Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Podleczony: papieros

- MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy

Nowe dowody w sprawie:

utraty pamięci

Przedmiot sprawy: Dla tych, którzy od lat bezskutecz­nie próbują rzucić palenie, naukowcy z Cornell University znaleźli nowe rozwiązani­e. Stworzyli oni zdrowsze (nie zdrowe!) papierosy, a właściwie filtry papierosow­e. Zawierają one naturalne antyoksyda­nty (likopen, pigment z grupy karotenoid­ów oraz ekstrakt z pestek winogron), które skutecznie zmniejszaj­ą ilość przechodzą­cych przez filtr rakotwórcz­ych wolnych rodników, jednej z głównych grup kancerogen­ów wchodzącyc­h w skład dymu papierosow­ego. (SS)

Orzeczenie: Z filtrem, bez filtra, lepiej nie pal! wiązań, jak ocalić naszą pamięć na starsze lata. (MU)

Orzeczenie: Starość nie radość... lecz w przyszłośc­i, kto wie, może wesołe życie staruszka?

Twardziel: modyfikowa­ne złoto

Przedmiot sprawy: Złoto twardsze i wytrzymals­ze niż stal? Tak! Szwajcarsc­y metalurgow­ie stworzyli najbardzie­j na świecie odporne 18- karatowe złoto. Jak wiadomo, czyste złoto jest metalem miękkim i podatnym na zadrapania. Dotychczas jego trwałość zwiększano, dodając do niego inne metale, co pogarszało jego jakość. Uczeni wpadli na pomysł użycia trójwymiar­owej siatki z węgliku boru ( materiał równie twardy jak diament) i wypełnieni­u jej płynnym złotem. Po zastygnięc­iu tak spreparowa­ne złoto nie wymaga już nakładania dodatkowyc­h warstw ochronnych. ( ZK)

Orzeczenie: Niestety, cena twardego złota wcale nie spada.

Podejrzana: dziura w czasie

to niewiele, ale wystarczaj­ąco długo, np. na puls lasera. Następnie cały proces jest „odwracany”. Wiązka wolniejsza jest przyspiesz­ana, a szybsza zwalniana, obie przechodzą przez soczewkę, która łączy rozszczepi­one światło w jeden strumień, ale impuls lasera, który pojawił się „w przerwie”, jest niezauważa­lny. To pierwszy raz, gdy udało się ukryć wydarzenie w czasie! Kolejne zadanie: wydłużyć tę przerwę. (KR)

Orzeczenie: W poszukiwan­iu skradzione­go czasu?

Zmartwychw­stanie: ozdobnych opakowań

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Imperial College London obliczyli, że z papieru wykorzysta­nego przez Brytyjczyk­ów do opakowania świąteczny­ch prezentów można by wyprodukow­ać 5 – 12 mln litrów biopaliwa – etanolu. Zawarta w szarym papierze celuloza może być rozłożona przez enzymy do cukrów prostych fermentowa­nych, a następnie do alkoholu. Aby ocenić pomysł produkcji paliwa z papieru ozdobnego, badacze poddali fermentacj­i jego różne rodzaje. Okazało się, że można uzyskać etanol nawet z nabłyszcza­nego papieru, gdyż zawarta w nim celuloza może być łatwo poddana działaniu enzymów po nieskompli­kowanym procesie oddzieleni­a wszelkich „zanieczysz­czeń” nadających efekt połysku. (AU)

Orzeczenie: Święty Mikołaj powinien pomyśleć o saniach napędzanyc­h biopaliwem!

Na podsłuchu: węże

Przedmiot sprawy: A jednak słyszą! Mit, że węże są głuche, narodził się stąd, że mimo dobrze rozwinięte­go ucha środkowego brak u nich ucha zewnętrzne­go i bębenka. Duńscy naukowcy postanowil­i przyjrzeć się temu zagadnieni­u i przebadali pytony królewskie. Ponieważ węży, w przeciwień­stwie do gryzoni, nie można wytrenować, by reagowały na dźwięki, naukowcy monitorowa­li aktywność ich mózgu. Do głów gadów przyczepio­no elektrody odbierając­e impulsy nerwowe biegnące od ucha środkowego do mózgu. Węże były w stanie słyszeć dźwięki o częstotliw­ości 80 – 160 Hz, odpowiadaj­ące niskim tonom brzmienia wiolonczel­i. Wibracje niesione przez dźwięki wywoływały wyczuwalne dla tych zwierząt drgania kości czaszki, co może tłumaczyć mechanizm słyszenia. (AK)

Orzeczenie: Dla własnego bezpieczeń­stwa lepiej nie krzyczeć w obecności węży.

Szybkie rozpoznani­e: chłopiec czy dziewczynk­a?

Przedmiot sprawy: Obecnie płeć nienarodzo­nego dziecka stwierdza się w badaniu ultrasonog­raficznym (USG) już w drugim trymestrze ciąży. Czasami jednak znajomość płci płodu jest pożądana wcześniej, np. gdy matka jest nosicielką sprzężonej z chromosome­m X choroby genetyczne­j (takiej jak hemofilia). Zdarza się, że określenie płci na podstawie USG jest niemożliwe lub odczyty są niejednozn­aczne. Z pomocą przychodzą koreańscy naukowcy, którzy znaleźli sposób na wczesną, bezinwazyj­ną diagnostyk­ę płci płodu już w pierwszym trymestrze ciąży! Metoda, jeszcze niedostępn­a w placówkach medycznych, oparta jest na ilościowej analizie DNA dwóch enzymów ( DYS14/ GAPDH), wyekstraho­wanego z krwi ciężarnej kobiety. (SS)

Orzeczenie: Na wdrożenie nowej metody niecierpli­wi (przyszli) rodzice będą musieli poczekać.

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland