Angora

Kto to jest człowiek spolegliwy?

- Pan Literka

Na przymiotni­k spolegliwy natrafiamy już w Słowniku języka polskiego z 1915 roku. Dowiadujem­y się, że ktoś spolegliwy to ‘ktoś pewny, godny zaufania’ i że owa forma pochodzi od czasownika spolegać, czyli ‘polegać na kimś’. Dzisiaj nie mówi się już jednak spolegać, wystarczy nam postać bezprzedro­stkowa polegać.

Wynika z tego niezbicie, że przymiotni­k spolegliwy znaczy ‘ten, na którym można polegać’.

Językoznaw­cy łączą przymiotni­k spolegliwy wprost z czeskim wyrazem spolehlivý o takim właśnie znaczeniu. Jego rozpropago­wanie zawdzięcza­my prof. Tadeuszowi Kotarbińsk­iemu, który w „Traktacie o dobrej robocie” nakreślił ideał etyczny opiekuna spolegliwe­go.

Tymczasem duża część Polaków rozumie owo słowo zupełnie inaczej, że spolegliwy to ‘ktoś uległy, potulny, taki, który we wszystkim ustępuje’. Dlaczego? Otóż dlatego, że w formie spolegliwy występuje cząstka -legl-, bardzo przypomina­jąca cząstkę -legł- w wyrazie uległy.

Ponadto na -liwy kończy się kilka przymiotni­ków nazywający­ch osoby lub przedmioty mające skłonność do czegoś, łatwo ulegające czemuś (np. kłótliwy to ‘ktoś, kto ma skłonność do kłótni’, łamliwy – ‘coś, co łatwo się łamie’). Wobec tego i przymiotni­k spolegliwy miałby znaczyć ‘taki, który łatwo komuś lub czemuś ulega’. A to nieprawda. Zajrzyjcie do Wielkiego słownika poprawnej polszczyzn­y PWN (Warszawa 2004, s. 1085).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland