גנטיקאי זוכה נובל התבטא באופן גזעני - ונושל מתוארי הכבוד שלו

הגזענות ומחירה: פרופ' ג'יימס ווטסון, ממגלי מבנה הדנ"א, אמר בסרט כי "גנים גורמים להבדל בין שחורים ללבנים במבחני אינטליגנציה" ● בגלל התבטאויות דומות פוטר 2007־ב מהמעבדות שעמד בראשן

Israel Hayom - - העולם - אילן גטניו, כתבנו לענייני מדע

מעבדות ‪Cold Spring‬ ,Harbor שבראשן עמד הביולוג פרופ' ג'יימס ווטסון, חתן פרס לפיזיולוגיה ולרפואה בשנת ,1962 נישלו אותו מכל תוארי הכבוד שקיבל מהמוסד, בתגובה על הערות גזעניות שהשמיע בסרט דוקומנטרי ששודר בתחילת ינואר.

הגנטיקאי בן ה־09 איבד את משרתו במעבדה הניו יורקית עוד בשנת ,2007 לאחר שהשמיע דעות גזעניות. אולם בסרט הדוקומנטרי החדש של הטלוויזיה הציבורית ,PBS חזר ווטסון ואמר כי דעותיו על הקשר בין אינטליגנציה לגזע לא השתנו מאז.

העילה לפיטוריו בשנת 2007 הייתה האמירה שהוא אינו רואה עתיד טוב לאפריקה, שכן "המדיניות הסוציאלית שלנו מתבססת על העובדה שהאינטליגנציה שלהם היא כמו שלנו שכו־ כאשר כל המבחנים אומרים שזה לא כך". בהמשך לאמירה שהוא קיווה לם יהיו שווים, אמר: "אנשים שעובדים עם אנשים שחורי עור, מגלים שזה לא נכון". בסרט החדש אומר פרופ' ווטסון, כי הגנים גורמים להבדל בין שחורי עור ללבנים בממוצע במבחני אינטליגנציה.

המעבדות הגדירו את ההתבטאויות כחסרות טעם וככאלו שאינן נתמכות על ידי המדע, ואמרו כי הן עומ־ דות בניגוד למכתב ההתנצלות שכתב בשנת 2007 בעקבות התבטאויותיו אז. מרכז המחקר שלל מפרופ' ווטסון שלושה תארי כבוד, השמורים לפרופסורים לשעבר שתרמו תרומה משמעותית למוסד. פרופ' ווטסון הפך לדירקטור במעבדות בשנת ,1968 התמנה לנשיא המעבדות בשנת 19945 ובשנת 20045 התמנה לנגיד המעבדות. במוסד גם קראו בית ספר על שמו.

ווטסון גילה בשנת 1953 יחד עם פרנסיס קריק את המבנה הסלילי של מולקולת ה־AND במעבדת קוונדיש שבאוניברסיטת קיימברידג', אנגליה. הישג זה זיכה אותו בפרס נובל, יחד עם קריק ומוריס וילקינס. כשחזר לארה"ב לימד פרופ' ווטסון באוניברסיטת הרווארד. לאחר מכן התמנה לנשיא מעבדות ‪Cold Spring Harbor‬ וסייע לה־ פוך את המוסד לאחד המובילים בחקר הגנום, ועמד בראש פרויקט הגנום האנושי של ארה"ב.

"פרשנות צרה לגנטיקה"

בנו של פרופ' ווטסון, רופוס, סיפר אתמול כי אביו מאושפז בבית אבות טיפולי מאז שהיה מעורב בתאונת דרכים באוקטובר האחרון.

לדבריו, "ההצהרות של אבי מוציאות אותו כגזען וכתומך באפליה, אבל הן רק מייצגות את הפרשנות הצרה שלו לעתיד הגנטיקה".

סליל דנ"א

צילום: אי.פי.אי

פרופ' ווטסון

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.