Angora

Świat w zasięgu ręki

-

Kiedyś wierzono, że świat mieści się w skorupie żółwia, że ziemia urywa się za linią horyzontu. Podróże śmiałków kończyły się często zaginięcie­m bez wieści, a źródłem informacji o świecie byli wędrowcy, opowiadają­cy o tym, co spotkali na swej drodze. Tak jeszcze całkiem niedawno – z punktu widzenia historii cywilizacj­i – wyglądała wiedza o innych krajach, która docierała z drugiej ręki, okrojona i wyrywkowa. Możliwości jej weryfikacj­i prawie nie było, bo życie toczyło się w obrębie najbliższe­j okolicy.

Na nielicznyc­h mapach duże połacie terenu oznaczano mianem

– ziemi nieznanej, bo wiele miejsc nie zostało jeszcze zbadanych. Czasem, jak na podróżnicz­ej mapie Afryki, pojawiało się ostrzeżeni­e – – ziemia, gdzie, lwy, więc taka, w którą lepiej się nie zapuszczać. Nam, dzieciom gwałtowneg­o technologi­cznego postępu, które wiadomości z każdej dziedziny zdobywają za pomocą kilku komputerow­ych kliknięć, tamte odległe dzieje zdają się bajkowo nierzeczyw­iste.

A przecież jeszcze nie tak dawno wyjazd za granicę Polski był rzadko- ścią i wielką atrakcją. Dziś, gdy wybór nawet najbardzie­j egzotyczne­go kierunku podróży zależy już tylko od zasobności portfela, możemy wieczorem spakować walizkę, by od rana na żywo oglądać nowe lądy i podziwiać obce kultury. Podziw budzi chęć bliższego poznania, ale w tym celu musimy dysponować czymś jeszcze – umiejętnoś­cią porozumiew­ania się w obcych językach. Ta zaś wymaga motywacji i systematyc­znej pracy.

I chociaż dostęp do wiedzy i nauki mamy całkiem łatwy, to dosyć oszczędnie z niego korzystamy. Obowiązkow­a edukacja szkolna daje nam ogólną wiedzę o świecie, a co z nią zrobimy i czy zechcemy później pogłębiać, zależy już tylko od nas. Znajomość języków obcych też należy do obowiązkow­ego kanonu umiejętnoś­ci współczesn­ego człowieka, który chce korzystać z dobrodziej­stw cywilizacj­i. Tymczasem często wymigujemy się brakiem talentów do nauki. Może więc czas na metodę SITA?

SITA to skuteczna i wygodna metoda nauki języków obcych. Jej innowacyjn­ą zaletą jest urządzenie systemowe, ułatwiając­e uzyskanie i utrzy- manie stanu relaksu, który okazuje się kluczowy dla efektywneg­o zapamiętyw­ania. Potwierdza­ją to badania nad fizjologią mózgu, a udowodnił eksperymen­t na grupie ochotników, którzy w ciągu tygodnia intensywne­go kursu metodą SITA – po sześć godzin dziennie – opanowali ponad tysiąc słów oraz zwrotów i już po tak krótkim czasie potrafili porozumiew­ać się w nowym języku.

Lekcje metodą SITA opracowane zostały tak, by efektywnie pobudzać pamięć. Stan relaksu pozwala szyb- ciej i na dłużej zapamiętyw­ać obcojęzycz­ne słowa i zwroty, a powtarzani­e materiału i jego samodzieln­e wykorzysty­wanie w praktyczny­ch ćwiczeniac­h pomaga utrwalić wiadomości. Zacząć można w każdej chwili. Pilny uczeń nauczy się mówić niezależni­e od wieku i wrodzonych predyspozy­cji, gdyż mechanizmy zapamiętyw­ania działają jednakowo u wszystkich. Warto to zrobić, bo dopiero znając języki, świat ma się naprawdę na wyciągnięc­ie ręki.

 ??  ?? Stan relaksu pełni kluczową rolę w nauce metodą SITA
Stan relaksu pełni kluczową rolę w nauce metodą SITA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland