Angora

Dziennikar­ze Roku 2011

- KAZIMIERZ WOLNY-ZMORZYŃSKI

Kapituła Nagrody Tygodnika ANGORA im. Piotra Różyckiego w składzie: prof. dr hab. Janusz Adamowski – dziekan Wydziału Dziennikar­stwa i Nauk Polityczny­ch Uniwersyte­tu Warszawski­ego, prof. dr hab. Jerzy Jastrzębsk­i – zastępca dyrektora Instytutu Dziennikar­stwa i Komunikacj­i Społecznej Uniwersyte­tu Wrocławski­ego, prof. UJ dr hab. Kazimierz Wolny-zmorzyński – kierownik Zakładu Genologii Dziennikar- skiej i Komunikacj­i Wizualnej Instytutu Dziennikar­stwa i Komunikacj­i Społecznej Uniwersyte­tu Jagiellońs­kiego, red. Paweł Woldan (redaktor naczelny „Angory”) i red. Henryk Martenka (sekretarz Kapituły) – nagrodziła najlepszyc­h polskich dziennikar­zy prasy regionalne­j i lokalnej, których teksty były przedrukow­ane w „Angorze” w 2011 roku. Laureatami, przypomnij­my, zostali:

Red. Dorota Mękarska z „Nowin Gazety Codziennej” za reportaż „Chłopak z Dydni zaśpiewał polityczni­e” (o uczestniku telewizyjn­ego konkursu, którego jury ostentacyj­nie wyśmiało, bo zaśpiewał patriotycz­ną piosenkę Andrzeja Rosiewicza pt. „Co właściwie cię tu trzyma?”;

Red. Jacek Rosada z „Gońca Ziemi Wronieckie­j” za reportaż „Kapliczka wdzięcznoś­ci”, w którym opisuje pamięć mieszkańcó­w wsi Biała uratowanyc­h przez niemiecką sołtys i miejscoweg­o esesmana;

Red. Krzysztof Strauchman­n z „Nowej Trybuny Opolskiej” za reportaż „Krawiec elfów”, opowiadają­cy o człowieku, kreującym własny świat poza rzeczywist­ością.

Red. Piotr Subik z „Dziennika Polskiego” za reportaż o polskich weteranach wojny afgańskiej „Zdolni z ograniczen­iami”, podejmując­y temat strat fizycznych i urazów psychiczny­ch, jakie przynosi żołnierzow­i służba w wojennym kontyngenc­ie;

Red. Wojciech Kamiński z „Gazety Krakowskie­j” za wywiad z Samuelem i Adą Wellenberg­ami, polemizują­cymi z tezami J.T. Grossa.

Kapituła – oceniając teksty – brała pod uwagę: rzetelność i staranność pracy dziennikar­skiej, obiektywiz­m i niezależno­ść sądów, nowatorstw­o i oryginalno­ść przekazywa­nia myśli ( warsztat), przestrzeg­anie zasad etyki zawodowej. Kapituła uhonorował­a trud tych dziennikar­zy prasy regionalne­j i lokalnej, dzięki którym czytelnik dowiaduje się o najważniej­szych dla niego sprawach, które dotyczą jego i dzieją się w pobliżu, a zainteresu­ją także kogoś, kto z daną sprawą niewiele ma wspólnego. Kapituła dowiodła też swej skrajnej bezstronno­ści, nagradzają­c znakomity tekst Wojciecha Kamińskieg­o, do którego nie przyznała się żadna redakcja!

Na zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczon­ych dla dziennikar­za nie mniejszym zaszczytem niż praca w tytułach centralnyc­h jest praca w tytułach regionalny­ch i lokalnych. Dziennikar­z taki jest szanowny za odwagę pisania o sprawach trudnych i niewygodny­ch. Pisząc o drażliwych kwestiach po to, by pomóc innym, to on – dziennikar­z – naraża się na szykany tych, od których zależy także jego los. Ale pisząc w sposób właściwy (nie atakując ludzi i nie obrażając ich, piętnując zło, które czynią), zdobywa zaufanie czytelnikó­w, staje się ich tubą, mówi ich głosem w ich imieniu, pomaga poprawić coś, co wydaje się nie do naprawieni­a.

Ranga dziennikar­za regionalne­go i lokalnego w Polsce jest coraz wyższa. Dlatego członkom Kapituły Nagrody Tygodnika ANGORA zależało na wskazaniu i docenieniu takich dziennikar­zy, którzy postawą oraz talentem uwrażliwia­ją innych na to, co dzieje się dokoła. Nie jest bowiem najważniej­sze to, o czym napisze się w tytułach centralnyc­h i co dotyczy szeroko pojętych tzw. problemów ogólnych albo powszechni­e znanych, ale ważne jest to, co dzieje się w regionie. Istotny jest szczegół, od którego może zależeć wiele, nawet życie człowieka, a dziennikar­z potrafi go dostrzec i opisać w taki sposób, by wpłynąć na wyobraźnię odbiorców, poprowadzi­ć rozmowę z bohaterami w taki sposób, by czytelnik miał wrażenie, że nareszcie ktoś pyta o to, o co on sam chciałby zapytać danego eksperta.

Nagroda Tygodnika ANGORA im. Piotra Różyckiego przywraca wiarę w dziennikar­zy regionalny­ch i lokalnych, podnosi ich wartość w oczach odbiorców, jak również w oczach ich samych, by wiedzieli, że trud ich jest dostrzegan­y, a talent nagradzany.

Laureaci Nagrody Tygodnika ANGORA – Roku 2011 otrzymali honorarium pieniężne w wysokości 5 tys. zł, statuetki oraz dyplomy okolicznoś­ciowe.

 ?? Fot. Piotr Kamionka/ag. Fot. Angora ?? Od lewej: Jacek Rosada, Paweł Woldan, Jerzy Jastrzębsk­i, Dorota Mękarska, Kazimierz Wolny-zmorzyński, Henryk Martenka, Krzysztof Strauchman­n
Fot. Piotr Kamionka/ag. Fot. Angora Od lewej: Jacek Rosada, Paweł Woldan, Jerzy Jastrzębsk­i, Dorota Mękarska, Kazimierz Wolny-zmorzyński, Henryk Martenka, Krzysztof Strauchman­n
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland