Kids get tough

School ri­val­ries on show as record num­ber of kids tackle chal­lenge

Whanganui Chronicle - - Front Page - Tough Kids Jared Smith

It was an­other record turnout and in­ter­school ri­val­ries were ce­mented at the eighth an­nual Mitre 10 Mega Tough Kid Chal­lenge at Cooks Gar­dens yesterday.

A mod­i­fied ob­sta­cle course from pre­vi­ous years had spread out the dis­tance be­tween the ob­sta­cles around the track, in­ner field and hill­side of Cooks Gar­dens, al­low­ing chil­dren more room to race to each fea­ture, but still pro­vid­ing plenty of thrills and spills.

The chil­dren, com­pet­ing in three age grades, still had to clear the rope net­ting, wooden fences, tyre runs and wa­ter hoses be­fore head­ing up the hill and clam­ber­ing over bar­ri­ers along the way.

There were plenty of re­lieved and tired faces when they slid down the tar­pau­lin slide, out of a truck, with dish wash­ing de­ter­gent to send them on their way to the fin­ish line.

Waito­tara School’s Toby Cor­co­ran joined elite com­pany like Jes­sica John­stone, Flynn John­ston and Alex Len­nox in be­com­ing a mul­ti­ple-time in­di­vid­ual win­ner.

Cor­co­ran had won the Year 5-6 Boys ti­tle while at Kai Iwi School last year, and has now added the Year 7-8 tro­phy to his col­lec­tion.

“It was def­i­nitely harder this year, a lot harder com­pe­ti­tion,” he said.

“This was a lot more tir­ing, be­cause we didn’t know who came over the line first. A photo fin­ish.”

Cor­co­ran’s school­mates had been ask­ing him if he thought he could win back-to-back, so it was a re­lief to de­liver on the ex­pec­ta­tions.

“There def­i­nitely was [pres­sure].”

The Year 7-8 Girls race was won by Whanganui In­ter­me­di­ate’s El­iza Maxey ahead of school­mate Teresa Ren­nie, one of the tal­ented twin run­ners as Car­rie Ren­nie claimed the Year 5-6 ti­tle last year, also ahead of Teresa.

The sis­ters still got a gold medal as they formed half of the Whanganui In­ter­me­di­ate four­some that won the Year 7-8 team race.

With ri­vals West­mere and St John’s Hill hav­ing split the win­ner and run­nerup po­si­tions of the Year 3-4 and Year 5-6 team races, it came down to adding up all

the re­sults to see who would win the Tough­est School tro­phy in the Junior divi­sion. West­mere had bro­ken St John’s Hill’s five-time win­ning streak in 2017 by claim­ing the tro­phy, but it was mak­ing its way back to the glass case at the of­fices on Parkes Ave this time. “It was re­ally well run, the waves [ob­sta­cles] were re­ally spread out and gave the kids a chance,” said St John’s Hill sports co-or­di­na­tor Glen How­ells.

“There was no bot­tle­necks. Re­ally proud of the kids, gave it ev­ery­thing as al­ways, and it’s a rush to get the tro­phy back again.”

Whanganui In­ter­me­di­ate re­tained their Tough­est School Se­nior tro­phy for the fifth year in a row.

There were 37 schools rep­re­sented this year, one more than 2017, with around 2300 com­peti­tors, around 200 more than last year.

Re­sults

In­di­vid­u­als

Year 3-4 Girls: 1. Si­enna Gil­more (St John’s Hill); 2. Amelia Al­lardice (St John’s Hill); 3. Jas­mine Kaa Miller (West­mere).

Year 5-6 Boys: 1. Zak Pap­worth (St John’s Hill); 2. Kaleb Compton (West­mere); 3. Justin Fal­coner (Tawhero).

Year 5-6 Girls: 1. Hannah Byam (St Ge­orge’s); 2. Emily Cor­co­ran (West­mere);

3. Aroha Runga Karaitiana (Tawhero). Year 7-8 Boys: 1. Toby Cor­co­ran (Waito­tara); 2. Oliver Jones (St Ge­orge’s);

3. Noah Ah­ern Grant (Whanganui In­ter­me­di­ate).

Year 7-8 Girls: 1. El­iza Maxey (Whanganui In­ter­me­di­ate); 2. Teresa Ren­nie (Whanganui In­ter­me­di­ate); 3. Bon­neville Tipene (Whangaehu).

Teams

Year 3-4: 1. St John’s Hill (Ash­ton Bax­ter, Ethan Toy, Phoebe Rickard, Si­enna Gil­more); 2. West­mere (Xavier Booth, Thomas Mc­Mur­ray, Jas­min KaaMiller, Si­enna Mur­ray); 3. St Ge­orges (Carter Richard­son, An­gus Wil­son, Shelby Lee, Annabel Bielby).

Year 5-6: 1. West­mere (Kaleb Tonkin, Kane Wil­son, Ruby McIn­tyre, Emily Cor­co­ran); 2. St John’s Hill (Zak Pap­worth, Harry Bur­roughs, Kate Macpher­son, Trista Ormsby); 3. Mosston (Alex Palazzo, Keiena Spink, Isla Eric­s­son, Sarah Cooper).

Year 7-8: 1. Whanganui In­ter­me­di­ate (Cyprezzt Atkins, Chase Mor­peth, Car­rie Ren­nie, Teresa Ren­nie); 2. St Annes (Oliver Hutchins, Kieran Ho­gan, Stacey Ed­monds, Abbey Peters); 3. West­mere (Con­nor Rees, Thomas Gowan, Lana O’Con­nor, Estelle Mur­ray).

Tough­est School

Junior: 1. St John’s Hill; 2. West­mere; 3. Durie Hill.

Se­nior: 1. Whanganui In­ter­me­di­ate; 2. St Ge­orge’s; 3. West­mere.

PHO­TOS / STU­ART MUNRO

The net­ting and the hoses made the Whanganui Tough Kid Chal­lenge as tough as ever yesterday.

LEFT: Toby Cor­co­ran of Waito­tara School fol­lowed up his Year 5-6 Boys ti­tle from 2017 with the Year 7-8 ti­tle yesterday.

Wan­ganui rugby rep­re­sen­ta­tive Si­mon Dibben takes his daugh­ter down the slide as he com­petes in the par­ents, teach­ers and adults race at the end of the af­ter­noon.

ABOVE: The Years 3-4 Girls race gets un­der way.

Newspapers in English

Newspapers from New Zealand

© PressReader. All rights reserved.