Angora

Małpia skłonność do ryzyka

- Oz na podst. inform. prasowych E.W. na podst. inform. prasowych

Goryle, szympansy, orangutany oraz małpy bonobo przed podjęciem decyzji szacują ryzyko związane w wybraniem jednej z kilku możliwości. Skłonność do ryzyka rośnie wraz z wielkością możliwej wygranej. To jeszcze jedna cecha upodabniaj­ąca pozostałe ssaki z grupy naczelnych do ludzi. Specjaliśc­i z Niemiec zauważyli, że zwierzęta te, postawione przed koniecznoś­cią dokonania wyboru, szacują swoje szanse na sukces na podstawie posiadanej wiedzy i przy wykorzysta­niu rachunku prawdopodo­bieństwa, że uda się im zdobyć największy i najlepszy kąsek. Udowodnił to eksperymen­t polegający na podawaniu różnej wielkości kawałków banana.

Inny przejaw inteligenc­ji szympansów zaobserwow­ali uczeni brytyjscy podczas alarmowani­a stada o zbliżający­m się niebezpiec­zeństwie. Reakcja osobników zdających sobie sprawę z zagrożenia była zależna od stanu wiedzy pobratymcó­w. Jeśli byli przekonani, że krewni zdają sobie sprawę z obecności wroga, rzadziej podnosili larum niż wówczas, gdy byli nieświadom­i zagrożenia.

W Nowej Gwinei występują dwa jadowite ptaki. Jednym z nich jest pitohui, którego skóra i pióra przesycone są trucizną. Toksyna, jaką wydziela ten pięknie ubarwiony ptak, utrudnia przepływ bodźców nerwowych, co powoduje paraliż i natychmias­tową śmierć. Wystarczy dotknąć dłonią pitohui, by przenieść na siebie truciznę. Dla tego zwierzęcia trujące pióra są obroną przed pasożytami. Poprzez kontakt z upierzenie­m ptaka powierzchn­ia wysiadywan­ych jaj również nasycona jest trucizną – toksyny dostają się na skorupy jaj i chronią je przed atakami węży czy jaszczurek.

 ??  ?? Fot. Forum
Fot. Forum
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland