טלוויזיה בטיב טעם

טרוצקי, נטפליקס

Israel Hayom - - תרבות - עדי רובינשטיין עובר מסך

סדרות היסטוריות הן, כמובן, ז'אנר שזוכה לפופולריות הולכת וגוברת מאז הגיחה נטפליקס לעולמנו. נטפליקס אפשרה לנו לקבל עוד ועוד תכנים מרחבי העולם, טובים יותר או פחות - אבל בעיקר כאלו ששומרים את חובבי הטלוויזיה הכבדים והמכורים, מעודכנים עם היד על הדופק. פעם הן נחשבו לנדירות, ורק אם הערוץ הרא שון, זיכרונו לברכה, הואיל בטובו ורכש אחת או שתיים באיחור פופולרי, היינו זוכים ליהנות ממוצרים לא אמריקניים, או ולחלופין כאלו שהגיעו מהאי הבריטי. בעידן הרייטינג, הסדרות הללו נמחקו כמעט כליל למרות הפופולריות שלהן בעולם, ולמרות הקאמבק שהן רושמות בקרב הערוצים הגדולים בעולם, שמתקשים למצוא נושאים חדשים ומקוריים - ולכן חוזרים אל הקלאסיקות ואל ספרי ההיסטוריה. עתה, כשהעולם כולו מונח על כף הטאבלט, סדרות היסטוריות מכל המינים ובכל השפות נמצאות ממש כאן בכל רגע נתון. קחו לדוגמה את "טרוצקי". סדרה כזו לא היתה מגיעה ליש ראל בחיים בלי נטפליקס: נושא כבד למדי על מהפכן רוסי, ששמור לספרי ההיסטוריה ולדב חנין, סדרה ארוכה ולפעמים קצת מתישה, ולקינוח - עוד ברוסית. האוזן של הישראלי, ממש כמו האמריק ני הממוצע, מתחילה לאבד לאורך השנים סבלנות למה שהוא לא אנגלית ומצלצל מוכר. עזבו רגע את "הכלה מאיסטנבול" או את "נרקוס", שהצליחו לשבור את מחסום השפה. רוב הזמן, רוב הצופים לא מסוגלים לשמוע סדרה שהיא לא בשפות המוכרות לאוזן. אם אפשר עברית - זה בכלל טוב, למה להתאמץ, אחינו.

וחבל, כי טרוצקי היא סדרה מצוינת. היא מאפשרת לצופי הט לוויזיה הסקרנים להיחשף לאופן שבו עובדת ופועלת הטלוויזיה הרוסית בת זמננו - לא זו שמגיעה אלינו בערוץ 9 אלא זאת מהאם הגדולה. זהו ממש אפוס טלוויזיוני, שמספר לעולם על דמות אמיתית בצורה שהצופים שמגיעים לסיום שמונת הפרקים, יכולים להגיד שהם קיבלו תמונה מלאה והכרחית במגבלות הז'אנר הטלוויזיוני, וזו כמובן משימה לא קלה. טרוצקי, מהפכן רוסי יהודי, הוגה דעות קומוניסט, מנהיג סובייטי ומייסד הצבא האדום - אבל גם אדם עם חיים וראיית עולם מעניינת למדי, כמי שהשלים עם גורלו מוקדם מהצפוי. אף על פי שאנחנו יודעים מה היה סופו )הוגלה מברית המועצות על ידי סטלין ולבסוף נרצח על ידי שליחיו(, כמו בשאר הסדרות ההיסטוריות הטובות, זה לא מוריד לרגע מרמת ההנאה של הצופים.

עוד נקודה מעניינת היא העובדה שלא מדובר בטלוויזיה מתח נפת, על אף הנושא הלא קל. ובעידן שבו עושים הכל כדי להתח נף לצופים בשביל להביא עוד נקודת רייטינג, יש בכך עוד הצצה לתרבות הרוסית המודרנית, שדרך העיבוד של "טרוצקי" מראה שיש דברים שהמודרנה לא שינתה - אופי, עקשנות, אינטליגנציה וסלידה מרדידות. נאמר זאת כך: זה יהיה הימור מושכל להצהיר שעדי לאון ושי חי לא שמו "הקלט סדרה" על "טרוצקי" לפני שהם יצאו מהבית אל בית "האח הגדול".

"טרוצקי". סדרה מצוינת

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.