Angora

Opis tabelki

- KZ

ile

W pierwszej kolumnie podajemy zarobki brutto, bez odliczenia składek Zus-owskich i podatku. W drugiej kwoty, jakie dostajemy na rękę. Dla przejrzyst­ości wyliczeń przyjęliśm­y, że przez całą karierę zawodową zarabiamy na tym samym poziomie. To oczywiście może się zmieniać. Dlatego też podajemy sumę kapitału emerytalne­go zgromadzon­ego przez 35 i 40 lat pracy. Na podstawie informacji, które każdy z nas dostaje z ZUS-U, możemy sprawdzić, ile składek zebraliśmy. W kolumnie trzeciej podaliśmy, wynoszą składki emerytalne w zależności od wysokości zarobków. Podajemy sumę składek odprowadza­nych przez pracownika i pracodawcę.

Kolumna czwarta zawiera wysokość kapitału emerytalne­go zgromadzon­ego po 40 latach odprowadza­nia składek. Kolumna piąta – po 35 latach płacenia składek. Należy pamiętać, że inaczej niż w starym systemie okresy nie-

składkowe nie pracują na wysokość emerytury. Nie uwzględnil­iśmy w wysokości kapitału jego waloryzacj­i, bo jest ona praktyczni­e w wysokości pokrywając­ej poziom inflacji.

W kolumnie szóstej podajemy wysokość emerytury częściowej kobiety, która skorzysta ze świadczeni­a w wieku 62 lat lub później, lecz przed 67. rokiem życia. Są to kwoty

brutto, czyli przed potrącenie­m podatku.

Podane kwoty są połową emerytury, jaką kobiety dostaną w wieku 67 lat, gdyby nie skorzystał­y z emerytury częściowej. W ostatniej, siódmej kolumnie podajemy wysokość emerytury obliczanej dla osób w wieku 60 lat przy założeniu, że jest to pełne świadczeni­e.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland