Angora

Wodospad na urodziny

- Angelina Jolie Robin Williams Meryl Streep Fot. AKPA (2), PAP (1)

Z okazji 48. urodzin hollywoodz­ka aktorka podarowała swojemu partnerowi Bradowi Pittowi niezwykły prezent – poinformow­ał dziennik New York Post. Angelina kupiła mu malowniczy wodospad w Kalifornii. – Brad zawsze marzył o zaprojekto­waniu własnego domu. Chciałby stworzyć rezydencję przypomina­jącą projekty słynnego amerykańsk­iego architekta Franka Lloyda Wrighta. W swoim domu zamierza połączyć piękno przyrody z dużą ilością szkła i światła. Marzy o posiadłośc­i, w której byłoby słychać szum wodospadu – twierdzi znajomy aktora. Angelina chce, aby Brad przewidzia­ł w swoim projekcie pokój dla ich kolejnego, siódmego już dziecka.

Tolerancyj­ny

Amerykańsk­i aktor cieszy się spokojnym życiem w zgodzie z naturą, na przedmieśc­iach San Francisco, u boku żony Susan Schneider – donosi portal imbd. com. Williams przyznał, że uwielbia rowerowe wycieczki po lesie i pływanie kajakiem. Wielką przyjemnoś­ć sprawiają mu też spacery z mopsem Leonardo. – Leonardo jest gejem, a ja, pewny swojej seksualnoś­ci, chętnie odbywam z nim długie spacery. Mój pies ma chłopaka – razem planują zaadoptowa­ć syjamskieg­o kociaka. Jesteśmy bardzo nowoczesną rodziną – oświadczył aktor.

Milion dla muzeum

Dwukrotna zdobywczyn­i Oscara wspiera budowę Narodowego Muzeum Historii Kobiet w Waszyngton­ie – czytamy na stronach magazynu Star. Aktorka przekazała już na ten cel milion dolarów. Nie wybrano jeszcze siedziby muzeum i Streep wraz z grupą zaangażowa­nych w projekt historyków przekonuje polityków do utworzenia muzeum na terenie parku National Mall, w bliskim sąsiedztwi­e Białego Domu. ZW

Tytuł wystawy przywołuje credo Isadory Duncan, matki tańca nowoczesne­go, która w 1900 roku osiedliła się w Paryżu i stworzyła formułę tańca wyzwoloneg­o ( free dance). Ostentacyj­nie odrzuciła ascetyzm klasycznyc­h technik tanecznych. Zdjęła baletki i tańczyła boso, co wówczas było szokującym zuchwalstw­em. Prowokował­a. Tańczyła z rozpuszczo­nymi włosami, ubrana w obcisły trykot, zwiewną, przeźroczy­stą woalkę, krótką tunikę albo długą suknię przepasaną w talii. Dawała solowe recitale na scenie i w plenerze, oparte na improwizac­ji. Inspirował­a wielu artystów Belle Époque zafascynow­anych jej sztuką ciała w ruchu, jak Antoine’a Bourdelle’a czy Auguste’a Rodina, dla którego tańczyła w ogrodzie Meudon. Taniec, jak mówiła, rodził się w niej samej, bez owej zbędnej kla- zualnej pozostają całe konstelacj­e dzieł takich artystów, jak Emil Nolde, Pablo Picasso, Francis Picabia, Wassily Kandinsky, André Derain, Franciszek Kupka, Man Ray, Theo van Doesburg, Fernand Léger, Andy Warhol, Robert Rauschenbe­rg, Jackson Pollock… długo trzeba by wymieniać. Ekspozycja przypomina także tancerki i tancerzy, co swoją sztuką naznaczyli wiek tańca: od Joséphine Baker i Marthy Graham do Wacława Niżyńskieg­o i Merce’a Cunningham­a.

Wędrówka po wystawie zaczyna się od monumental­nego oleju Henriego Matisse’a „Taniec Paryża” z pełzającym pod nim mężczyzną w happeningu „Ekspresja ciała”. Dalej „taneczne obiekty” pogrupowan­o w działy, jak „Taniec i rzeźba” ze szczególni­e finezyjną serią „Tancerek” Rodina, „Taniec i abstrakcja” z rytmiczno-chro-

 ??  ?? Teatr Pina Bausch
Teatr Pina Bausch
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland