רה"מ דחה העברת הרזרבה בתקציב

נתניהו תמה על העיתוי של בקשת האוצר לצמצום הגירעון העתידי, בעיצומה של מערכת הבחירות

Israel Hayom - - כלכלה - ערן בר טל

הממשלה לא אישרה בישיבתה אתמול את בקשת משרד האוצר והשר משה כחלון להעברת הרזרבה בתקציב המדינה, בסך 1.5 מיליארד שקל, לצמצום הגירעון. ראש הממשלה בנימין נתניהו תהה מדוע הציג האוצר את הנושא דווקא כעת, בעיצומה של מערכת הבחירות. "זו שאלה מעניינת מדוע מציגים דווקא עכשיו את עדכון הנתונים ל ,2019 כשאפשר היה להציג אותם ביוני. יש צרכים ביטחוניים כבירים".

נתניהו סבור שיש לשמור את כספי הרזרבה בתקציב לשימוש ביטחוני דווקא. נציגי המועצה הלאומית לכ לכלה הציגו בדיון נתונים, שלפיהם תחזיות משרד האוצר בשמונה השנים האחרונות היו רחוקות מלחזות את המ ציאות. זאת, בתגובה לנתונים שהציגו פקידים באוצר, ולפיהם השנים הבאות עומדות להיות גירעוניות במיוחד.

פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי, מנהל יחידת המחקר בבנק ישראל, אמר בדיון: "על פי תחזית משרד האוצר, הגירעון הצפוי ב 2019 עלה ל 3.6 אחוזי תוצר, עקב ירידה בתחזית ההכנסות בהיקף של 6.5 מיליארד שקלים, ועלייה ברמת ההוצאות הצפויה - 3.3 מיליארד שק לים - יחסית למצרפים הכלולים בת קציב המדינה".

לדבריו, "תחזית זו אינה שונה מהותית מההערכה הנוכחית של בנק ישראל. הממשלה החליטה לבלום את השימוש ברזרבת ההתאמות לצורך שמירה על היציבות הפיסקלית - דבר שמקטין את הגירעון הצפוי ל 3.5 אחוזי תוצר. עם זאת, גם רמה זו מהווה חריגה מיעד הגירעון לתקציב ,2019 העומד על 2.9 אחוזי תוצר. לאור רמת הגי רעון הצפויה, חשוב כי הממשלה המ כהנת תימנע מקבלת החלטות שיעלו את הגירעון השנה עוד יותר".

צילום: עמית שאבי

בנימין נתניהו

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.