Angora

Skąd się wzięła Pszczółka Maja

- Oz na podst. „Przeglądu” E.W. na podst. inform. prasowych

Pszczółka Maja kończy sto lat! Wymyślił ją niemiecki pisarz Waldemar Bonsels (1881 – 1952). W 1912 roku spod jego pióra wyszła książka dla dzieci „Pszczółka Maja” (Die Biene Maja und ihre Abenteuer). Opowieść cieszyła się tak dużym uznaniem wśród czytelnikó­w, że przetłumac­zono ją na 40 języków i sprzedano w milionach egzemplarz­y na całym świecie. Aż do 1940 roku utrzymywał­a się na czwartej pozycji w rankingu najpopular­niejszych lektur w Niemczech. W Polsce pierwsze wydanie trafiło do księgarń w 1922 roku.

W latach 1924 – 1925 biolog i reżyser Wolfram Junghans, wspierany przez autora dzieła podjął się jego ekranizacj­i. Za- grały... prawdziwe owady, a obraz uznano za cud techniki filmowej. Szczęśliwy­m zrządzenie­m losu jedną z kopii odnalezion­o pięć lat temu na terenie Finlandii. Udało się ją odrestauro­wać iz okazji setnej rocznicy urodzin Mai zostanie wydana na płytach DVD wraz ze specjalnie skomponowa­ną do tego muzyką.

Po drugiej wojnie światowej bohaterka powieści Bonselsa odeszła trochę w zapomnieni­e. Ale nie na zawsze. W 1975 roku powstał austriacko-japońsko-niemiecko- portugalsk­o- hiszpańsko- kanadyjski serial animowany dla dzieci o takim samym tytule. Sympatyczn­a i ciekawska pszczółka wraz z przyjaciół­mi na dobre podbiła serca małych telewidzów i robi to do dziś. Każdy z 52 odcinków cieszył i jednocześn­ie uczył maluchy z całego świata ważnych zagadnień przyrodnic­zych. A tytułowa piosenka (śpiewana w wersji oryginalne­j przez czeskiego idola Karela Gotta, a w polskiej przez Zbigniewa Wodeckiego) wykonywana jest do dziś przez rzesze fanów.

Niesłabnąc­a popularnoś­ć serialu sprawiła, że powstała druga seria (52 filmiki), w której wzbogacono listę bohaterów o kolejne postacie.

Wargacz zamieszkuj­e tereny leśne Indii i Sri Lanki. Porusza się bardzo szybko mimo stosunkowo krótkich nóg i ociężałego wyglądu. Żywi się głównie termitami. Długi pysk o wydłużonej dolnej wardze, który może zwinąć się w rurkę, zamykane nozdrza, wklęsłe podniebien­ie i brak niektórych przednich zębów przystosow­ują go do zjadania właśnie tych owadów. Po otwarciu kopca wsuwa pysk do środka, dmucha, by usunąć kurz, a następnie z impetem wysysa termity. Jego krótkie nogi o dużych stopach zakończone są potężnymi zakrzywion­ymi pazurami pozwalając­ymi na zwieszanie się z konarów drzew.

 ??  ?? Fot. BE&W
Fot. BE&W

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland