעילות ביטחונית מטעמים פוליטיים לנוכח הבחירות המתקרבות. ח"כ איילת נחמיאס ור

בין )המחנה הציוני( אמרה כי "קשה להאמין שלא מדובר בעבירת צנזורה חמורה. יש לכולנו סיבה טובה לדאגה".

עם זאת, בסביבת ראש הממשלה דחו את הדברים ואמרו כי נתניהו לעולם לא יעשה דבר מה שיסכן את ביטחון המדינה. לפי מקורות ישראליים בכי רים, קבלת האחריות נועדה להעביר

מסר ברור לאיראנים על כך שישראל נחושה למנוע את הברחות הנשק דרך סוריה ורצינית בהצהרותיה, בכל הנוגע למנוע אחיזה איראנית קבועה בסוריה.

בד בבד, ממש ביומיים האחרונים לכהונתו, רשם הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט הישג חשוב בגזרה הצפונית: סיום מבצע מגן צפוני לחשיפת מנה רות חיזבאללה ונטרולן, והסרת איום המנהרות בגבול לבנון. בצה"ל הבהירו כי קיימות עוד כמה מנהרות התקפיות שטרם חצו את הגבול לשטח ישראל, אך הן מוכרות לצבא.

נתניהו התייחס להישגים בצפון בנאום פרידה מהרמטכ״ל היוצא. נת ניהו אמר כי "האויב הגדול ביותר של ישראל היא איראן, שמנסה ללפות אותנו בזרועותיה הרצחניות". לדבריו, בתקופתו של איזנקוט הושלמו ארבע המשימות שקבע, ובהן ביטול הסכם הגרעין עם איראן ומניעת צמיחתו של ארגון חסות של איראן בסוריה, כפי שקרה עם חיזבאללה בלבנון. "צה"ל בהובלתך, גדי, תקף מאות רבות של פעמים מטרות של איראן וחיזבאללה בסוריה. המחויבות שלנו לבלום את איראן בסוריה איתנה ומובנת לכולם".

משימות נוספות שהושגו בתקופה זו, הוסיף נתניהו, היו מניעת נשק מדויק מחיזבאללה ושלילת נשק המנהרות ממנו ומחמאס.

נתניהו דיבר עם איזנקוט גם על ״השעות הארוכות שבילינו יחד בי שיבות קבינט ובסקירות מודיעיניות. אני יודע איך אתה שותה את הקפה שלך בשעות השונות של היממה״, הוסיף בהומור.

מנהרה משוכללת בהרבה

ההכרזה על סיום מבצע מגן צפוני הגיעה לאחר ששלשום חשף צה"ל מנהרה התקפית נוספת, שישית במספר, שנחפרה מהכפר ראמיה לכיוון זרעית. זוהי המנהרה השנייה שנחפרה לישראל מכפר זה. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר את מול בבוקר כי מדובר באחת המנה רות המרכזיות שחשף צה"ל במבצע. מדובר במנהרה ארוכה מאוד: עומקה 55 מטרים, ואורכה של יותר מ 800 מטרים בשטח לבנון ועשרות מטרים בשטח ישראל.

במנהרה שנחשפה היו מסילות לשי נוע פסולת, וציוד, חשמל, תאורה וכן מדרגות מסותתות בסלע, שאפשרו טיפוס נוח לשטח ישראל. אמצעי הטי פוס היו נוחים בהרבה מאשר במנה רה שנמצאה באזור מטולה. לפי תא"ל מנליס, המנהרות היו אמורות להיות "רכיב ההפתעה בתוכנית כיבוש הגליל של חיזבאללה. אנחנו עוקבים אחריו משנת ,2014 וכשבשלו התנאים יצא נו למבצע. מעבר לרכיב תת הקרקע, אנחנו מכירים ויודעים רכיבים נוספים בתוכנית ההתקפה שמכין חיזבאללה. שיפרנו את המטרות שלנו, את המענה ואת המענה ההגנתי".

חזית דיפלומטית בצפון

בתוך כך, שגרירת לבנון לאו"ם, אמאל מודאלאלי, פנתה במכתב למו עצת הביטחון של האו"ם בבקשה שת פעל בנושא בניית חומת הבטון שמקים צה"ל בגבול בין המדינות. היא טענה כי ישראל מפירה את הריבונות הלב נונית כשהיא ממשיכה בבניית החוהמ בשטח לבנון. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, דחה את הדברים ואמר כי "במקום תלונות סרק, הגיע הזמן של בנון תתחיל לטפל בהפרות של חיז באללה, שעלולות להוביל למחיר כבד שאותו ישלמו תושבי דרום לבנון".

המטוס שחמק. כתב "ישראל היום"

ההאנגר בדמשק נפגע גם ב ,2016 לאחר שהתברר כי מאוחסניםבוטילי הואשוקם,אךהושמדבתקיפהביןשישילשבת. אמש פרסם הבלוג "אינטלי טיימס" כי שעות לפני התקיפה, נחת בו מטוס מטען איראני, שלאחר מכן המריא לטהרן .M-600

צילום: דובר צה"ל

כוחות מאתרים מנהרה התקפית בצפון

צילום: חיים צח / לע"מ

נתניהו בסיור בצפון, אתמול

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.