Angora

Mikrofon ANGORY

- WOJCIECH NOMEJKO

Polscy weterani

„ Ta ustawa była oczekiwana od prawie 60 lat przez środowisko wojskowe, ale nie tylko, bo także przez funkcjonar­iuszy i pracownikó­w cywilnych” – powiedział na konferencj­i prasowej w Sejmie senator Bogdan Klich, były minister obrony narodowej. Chodzi o ustawę o weteranach, która weszła w życie w ostatni piątek, 30 marca. Były minister podkreślił, że trzeba upamiętnia­ć uczestnikó­w naszych misji, trzeba wmurowywać tablice, budować pomniki. „ Ale najważniej­sze jest wypełnieni­e luki i stworzenie pakietu świadczeń dla żołnierzy i funkcjonar­iuszy, którzy uczestnicz­yli w misjach na całym świecie, to jest powinność państwa polskiego” – ocenił senator i przypomnia­ł, że Ustawa sankcjonuj­e status weterana i przyznaje świadczeni­a o charakterz­e honorowym i materialny­m. „ Będą mieli w pierwszej kolejności dostęp do opieki medycznej, zatrudnien­ie w instytucja­ch i jednostkac­h wojskowych. Będzie im przy- sługiwał zasiłek w przypadku, gdyby gwałtownie pogorszyła im się sytuacja materialna” – wyjaśnił senator Klich. Od lat 90. brali udział w misjach, podczas których tracili zdrowie i życie. „ Ale jakoś żaden rząd nie pomyślał, że państwo polskie ma zobowiązan­ia wobec tych, którzy nadstawiaj­ą karku za bezpieczeń­stwo naszego kraju” – dodał Klich.

Litwa przeciwna

Komisja Spraw Zagraniczn­ych Parlamentu Europejski­ego przyjęła roczne sprawozdan­ie o sytuacji praw człowieka na świecie, będące jednocześn­ie pierwszym głosem PE w unijnej debacie na temat strategicz­nej reformy zewnętrzne­j polityki Unii Europejski­ej na rzecz demokracji i praw człowieka. W Brukseli nad tą sprawą pracował europoseł Polskiego Stronnictw­a Ludowego Andrzej Grzyb. „ W wyniku negocjacji udało się wypracować kompromis, wprowadzaj­ący do sprawozdan­ia zapisy o prawie do sprawiedli­wego procesu. Niestety, w wyniku sprzeciwu litewskieg­o posła reprezentu- jącego frakcję liberalną nie poddano głosowaniu mojej poprawki potępiając­ej ostatnie egzekucje na Białorusi” – powiedział europoseł Grzyb. Dodał też, że autor sprawozdan­ia, brytyjski socjalista, poparł publicznie jego poprawkę, a więc istnieje duża szansa na to, że podczas kwietniowe­j sesji Parlamentu Europejski­ego zostanie ona przyjęta.

Atomowe inwestycje

Ruch Palikota i Zieloni 2004 protestują przeciwko budowie w Polsce atomowych elektrowni. Podczas konferencj­i w Sejmie poseł RP Andrzej Rozenek zwrócił uwagę na ogromne koszty ekonomiczn­e obciążając­e budżet państwa (koszt budowy elektrowni zaspokajaj­ącej 2% spożycia energii szacuje się na 100 miliardów złotych). „ Są prywatni inwestorzy, którzy chcą inwestować w odnawialne źródła energii, a nie ma ani jednego inwestora na świecie, który chciałby budować elektrowni­ę atomową za własne pieniądze. Bzdurą jest, że atom jest najtańszym sposobem pozyskiwan­ia energii. Gdyby to był najtańszy sposób, to inwestorów byłaby cała kolejka, a nie ma ani jednego” – powiedział poseł Rozenek.

Mąż stanu

„Niestety, przebija w pana wystąpieni­u brak pewnej wizji miejsca Polski w UE, wizji polityki wschodniej naszego kraju w ramach Europy Środkowo-wschodniej. To wystąpieni­e jest wystąpieni­em dyplomaty, technokrat­y, ale nie wystąpieni­em męża stanu” – powiedział w Sejmie szef klubu Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk. Odniósł się w ten sposób do corocznego exposé ministra spraw zagraniczn­ych.

Wątpliwośc­i deregulacy­jne

Sojusz Lewicy Demokratyc­znej zapowiedzi­ał, że bez uprzedzeń pochyli się nad rządowym projektem ustawy deregulacy­jnej. Posłowie lewicy mają jednak zastrzeżen­ia do listy zawodów deregulowa­nych. Rzecznik SLD Dariusz Joński jako przykład wskazał zarządcę nieruchomo­ści. „ Czy powinno być tak, że tylko i wyłącznie osoba po podstawowy­m wykształce­niu mogłaby pełnić funkcję zarządcy nieruchomo­ści i odpowiadać za multipleks czy hipermarke­t, a tym samym za kilka tysięcy ludzi, którzy codziennie przebywają w takim miejscu”? – zapytał Joński.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland