"בישראל יש מחסור חמור בנוירולוגי­ם מומחי מיגרנה"

היום מצוין יום המוח העולמי ● האיגוד הנוירולוגי: רק עשרה מומחים לכאבי ראש מטפלים במיליון ישראלים שסובלים ממיגרנות ● גם שיעור הנוירולוגי­ם הכלליים נמוך: אחד ל 30 אלף נפש

Israel Hayom - - חדשות - מיטל יסעור בית אור

כמיליון איש בישראל סובלים ממיגרנה, אולם בישראל יש רק עשרה נוירולוגים שמומחים בכאבי ראש - אחד לכל 800 אלף בני אדם.

נתונים אלו מפרסם האיגוד הנוירולוגי בישראל לרגל "יום המוח העולמי" שמצוין היום בארץ וברח בי העולם, ומוקדש לנושא המיגרנה.

עשרת המומחים לכאבי ראש ביש ראל עובדים רק בבתי החולים הצי בוריים ולא במרפאות הקהילתיות, ומכאן שהנגישות אליהם מצומצמת מאוד. גם ההשקעה במחקר בתחום כאבי הראש היא אפסית, לטענת האיגוד הנוירולוגי.

הטיפול והאבחון של מיגרנה נע שים אמנם לרוב אצל רופאי משפחה וגם אצל נוירולוגים, אך לעיתים, במקרים מורכבים, יש צורך בפנייה למומחה. גם שיעור הנוירולוגי­ם נמוך יחסית, ובישראל יש נוירולוג כללי אחד ל 30 אלף נפש, והתורים ארו כים כצפוי.

מיגרנה היא מחלת המוח הנפו צה בעולם, המשפיעה על אחד מכל שבעה אנשים. היא מוגדרת על ידי ארגון הבריאות העולמי כ"מצב תח לואה כרוני ומגביל מאוד, עם הפרעה תפקודית ניכרת ופגיעה משמעותית באיכות החיים".

המחלה פוגעת במארג הבריאותי של החולים עצמם, בקשריהם המשפ חתיים, בתפקודם החברתי וביכולתם לעבוד וללמוד.

הנוירולוג ד"ר עובד דניאל, מומחה בכאב ראש, מסביר כי "מיגרנה היא צורה נפוצה של כאב ראש אפיזו די או כרוני, לרוב חד צדדי, בדרגה בינונית קשה. הוא נמשך בין ארבע שעות ל 72 שעות, מחמיר במאמץ, וייתכן שילווה בבחילות ובהקאות, ובאי סבילות לאור ולרעש. עד היום לא נמצא סמן ביולוגי לזיהוי המי גרנה, והאבחנה היא קלינית, על פי תלונות החולים".

פרופ' דוד טנה, יו"ר האיגוד הנוירולוגי בישראל, סבור ש"מדינת ישראל חייבת לבנות תמריצים לעי דוד התמחויות במקצוע הנוירולוגי­ה, שהתפתח מאוד בשנים האחרונות בכלל, ובתתי ההתמחויות בפרט. המספר הדל של מומחי העל במיג רנות בארץ מבטא העדר הבנה מע רכתית לאומית לגבי ההיקף העצום של התחלואה ולגבי השפעתה המ זיקה על שיבוש התפקוד השוטף של מאות רבות של אלפי ישראלים".

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.