Israel Hayom

עכביש צעצוע

ראש העכביש, נטפליקס

- נועם פתחי l עובר מסך

בקטגוריית "הפער הכי גדול בין קטע הפריוויו שלו לסרט עצמו", הפרס הולך ל"ראש העכביש"!

אין פלא שהסרט נמצא במקום הראשון ברשימת הסרטים של נטפליקס - יש בו את הקאסט הכי חם בהוליווד, ז'אנר שמז מין יצירה מהפנטת ויוצרים עם רקורד מוכח. אבל "ראש הע כביש" לוקח קוקטייל מרכיבים מבטיח, ומתאמץ שלא לקיים. סרט המדע הבדיוני החדש של נטפליקס מנסה לתפוס מקום בת חרות הנחשקת, לייצר מציאות דיסטופית שבה אנשים נשלטים, נעקבים, או במקרה שלנו משמשים עכברי מעבדה אנושיים, על כל המשתמע מכך: עריצות, שליטה באמצעות החדרת חומ רים משני תודעה, ואיבוד השפיות עד כדי מקרי אלימות קשים. לאורך כל הסרט "ראש העכביש" משחק לדמויות בראש אבל ממש ממש לא לצופים, היסודות אינם מוסברים וזורקים על היחסים שבין המדען לעכברי המעבדה האנושיים את האחריות לרתק אותנו אל המסך - וזה מזיע ממלאכותיות.

זה נכון שאין כמו רושם ראשוני, ויש כאן קולנוע אסתטי שמתמקד רובו ככולו במתחם סטרילי שמגרה את הצופים לחזות בו, אך מדו בר בקליפה שמתגלה אלינו מהר מאוד וחושפת בפנוכו לא מספיק מעמיק ומנומק לגבי מטרות הניסוי החברתי שנערך באובייקטים. החדשות הבכל זאת טובות הן שכריס המסוורת' )"תור"( ומיילס טלר מטופגאן האחרון בהחלט מספקים את הסחורה: המס וורת' יוצא סוף סוף מתפקידי גיבורי הפעולה הרגילים שלו ומשכנע בתור המדען הרשע, וטלר הוא פשוט שחקן מצוין. לסיכום: כמדע בדיוני, הסרט יושב על רעיון חביב. אבל בתור מו תחן - הוא אפילו לא מתחיל להיות כזה. פרק של "מראה שחורה" קצר יותר ועושה בהחלט אותה עבודה.

‪● ● ●‬ אתמול ב"פאולה וליאון" החליטה מנחת התוכנית לעשות משהו ש"לא נעשה קודם בטלוויזיה" ולהגיב לסערה התור נית בעלת השם הקליט שהמצאתי, "עדן בן זקן, הביקיני והבן". למי שפספסו, הזמרת העלתה תמונה לאינסטגרם שבה היא מצולמת בבגד ים קטנטן, מה שגרר תגובות רעות מהגולשים. לאורך היום נשים מפורסמות )וגברים( התייצבו לצידה והעלו תמונות דומות, אבל פאולה ראתה והחליטה להשוות ולהעלות. הכוונה היתה יותר מראויה - היא נכנסה יחד עם חבורת אימהות בבגדי ים לאולפן המסר. מחזה לא שגרתי על המסך שלנו, חבל רק שתוך שניות שחררה גיבורת מעמד הצוהלות כמה הצהרות שלא מתיישבות עם

בכניסה לאולפן צעקה: "תן לקהל לעכל את המראה - זה לא פשוט!" רגע, מה? למה זה לא פשוט? הרי רצית לזעוק שזה מראה שאין מה להתבייש בו, ולא מראה של תמונות קשות. בהמשך היא חיזקה את המסר ההפוך: "צריך אומץ ב 2022 לחשוף את עצמך כשאת אמא!" כשאירה דולפין מתק נת "לא צריך אומץ, זה טבעי ונורמלי שנהיה בבגדי ים!". לפאולה עוד לא נפל האסימון שמשהו בטקסטים יוצר מצב הפוך למסר החשוב, ופנתה אל אם לבני עשר'ה עם "לא מפחיד אותך להגיע לפה ושהמתבגרים שלך יראו אותך?" ולדיאטנית שע מדה לידה "את בכלל צריכה אומץ כי את מטפלת באנשים!". הנה דבר שלא נראה מעולם בטלוויזיה: ליהיא גרינר יוצאת הכי הגיונית מתוך קבוצת אנשים בתוכנית טלוויזיה: "עדן בן זקן, מה את מתייחסת? מדובר בטוקבקים, וגם קיבלת באינסטגרם הרבה תגובות טובות!" רק היה חסר איזה דרופ דה מייק טוב.

 ?? ?? "פער גדול בין קטע הפריוויו לסרט עצמו" צילום: מתוך נטפליקס
"פער גדול בין קטע הפריוויו לסרט עצמו" צילום: מתוך נטפליקס
 ?? ??

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel