Israel Hayom

מי אחרון בתור?

- היאלי יעקבי הנדלסמן

קופות החולים בישראל עושות הכל כדי שהשאלה הזאת, שתמיד נאמרת בטון מיואש, תיכחד מחדרי ההמתנה לרופאים וכך גם התורים עצמם ● השיטה: שימוש מורחב בטכנולוגיו­ת דיגיטל, ולא רק למרשמים ולאישורי מחלה ● ההפתעה: רבים מהמשתמשים באפליקציות - מבוגרים ● ובכל זאת, "אנחנו לא באים להחליף את הרופאים, מי שרוצה תמיד יוכל לקבוע תור" ● אז מי אחרון אמרתם?

תחום הטכנולוגיה והדיגיטל בקופות החולים עבר שינוי גדול בשנים האחרונות. אם בעבר שיא הדיגיטציה התבטא בקבלת תשובות של בדיקות מעבדה וזימון תורים באתר הקופה, הרי היום מגוון השירותים הוא רחב הרבה יותר וכל קופה מנסה להראות כמה היא מתקדמת יותר. זה כמובן לא מכסה על גירעונות הענק שלהן ועל המחסור הענקי של רופאים מומחים טובים בפריפריה, אבל למה לקלקל את החגיגה.

בתחום הזה, שהוא בסיסי והכרחי במונחים של ,2019 דווקא אלו שנח שבים למאותגרים טכנולוגית דוגמת מבוגרים וקשישים, נוטים יותר ויותר להשתמש בשירותים הללו. עם זאת, לא כל השירותים הם בבחינת תחליף לבדיקת רופא ולכן לעיתים עדיין יש לבחור בדרך המסורתית, הכוללת המ תנה בתור.

שימוש חוצה גילים

אטל מולכו פיליבה היא משנה למנכ"ל פמי פרימיום, המספקת שי רותי רפואה טלפונית לקופות החו לים. "אנחנו מבצעים יותר מחצי מי ליון ייעוצים רפואיים מקוונים בשנה ויותר מ 1,200 ביום. השירותים ני תנים ברפואת משפחה וילדים, בר פואת מומחים מקצועית בכל התחו מים ובטיפולים לנפש ולאורח חיים בריא. השירותים שלנו ניתנים לקופות החולים, לחברות הביטוח וגם לחברות גדולות בארץ ובחו"ל.

"בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הרופאים המייעצים הם רופאים מומ חים ותיקים, ורבים מהם הם מנהלים וסגני מנהלים בבתי חולים בישראל. הלקוח יכול להתקשר למוקד הבריאות של פמי פרימיום 24 שעות ביממה ולהגיע לשירות רופא אונליין. נציג השירות מתאם תור לפגישה דיגיטלית עם רופא מומחה בתוך חמישה ימים. השימוש הוא חוצה מגזרים וגילים. מי שמעידים על תרומה גדולה של רופא אונליין לשיפור איכות החיים שלהם הם אנשים שגרים בפריפריה. בנוסף, בניגוד למה שהזהירו אותנו בהתח לה, הרבה מאוד מבני הגיל השלישי משתמשים בשירות, ולרובם אין כל בעיה להפעיל טלפון חכם או מחשב.

"אוכלוסייה נוספת שמרבה להשת מש בשירות היא אוכלוסיית ההורים הצעירים. אני יכולה לספר על מקרים לא מעטים של מטופלים שנמצאים בחו"ל ומעוניינים להתייעץ עם רופא דובר השפה העברית".

גם טל מנדל, מנהלת אגף השיווק של קופת חולים לאומית, ויזהר לאופר, מנהל מחלקת חדשנות דיגיטלית בקו פה, מצביעים על שימוש גבוה בדיגי טל. 65%" מהלקוחות שלנו נחשבים למשתמשי דיגיטל", הם מדווחים. "זה הרבה מאוד והסיבה היא שקל מאוד ונוח לראות את בדיקות המעבדה בתוך שלוש שעות באינטרנט. היום גם המבוגרים נמצאים בדיגיטל והם מסתייעים בילדים שלהם. הם שמחים לדעת שהם יכולים להתכתב עם הרו פא במקום להגיע לסניף. גם המגזר החרדי צובר תאוצה בשימושים שלו. יותר ויותר לקוחות חרדים משתמשים בדיגיטל מרבעון לרבעון".

באשר לאופי השימוש הם מעידים כי 70%" מהפעולות אצלנו כיום הן באפליקציה ו 30% הן באתר. לאחרונה ניסים אלון, מנכ"ל הקופה, אמר בכנס שערכנו שבעוד כמה שנים לאומית תהיה 100% דיגיטלית, והוא לא האמין עד כמה זה יהיה מהר. אנחנו מציעים צ'אט פרטי עם הרופא האישי של המ טופל. יותר מ 70% מהממשקים של הלקוחות הם מול הרופא האישי שלהם. זה איש הקשר האמיתי שלהם, ולכן רצינו לאפשר לו את הנגישות הגבוהה ביותר. הרופא האישי יכול לכתוב בא מצעות שירות זה הפניה לבדיקה, לתת מרשמים ועוד.

"נוסף על כך, אנחנו מציעים הזמנה של שיחת וידאו במקום התור בקופת החולים - לרופא משפחה או ילדים. בעקבות כך, 10% מ'המפגשים' עם הרופאים שלנו אינם פרונטליים אלא בדיגיטל, הן בווידאו והן בהתכתבות. אנשים עורכים שיחות וידאו מהעבו דה, וזה יתרון אדיר".

לשאלה עד כמה הם ערוכים לשי רות של וידאו צ'אט, שכן בסוף מדו בר בשירות שאותו מציעים הרופאים עצמם, הם משיבים: "השירותים מו צעים בשעות הפעילות במרפאה. בשיתוף פעולה עם הסניף נקבע היקף השירות בווידאו, על פי הבי קוש ורצון הרופא עצמו. יש סניף שזה יכול להיות שעה ביום ויש סניפים שזה יכול להיות שעתיים ויותר. היה, למשל, חולה שהתאשפז בבית חולים ורצה להתייעץ עם הרופא שלו לגבי כאלה שנוסעים לחו"ל ורוצים לשאול שאלה מרחוק. ללקוח כתוב בהתאם

ליומן של הרופא מה זמן המענה, וכל אחד יכול לקבל את ההחלטה שלו אם לחכות יום או יומיים". מדוע אין לכם שיחות וידאו בש עות הלילה?

"הלילות הם מינוריים מבחינת היקף הפניות. יש מוקד לילי שנותן שירות שכולל רופאים ואחיות. זה שירות פיזי או טלפוני, לא בווידאו אמנם, אבל בסוף אנחנו נפגשים עם רופאי המש פחה בשעות היום. אם יש מקרי חירום - יש מוקדי חירום".

"זה לא בנק, זו רפואה"

ליאור וולף, ראש אגף רפואה מקוונת בכללית, מאשר כי הישראלים מאמ צים בהתלהבות את השירותים המכו נים בז'רגון המקצועי "טלרפואה". "יש לנו שלושה שירותים כאלה, שחלקם פועלים עשור וחלקם כמה שנים. אחד מהם הוא שירות אונליין רפואה ילדים ומשפחה, שהצמיחה שלו היא הגדולה ביותר בשנתיים האחרונות.

"יש לנו גם את שירות רופא עור אונליין, שהמגבלה היחידה על הצמי חה שלו היא שבכל המדינה יש 300 רופאי עור בלבד. גילינו שאנשים אוהבים את השירות, כי אורח החיים

מולכו פיליבה: "כיום ביותר מ 80% מהמקרים לא צריך לגעת במטופל פיזית. זה שיעור גבוה שמשנה את פני הרפואה בישראל ובחו"ל"

של המטופל הוא היום שונה. אנחנו לא חיים בעולם שבו אנשים קמים בבוקר, נוסעים לבניין שמעליו יש שלט קופת חולים, מקבלים מספר ויושבים שעה בתור. אנשים רוצים שגם שירותי הר פואה יותאמו להם, בדיוק באותו אופן שבו הם רואים טלוויזיה בנטפליקס. תחום הטלרפואה הוא הרבה מעבר משיחה עם הרופא בווידאו צ'אט.

"אנחנו הקופה הראשונה שהכניסה את האפשרות שהרופא יבדוק את המ טופל מרחוק בעזרת 'טייטו'. מדובר במכשיר קטן שבאמצעותו המטופל יכול לבצע בעצמו או בילד שלו סדרת בדיקות, בעוד הרופא יושב על ממשק ניהול שבתוכו הוא שומע ברזולוציה גבוהה את הריאות ואת הדופק, והוא אף יכול לראות את הגרון של המטופל ואת תעלת האוזן במצלמה ברזולו ציה גבוהה". זמן ההמתנה לשיחה עם רופא יע בור עכשיו מהתור הרגיל לצ'אט. מה

עשינו בזה?

וולף: "זה תלוי בזמינות של הרו פאים במשמרת שמשתנה מיום ליום. אנחנו מפעילים כל רופא שאנחנו יכו לים כי אנחנו יודעים שהשירות הוא נדרש וגם אנחנו מבקרים את זמני ההמתנה שלנו. כמו בכל שירות, יש נקודת קצה שפתאום רופא אחד חולה ויירד מהשירות באותו יום".

בשירותים הייחודיים לקופת חו לים מכבי אפשר למנות את "אפלי קציית "K - אפליקציית מידע רפואי המיועדת להחליף את גוגל בשאילתות רפואיות. היא מבוססת על שיתוף פעולה בין הקופה לבין הסטארט אפ

‪K Health‬ ומבצעת תשאול של המש תמשים. במהלך התשאול הם נשאלים שאלות פשוטות, והמנוע החכם בודק מה אמרו רופאי המשפחה למטופלים במקרים הדומים לשלו. שירות נוסף הוא "מכבי היברידי", המצוי כרגע בפיילוט וכולל התייעצות בווידאו עם הרופא האישי של המטופל במ גוון תחומים דוגמת משפחה, ילדים, עיניים, עור וגסטרולוגי­ה.

טוני כהן, ראש אגף שיווק במכבי, מעדכנת כי 1.8" מלקוחות מכבי הם מחזיקי יוזר וסיסמה, מתוך כ 2.3 מי ליון לקוחות. בנוסף, יש לנו 900 אלף משתמשים באפליקציה. השקנו לפני כחודש בהשקה שקטה את האפליק ציה החדשה הראשונה בישראל שהיא מותאמת אישית. כל אחד בונה את האפליקציה שלו לפי הצרכים שלו. בנוסף, יש ראייה של 360 על כל המ שפחה. יש את האייקונים של כל בני המשפחה כמו בפייסבוק לפי ציר זמן, ואפשר לראות בציר זמן אחד את כל השירותים של כל בני המשפחה דוגמת טופס 17 וזימון תורים.

"חשבנו שזה מספיק שיש את כל בני המשפחה, אבל לקוחות רבים אמרו לנו שהם צריכים לראות את הכל ב .360 הוספנו סיכומי ביקור והפניות, והכל נמצא בתיק הרפואי. מענה מרופא לוקח עד חמישה ימים, כולל שישי ושבת. בפועל, מרבית הרופאים עונים בתוך יום יומיים מקסימום".

ליאור וולף: "יש מחסור גדול ברופאים ויש צורך בכל מי שיש. אני לא חושב שאפשר לראות באופק הנוכחי שלא צריך רופאים"

מחסור גדול ברופאים

חנה שילדר, ראש מטה חטיבת הר פואה של מאוחדת, סבורה שלדיגיטל יש משמעות חשובה. "מחקרים מראים שאחוז ניכר אומר לרופא 'כן, כן' ולא זוכר את ההנחיות. כשהמטופל יוצא מהרופא, נשלח אליו מידע ברגול ציה קפדנית של אבטחת מידע, שכו לל הסבר על התרופות, האבחון ומה שרשם הרופא במהלך הביקור.

"אנחנו מציעים פנייה מקוונת לרופא כדי לקבל אישורים והפניות, והיינו הראשונים להכניס את רפואת הנשים לתחום הזה. כיום מדובר ב 10% מכלל הביקורים בקופה, וזה משמעו תי. מדובר ביותר מ 1.2 מיליון בק שות. יש מרפאות שמגיעות גם ל .30% יש 1,200 רופאים פעילים בזה, שזה

אומר הכל. הטכ נולוגיה לא מהווה חסם היום. אנח נו מדינה מתקד מת מאוד מבחינת הרשומה הרפואית הדיגיטלית".

בנוסף, מאוחדת מפעילה בית מרק חת רובוטי. זה אומר רובוט משוכלל המ בצע את חלוקת הת רופות ללקוחות במהירות, ללא מגע יד אדם ובאפס טעויות, לטענת הקו פה. "הטכנולוגיה הזו מפנה לרוקחים יותר זמן להקשיב ללקוחות וללמוד את צורכיהם. כיום יש לנו שני בתי מרקחת כאלה: בירושלים ובחדרה". באילו מקרים שירותי הטלרפואה אינם מספיקים ומחייבים בדיקת רופא?

וולף: "הרופאים שלנו אומרים למ טופלים מתי המדיום הווירטואלי לא מתאים וצריך להגיע אליהם. אני יכול להגיד שכל מה שנדמה שאי אפשר לבצע אותו כעת מרחוק - יהיה אפשר לבצעו מרחוק בטווח של השנתיים הקרובות, ומה שלא יהיה אפשר לע שות בשנתיים הקרובות - יהיה אפשר לעשות זמן קצר לאחר מכן. אנחנו רו צים לאפשר למטופלים רפואה איכו תית מכל מקום ובכל זמן. מי שרוצה, תמיד יכול לבוא לרופא. אנחנו לא מחליפים את הרופאים שלנו".

מולכו פיליבה: "כיום ביותר מ 80% מהמקרים לא צריך לגעת במטופל פיזית - זה שיעור גבוה שמשנה את פני הר פואה. היום חלק ניכר מהשירותים אפשר להעניק גם מרחוק. הרופא יכול לבדוק את החיוניות של המטופל, לראות את הבדיקות ולהתחבר לסנסורים מרחוק, כאשר הרופאים שלנו עומדים מאחורי הקו. מובן שזה לא .100% יש מקרים שבהם צריך לגעת ולהרגיש אם הבטן רכה או קשה. הטלרפואה לא מחליפה וכנראה לעולם לא תחליף את זה, אבל

היא מאפשרת לספק שירותים רבים, כגון הפניה למיון. בעתיד אני מאמינה שהחולים הכרוניים יהיו מחוברים לני טור מרחוק והשירותים יוצעו באונליין". השירותים הללו ישפיעו בעתיד על מצבת הרופאים בקופות החולים?

וולף: "יש מחסור גדול ברופאים ולכן יש צורך בכל מי שיש, ויותר. יש היום יותר ויותר מטופלים. אנשים חיים הרבה יותר שנים. מספר האזר חים הבוגרים והמבוגרים גדל וגם הם צרכנים של שירותי בריאות. אני לא חושב שאפשר לראות באופק הנוכ חי שלא צריך רופאים. אני כן חושב שהמערכות הללו מאפשרות לרופאים להעניק רפואה טובה יותר".

שילדר: "העתיד יכלול הרבה די גיטל, וזו רק ההתחלה. הזירה הבי תית הופכת להיות חלק משמעותי מהטיפול, גם כשהמטופל במשרד וגם כשהוא באילת. יהיה יותר ניטור מהבית וכלים שיעזרו לרופא לקבל החלטות טובות יותר. כבר היום כשה רופא כותב שם של תרופה, הוא רואה את המחקרים הכי עדכניים בנוגע לת רופה שהוא רושם למטופל. זה כלי תומך החלטה לרופא. אנחנו לא עו מדים לסגור את השירותים הפיזיים. יש מקרים שבהם הרופא צריך לגעת בבטן של המטופל. אחרי הכל, זה לא בנק - זו רפואה".

 ??  ??
 ?? צילום: חגית גורן ?? טל מנדל
צילום: חגית גורן טל מנדל
 ?? צילום: שירותי בריאות כללית ?? ליאור וולף
צילום: שירותי בריאות כללית ליאור וולף
 ?? צילום: דרור סטיקול ?? אטל מולכו פיליבה
צילום: דרור סטיקול אטל מולכו פיליבה
 ?? צילום: מכבי שירותי בריאות ?? טוני כהן
צילום: מכבי שירותי בריאות טוני כהן
 ?? צילום: יח"צ ?? בית המרקחת הרובוטי של מאוחדת
צילום: יח"צ בית המרקחת הרובוטי של מאוחדת
 ??  ??
 ?? צילום: שירותי בריאות כללית ?? מכשיר ה"טייטו" המפוקח על ידי רופא אונליין
צילום: שירותי בריאות כללית מכשיר ה"טייטו" המפוקח על ידי רופא אונליין
 ??  ??

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel