ובאך

בפברואר יתקיים באילת פסטיבל מוזיקה קאמרית • אחד הקונצרטים יוקדש ל"וריאציות גולדברג" של באך, וגם דב גליקמן ישתתף בו • "זה חדש לי, ולכן מסקרן ומפתה", הוא אומר

Israel Hayom - - תרבות - מאיה כהן

ב 6 בפברואר ייפתח באילת פס טיבל בינלאומי למוזיקה קאמרית. במשך סוף שבוע שלם יתקיימו במלון דן אילת 14 קונצרטים ומופעים של סו לנים, הרכבים ותזמורות מרחבי העולם. אחד המשתתפים בפסטיבל הוא דב גלי קמן. מה לשחקן הוותיק ולפסטיבל מו זיקה קלאסית?

גליקמן משתתף במופע "וריאציות גו לדברג", אחת היצירות המפורסמות שכתב יוהאן סבסטיאן באך, בעיבוד מיוחד לתז מורת ולמקהלה )תזמורת פאדאם ההולנ דית בהרכב של 14 זמרים ותשעה נגנים(. במהלך המופע נחשפת הביוגרפיה של באך דרך מכתבים שכתב לאנשים שונים שהיו חלק מחייו, ובהם גם נשותיו. גליקמן הוא זה שמקריא את המכתבים. על המופע מנצחת מריה ואן ניוקרקן.

"בשבילי זה דבר חדש, מסקרן ומפתה, וברגע שפנו אלי והציעו לי את זה - היה לי ברור שאני אומר לזה כן", מספר גליק מן .(69) "זו הפקה שנוצרה בהולנד ומגיעה לפסטיבל באילת. 'וריאציות גולדברג' זו מוזיקה שהוזמנה מבאך לצ'מבליסט בשם גולדברג. אני לא הולך לגלם את דמו תו של באך, לא באמת משחק אלא יותר מנחה את המופע. קראתי את התרגום, וזה עשוי בקלילות ובהומור. יש קטעים מתוך המכתבים של באך ששזורים בתוך היצירה. מרכז העניין הוא כמובן המוזיקה, ואני כאילו מלווה אותה".

אתה מחובר לעולם המוזיקה הקלאסית?

"מאוד מחובר. גדלתי על מוזיקה קלא סית כי אבא שלי היה מוזיקאי, ניגן בקל רינט בפילהרמונית הראשונה שרק קמה. הוא גם לימד אותי לנגן בקלרינט, ובבית בעיקר שמענו תקליטים של מוזיקה קלא סית. אבי היה מעריץ של באך. אני זוכר שחשבתי שזה מוזר להעריץ מישהו שחי 200 שנה לפניך", הוא צוחק, "אבל בש בילו, בגלל שהוא היה כל כך שמרן, כל מה שהפר את החוקים של באך - נתפס כעבריינות מוזיקלית. ג'אז, למשל, הוא לא היה יכול לשמוע. מבחינתו, זו היתה מוזיקה ששברה את החוקים. הוא התחנך על ברכי המוזיקה הקלאסית. אני דווקא אוהב מאוד ג'אז", הוא צוחק שוב.

לאחרונה בילה גליקמן על הבמה בשטוטגרט שבגרמניה בהפקה "ציפו רים כולם". "בהפקה יש קאסט מעורב של שחקנים גרמנים וישראלים", הוא מספר. "משחקים שם יבגניה דודינה ואיתי טי ראן. זו הצגה בארבע שפות וזו חוויה מיוחדת במינה. אני מדבר גרמנית ועב רית בהצגה - וזה תענוג גדול.

"אני מגלם ניצול שואה. איתי טיראן הוא הבן שלי ודודינה היא אשתי. יש לי נכד ואני סוחב סוד גדול - שכמובן לא אגלה פה. המחזה מתאר את הייסורים של שני העמים. אני נוסע לשם בכל חודש לשלוש הצגות. שהיתי שם שלושה חוד שים לצורך חזרות.

"חוץ מזה אני ממשיך לשחק כבר יותר משנתיים בהצגה שאני מאוד אוהב, 'אנגי נה פקטוריס', הפקה של צוותא תל אביב שהקהל מחבק ואוהב".

צילום: פיני סילוק

גליקמן

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.