סומלייה 2019

בני הזוג נינה והלל מן נטעו לפני כ 20 שנה את הכרמים הראשונים שלהם סמוך לביתם ● כיום מדובר ביקב בוטיק שמציע יינות בטעמי פרי עסיסיים

Israel Hayom - - לייף סטייל - רונן פרלמוטר

עפרה, בית אל ופסגות הם שמות יישו בים שאנחנו שומעים עליהם בחדשות, אבל האמת היא שהכביש המחבר בין היישובים הללו, כביש ,60 הוא הרבה יותר מזה. לאורכו נמצאת התיישבות יהודית וממוקמים יקבי בוטיק נהדרים, חלקם כבר מוכרים לחובבי היין, כמו גבעות, שילה, פסגות, הר ברכה ועוד, וחלק נוסף שעדיין מחכה להתגלות. אחד מהיקבים הנ חבאים הללו הוא יקב בית אל.

בבית אל מתגוררים בני הזוג נינה והלל מן. הלל, אגרונום קליפורני )אוניברסיטת דייוויס(, עלה לישראל בשנת .1981 הוא נולד למשפחה בעלת יקב בעמק סונומה וינק את האהבה לענבים מקטנות. בשנותיו הראשונות בארץ הוא ריכז את הטיפול בכרמים של קיבוץ שעלבים שתוצרתם נמכרה ליקבי כרמל )אז עוד "כרמל מזרחי"(, ושם בקיבוץ הוא הכיר את בת זוגו.

לפני כ 22 שנים, כשעברו לבית אל, הוא נטע את הכרמים הראשונים שלו בסמוך לביתם החדש. כיום הוא כבר מטפח כ 70 דונם של כרמים המ פוזרים בעיקר בשומרון ובבנימין - בחוות גלעד, יצהר, תפוח ועמונה הסמוכה, אך גם ליד טירת יהודה שבשיפוליו המערביים של ההר.

כמו כל חקלאי פיקח, גם כוחו של הלל אינו בדיבורים אלא בעשייה. בחלוקת העבודה הבל תי כתובה בין בני הזוג, הוא משמש כורם ויינן, בעוד על השיווק והמכירות מופקדת נינה. היא ישראלית שורשית אמנם, אך עם השנים אימצה מבטא אמריקני לצד החיוך והאופי הצברי קי בוצניקי. שר הפנים ושרת החוץ. שילוב שכזה, שעובד מצוין.

"לצערי, רוב החברים שלנו בהתיישבות עדיין לא צרכנים גדולים של יין", מספרת נינה, "אבל אנחנו עובדים על זה, ובכל ליל שבת כשמוז מנים אלינו אורחים אנחנו פותחים שני בקבו קי יין ונותנים להם לשתות ולהתרשם. העניין הוא שכאשר אין לנו אורחים - אנחנו פותחים ארבעה בקבוקים ואיכשהו גם מסיימים אותם", היא צוחקת.

את היינות טעמנו בירושלים, בביתם של ידידי המשפחה, חתן פרס נובל לכלכלה פרופ' ישראל אומן ורעייתו בתיה. בהכללה ניתן לומר כי הט רנד הנוכחי, יינות רזים וחמצמצים בסגנון בור גון או טוסקנה שכמה ממבקרי היין בארץ מנסים לקדם, פסח על יקב בית אל. היין שלהם מתאפיין בסגנון העולם החדש - הוא בעל אחוזי אלכוהול ניכרים וטעמי פרי מודגשים עד מתקתקים לצד עץ אמריקני וצרפתי רחב.

מתברר שיש עדיין שוק לא קטן ליינות הללו, והאמת? הרבה יותר קל להתחבר לסגנון כזה של יין, עסיסי ושמח, וגם שתיינים מנוסים יתאהבו בו. אפילו השכנים של הלל ונינה, וסביר להניח שגם אתם.

2017 ‪SINGLE VINEYARD‬

מקור הענבים בכרם בית אל הוותיק, והם הת בגרו תקופה קצרה )כחצי שנה( בחביות צרפתיות, בשימוש שני. יש ליין צבע בורדו סגול צעיר ועז, והוא שופע ארומות של פרי אדום טרי וע סיסי, מתקתק ושמח. בלגימה הוא קטיפתי ורך, לא מורכב מדי אלא מזכיר נקטר עסיסי, ודווקא הסיומת אלכוהולית במקצת. הוא יכול להיות יופי של כניסה לעולם היין גם למי שעדיין נרתעים מיינות איכות )מחיר מומלץ - 99 שקלים(.

מקור הענבים בכרם כפר תפוח. יין רציני בה רבה ואולי הטוב בסדרת "טל בנימין", שחווה כע שרה חודשי חבית. שלל דובדבנים ופטל שחור באף לצד שוקולד בלגי כהה ואספרסו. בחך הוא עגול, מלא עזוז ומלטף את הפה ברכותו. עולם חדש במיטבו. יוצרו ממנו 3,400 בקבוקים בלבד - אז כדאי למהר... )מחיר מומלץ - 130 שקלים(.

RESERVE REVALATION,

יין הדגל של היקב עשוי 100% ענבי קברנה סוביניון מאדמת הטרה רוסה של כרם בית אל, ששכשכו כ 20 חודשים בחביות חדשות. ארומה מפתה של פרי שחור )דובדבן, שזיף(, וניל ושוקולד מריר עם שמץ תיבול אקזוטי )אניס, ציפורן( ברקע. גוף עשיר ומלא ומורכבות שנחשפת עם כל לגימה. בליגה של הגדולים )מחיר מומלץ - 185 שקלים(.

תערוכת היין הגדולה והמקיפה בישראל, הסומלייה (Sommelier) מבית היוצר של "סטודיו בן עמי", תתקיים בפעם ה 16 לק ראת סוף החודש 29-28) בינואר( בהיכל התרבות התל אביבי.

אמנם היא מיועדת במקור לקהל המק צועי - בעלי מסעדות וברים, קניינים וכו' - אבל השנה גם הציבור הרחב יוכל לה צטרף ולהתרשם מ 56 היקבים שיציגו בה את מרכולתם, לצד 12 יבואנים ומפיצים ועוד מציגים בתחומי תרבות היין.

השנה, גם יקב בית אל יציג שם לרא שונה מיינותיו, לצד שמות מוכרים יותר - יקבי כרמל, רמת הגולן, אלכסנדר, שילה, ירושלים, תשבי, ומוכרים פחות - קפ סוטו, גתו, ,Drimya שירן, כרם אביתר ורבים נוספים.

מחיר הכניסה למי שאינם מהקהל המקצועי, אינו מהזולים 150) שקלים, כולל כוס זכוכית במתנה ו 50 שקלים זיכוי לרכישת יינות בחנות שבמקום. הנחה משמעותית תינתן לרוכשים כרטיס מראש באתר ,(www.eventbuzz.co.il אבל בעלות של בקבוק יין איכותי אחד תוכלו לטעום כרצונכם מתוך מבחר של מאות - ואולי אלפי - יינות, מטובי התוצרת הישראלית.

צילום: דיויד סילברמן

בוחרים יינות

קריניאן בית אל

קברנה סוביניון

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.