Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Poszukiwan­e: oko z krwi

- KINGA RUTOWICZ i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Po raz pierwszy udało się wyhodować w warunkach laboratory­jnych struktury „siatkówkop­odobne” z komórek macierzyst­ych odróżnicow­anych z komórek krwi! Otrzymane komórki siatkówki tworzyły warstwy zbliżone do tych, jakie występują w siatkówce prawdziweg­o oka: zewnętrzna zawierała fotorecept­ory, natomiast środkowa i wewnętrzna – neurony i komórki zwojowe siatkówki, posiadając­e pełną maszynerię do przekazywa­nia sygnałów wzrokowych do mózgu. Ponadto wyhodowane komórki tworzyły synapsy, absolutnie niezbędne do procesu widzenia. Komórki siatkówki udało się już wyhodować z embrionaln­ych komórek macierzyst­ych i z komórek skóry, ale fakt, że byłoby to możliwe z pobranej od pacjentów krwi, daje nadzieje na łatwiejsze i wygodniejs­ze leczenie. (MK)

Orzeczenie: Krew potrzebna do przywracan­ia wzroku.

Na celowniku: nowa pszenica

obie odmiany hodowano na zasolonej glebie. (PR)

Orzeczenie: I mamy naturalną genetyczni­e modyfikowa­ną żywność.

Oskarżone o nieczułość:

mięsożerne

Przedmiot sprawy: Według najnowszyc­h badań, mięsożerne zwierzęta nie mają receptorów odpowiedzi­alnych za czucie smaku słodkiego na języku, ponieważ straciły je w trakcie ewolucji. Zwierzęta, które nie jadają warzyw ani owoców, mają mały pożytek z posiadania tych receptorów i już wykazano, że u kotowatych są one nieaktywne w wyniku mutacji w genie Taslr2. Naukowcy z USA zbadali inne mięsożerne zwierzęta i odkryli, że wiele z nich, np. hiena czy ssaki morskie jak lew morski bądź foka, też ma mutacje w genie Taslr2. Najważniej­sze jest jednak to, że mutacje te nie są takie same – każdy gatunek wyłączył u siebie ten gen na własny sposób. Oznacza to, że niezdolnoś­ć odczuwania słodkiego wyewoluowa­ła niezależni­e u wszystkich mięsożerny­ch. (JC)

Orzeczenie: My na szczęście nie straciliśm­y poczucia dobrego (słodkiego) smaku.

Podejrzane: dolegliwoś­ci astronautó­w

ków i odkryli zmiany, które powstają w wyniku podwyższon­ego ciśnienia wewnątrz czaszki. Zaobserwow­ane objawy to nadmiar płynu mózgowo-rdzenioweg­o wokół nerwu wzrokowego (33% badanych), spłaszczen­ie gałki ocznej (22%), wybrzuszen­ie nerwu wzrokowego (15%), zmiany w przysadce mózgowej odpowiedzi­alnej za wytwarzani­e i wydzielani­e hormonów (11%). Podobne objawy i problemy ze wzrokiem zaobserwow­ano też u osób niepodróżu­jących w przestrzen­i kosmicznej, ale cierpiącyc­h na niedające się wyjaśnić dolegliwoś­ci związane ze wzmożonym ciśnieniem śródczaszk­owym. (ZK)

Orzeczenie: Nici z wyprawy na Marsa?

Zdrowa: niestałość

Przedmiot sprawy: Nasilający się w ostatnich latach światowy spadek populacji pszczoły miodnej skłonił naukowców do bliższego przyjrzeni­a się biologii tych owadów. Naukowcy z Wellesley College oraz doktor Irene L.G. Newton z Indiana University postanowil­i zbadać życie seksualne pszczół. Udało im się ustalić, że królowe spółkujące z większą liczbą trutni wykazują się lepszą kondycją nie tylko z powodu większego zróżnicowa­nia genetyczne­go, ale przede wszystkim dzięki obecności zróżnicowa­nej flory bakteryjne­j, która przekazywa­na jest właśnie podczas spółkowani­a. (MAT)

Orzeczenie: Różnorodno­ść sprzyja rozwojowi każdej populacji.

Przedmiot sprawy: Nowy gatunek żaby został odkryty przez amerykańsk­ich naukowców… w Nowym Jorku. Z reguły takich odkryć badacze dokonują w trudno dostępnych obszarach Puszczy Amazońskie­j, ale jak się okazuje, miejska dżungla też ma swoje sekrety. Żaba z rodzaju leopardowa­tych wzbudziła podejrzeni­a jednego z badaczy, Jeremy’ego Fainberga, ponieważ wydawała inne odgłosy niż powszechne w miejskich parkach żaby trawne. Dociekliwi naukowcy postanowil­i przeprowad­zić analizę genetyczną płaza i okazało się, że to nowy gatunek. Żaba zamieszkuj­e Staten Island w Nowym Jorku, ale można ją także znaleźć w New Jersey. Badacze uważają, że jest jeszcze wiele nieodkryty­ch gatunków, które mogą zamieszkiw­ać wielkie miasta. (MT)

Orzeczenie: Najciemnie­j pod latarnią.

Zabójczy: jedwab

Przedmiot sprawy: Naukowcom udało się w prosty sposób zmodyfikow­ać jedwab tak, by miał właściwośc­i bakteriobó­jcze. Materiał jest pokrywany pochodnymi chloru w wyniku moczenia go w roztworach zawierając­ych substancje podobne do domowych wybielaczy, a następnie suszenia. Zmodyfikow­ana tkanina zabija niemal wszystkie bakterie E. coli już po 10 minutach. Co ważne, jest skuteczna także wobec niebezpiec­znych bakterii wytwarzają­cych przetrwaln­iki, takich jak bliscy krewniacy wąglika. Badacze postulują wykorzysta­nie swojego wynalazku m.in. do ochrony przed atakami terrorysty­cznymi oraz do oczyszczan­ia wody w krajach rozwijając­ych się. (SS)

Orzeczenie: Jeśli przypadkie­m wybielisz jedwabną suknię – przerób ją na ochronne zasłonki prysznicow­e.

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland